Procter & Gamble

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Procter & Gamble GmbH
Procter & Gamble GmbH
Procter & Gamble GmbH
Siedziba przedsiębiorstwa
Założyciel(e) William Procter
James Gamble
Data założenia 1837
Siedziba Cincinnati, Ohio,  Stany Zjednoczone
Ważni pracownicy A.G. Lafley (CEO)
Produkty kosmetyki, środki higieny osobistej
Zatrudnienie ok. 127 tys. pracowników
Giełda NYSE: PG
Strona internetowa

Procter & Gamble Co. (P&G, NYSE: PG) – globalna grupa kapitałowa mająca swoją siedzibę w Cincinnati, Ohio, USA. Wytwarza dobra konsumpcyjne, głównie kosmetyki i środki higieny osobistej. Jej wartość szacuje się na ok. 63,1 miliarda USD, co czyni ją jednym z największych przedsiębiorstw świata. W roku 2010 zatrudniał 127 tys. pracowników[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

 • 1837 - Producent świec, William Procter oraz wytwórca mydła, James Gamble zakładają małe przedsiębiorstwo produkcyjne w Cincinnati, Ohio z początkowym kapitałem 7000 USD. Pierwszymi produktami nowego przedsiębiorstwa są świece woskowe i mydło.
 • 1879 - James Norris Gamble, syn założyciela, z zawodu chemik, rozwija technologię produkcji pierwszego rodzimego białego mydła, które ze względu na swój kolor otrzymało nazwę Ivory (Kość słoniowa).
 • 1887 - By wzmocnić poczucie odpowiedzialności za losy przedsiębiorstwa, P&G ustanawia pionierski program przyznawania pracownikom swoich akcji.
 • 1933 - P&G reklamuje swoje produkty, głównie mydło, w trakcie nadawania popularnego serialu radiowego. Odtąd seriale radiowe, później także telewizyjne, nazywane są potocznie operami mydlanymi.
 • 1954 - P&G otwiera swoją pierwszą placówkę w Europie, biorąc w leasing małą fabrykę detergentów w Marsylii.
 • 1955 - Na rynek wchodzi nowość w dziedzinie higieny jamy ustnej: pasta do zębów z fluorem Crest, która o wiele skuteczniej niż inne dotychczas dostępne pasty zwalcza próchnicę.
 • 1961 - P&G wprowadza na rynek pierwsze pieluszki jednorazowego użytku Pampers, które zastępują dotąd używane pieluchy tetrowe. Odtąd nazwa Pampers zaczyna funkcjonować jako synonim jednorazowej pieluszki.
 • 1986 - P&G opracowuje nowy rodzaj produktów do pielęgnacji włosów: szampon i odżywka w jednym.
 • 1991 - P&G rozpoczyna działalność w Czechosłowacji, Rosji, na Węgrzech i w Polsce.
 • 2005 - P&G ogłasza przejęcie koncernu Gillette.
 • 2012 - P&G została partnerem Polskiego Komitetu Olimpijskiego[2]

Procter & Gamble jest jednym z największych przedsiębiorstw na świecie. Sprzedaje 40 kategorii produktów w ponad 180 krajach świata, posiada 60 fabryk na całym świecie oraz zatrudnia blisko 180 000 pracowników. Firma posiada 23 marki, których wartość rocznej sprzedaży (każdej z osobna, nie łączna), przekracza miliard dolarów . P&G znajduje się w grupie 10 największych firm amerykańskich i 30 światowych (według The Business Week, Global 1000). Roczne nakłady na badania i rozwój nowych produktów przekraczają 1 miliard USD.

Od 2013 roku szefem przedsiębiorstwa jest Alan G. Lafley.

Marki[edytuj | edytuj kod]

Jeden z produktów "Fairy"

Bardziej znane marki należące do koncernu to np.:

ACE Always Ariel Blend a Med Bold Bonux
Braun Dash Duracell Fairy Flash Gillette Head & Shoulders
Ivory Lenor Max Factor Mr Proper Naturella Olay Old Spice
Oral-B Pampers Pantene Pringles Shamtu Swiffer
Tampax Tide Vizir Wella

Kontrowersje wokół przedsiębiorstwa[edytuj | edytuj kod]

Testy na zwierzętach[edytuj | edytuj kod]

Procter & Gamble było krytykowane przez kilka organizacji społecznych takich jak People for the Ethical Treatment of Animals, British Union for the Abolition of Vivisection, i In Defense of Animals za stosowanie na masową skalę testów swoich produktów na zwierzętach, zwłaszcza kosmetyków i dodatków do żywności. Krytyka spowodowała załamanie się sprzedaży przez przedsiębiorstwo jedzenia dla zwierząt pod marką Iams, które usiłowano wprowadzić na rynek w 1999 r.

Praktyki przy zatrudnianiu[edytuj | edytuj kod]

Do końca lat 90. XX w. przedsiębiorstwo było bardzo zaangażowane w ruch "równych szans" dla zatrudnianych, starając się zwalczać nierówne traktowanie przy zatrudnianiu mniejszości - zwłaszcza samotnych matek i homoseksualistów. Było nawet zaangażowane w telewizyjne i internetowe kampanie reklamowe na rzecz równego traktowania homoseksualistów. Pod wpływem grup nacisku, takich jak w latach 2003-2005 American Family Association wycofała się z tych działań całkowicie.

[edytuj | edytuj kod]

W latach '80 XX w. powstała wokół logo firmy legenda miejska, według której stare logo firmy, było oparte na symbolice satanistycznej. Jako dowód na to stwierdzenie przytaczano cytaty z Biblii, m.in. Apokalipsa 12:1:

Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu

Jako, że stare logo P&G przedstawiało profil mężczyzny, skierowany ku księżycowi i otoczony 13. gwiazdami, niektórzy uznali, że jest to satanistyczna parafraza wcześniej cytowanego fragmentu Apokalipsy, która odpowiada analogicznemu fragmentowi z tzw. Biblii Szatana. Samo przedsiębiorstwo stanowczo zaprzeczało takiej interpretacji jego logo.

P&G toczyło nawet w tej sprawie szereg procesów sądowych o zniesławienie wytaczane zarówno osobom fizycznym jak i konkurencyjnym przedsiębiorstwom, co jednak, mimo ich wygrania, pogłębiło tylko jeszcze wiarę wielu ludzi w słuszność tej legendy. Jedna z szerzących się plotek głosiła, że firma rzekomo wytoczyła proces znanemu prezenterowi telewizyjnemu Philowi Donahue, który rzekomo miał w swoim "Saturday's Show" przeprowadzić wywiad z byłym prezesem zarządu P&G, w którym ten miał przyznać, że logo ma istotnie podtekst satanistyczny. W rzeczywistości jednak show Phila Donahue nie jest emitowany w soboty i nigdy, żaden były prezes P&G w tym programie nie uczestniczył. Niemniej jednak plotki te zmusiły w końcu przedsiębiorstwo do rezygnacji ze swojego dawnego logo i zamieniono je na stylizowane litery "P&G". Stare logo jest jednak nadal używane w krajach azjatyckich oraz są nim pieczętowane opakowania produktów w obrocie hurtowym.

W Polsce[edytuj | edytuj kod]

Fabryka Gillette na osiedlu Nowy Józefów w Łodzi

Firma Procter & Gamble rozpoczęła działalność w Polsce w 1991. Obecnie posiada następujące fabryki:

 • Fabryka Pampers ul. Zabraniecka 20, 03-872 Warszawa
 • Fabryka Gillette Nowy Józefów 70, 94-406 Łódź
 • Fabryka Gillette Poland S.A., ul. Wodna 11/13, Łódź
 • Fabryka OLAY: P&G Aleksandrow Plant, ul. 11 listopada 103A, 95-070 Aleksandrów Łódzki
 • „Procter & Gamble DS Polska” Sp. z o.o. (KRS 0000210289) o kapitale zakładowym: 4.197.000,00 PLN
 • „Procter and Gamble Operations Polska” Sp. z o.o. (KRS 0000014575) o kapitale zakładowym: 470.516.000,00 PLN
 • „Procter & Gamble Polska” Sp. z o.o. (KRS 0000139643) o kapitale zakładowym: 20.700.000,00 PLN

Przypisy

 1. Annual Report 2010 (ang.). Procter & Gamble Co.. [dostęp 2011-12-16]. s. 6.
 2. PAP: Nowy partner Polskiego Komitetu Olimpijskiego (pol.). www.sportonet.pl. [dostęp 2012-01-10].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]