General Electric

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
General Electric
General Electric
General Electric
GE Building w Nowym Jorku
Forma prawna przedsiębiorstwo
Data założenia 11 stycznia 1892
Lokalizacja Stany Zjednoczone Nowy Jork
Branża mechanika
Produkty elektryka
Dochód 12,16 mld USD (2010)
Giełda NYSE
Symbol akcji GE
Strona internetowa
Prezes Zarządu General Electric Jeffrey R. Immelt (z lewej) i Jan Wyrowiński w Senacie RP (2009)

General Electric – w 2009 dwunaste co do wielkości przedsiębiorstwo na świecie[1], zarówno pod kątem obrotów, generowanego dochodu jak i wartości rynkowej (406 mld USD w lipcu 2007). Spółka zajmuje obecnie trzecie miejsce na liście Największych Przedsiębiorstw na Świecie, czasopisma Forbes [2]. Spółka publiczna notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE).

Historia[edytuj | edytuj kod]

General Electric powstał oficjalnie 11 stycznia 1892 poprzez połączenie dwóch przedsiębiorstw: Edison Electric Light Company zarządzanego przez Thomasa A. Edisona i Thomson-Houston Company zarządzanego przez Charlesa A. Coffina. Oba przedsiębiorstwa razem posiadały większość kluczowych w tym czasie patentów w dziedzinie produkcji i wykorzystywania prądu elektrycznego, co na długie lata zapewniło im dominującą pozycję na rynku w USA. Początkowo przedsiębiorstwo koncentrowało swoją działalność na przemysłach związanych z prądem – od budowy elektrowni i linii wysokiego napięcia po produkcję odkurzaczy i lodówek.

W laboratoriach General Electric powstało szereg wynalazków, między innymi lodówka, żarówka, gramofon, prądnica prądu stałego, turbina parowa, silnik prądu stałego, opracowano też metody syntezy polietylenu i silikonu.

Od 2001 prezesem Zarządu GE jest Jeffrey R. Immelt .

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Działalność globalna[edytuj | edytuj kod]

Obecnie General Electric działa w kilkunastu branżach, takich jak:

 • energetyka - konwencjonalna i atomowa;
 • aparatura pomiarowa – przemysłowa i medyczna;
 • przemysł lotniczy – produkcja silników lotniczych i kredytowanie produkcji samolotów;
 • przemysł kosmiczny – produkcja silników rakietowych i podzespołów dla NASA;
 • przemysł AGD – produkcja lodówek, odkurzaczy itp. (głównie na rynek amerykański);
 • przemysł chemiczny – produkcja tworzyw sztucznych;
 • sprzęt medyczny - badania i produkcja aparatury diagnostycznej (RTG, ramiona C, tomografy komputerowe, MRI, PET, ultrasonografy USG/UKG, aparaty EKG, testy wysiłkowe EKG), produkcja aparatury monitorującej funkcje życiowe (kardiomonitory, monitory wieloparametrowe), aparatów do znieczulania ogólnego i respiratorów oraz inkubatorów stosowanych w terapii noworodka;
 • bankowość – zarówno dla biznesu, jak i dla osób fizycznych; w zakresie bankowości biznesowej specjalizuje się w kredytowaniu produkcji powiązanej z interesami kapitałowymi całego GE – takimi jak np. finansowanie zakupów samolotów pod warunkiem, że będą w nich zamontowane silniki GE, co jest czasami krytykowane jako forma monopolizowania rynków; w zakresie bankowości dla ludności specjalizuje się w udzielaniu kredytów gotówkowych, kredytów ratalnych, kredytów samochodowych, hipotecznych, oraz wydawaniu kart płatniczych; w niektórych krajach (np. Czechy, Niemcy, Węgry), zajmuje się również prowadzeniem rachunków bankowych i aktywnie sprzedaje produkty depozytowe i inwestycyjne.
 • film – GE jest właścicielem NBC Universal;
 • transport kolejowy – np. modernizacja silników dla spalinowozów ST40.

GE w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W 1995 GE weszło na polski rynek usług bankowych kupując Solidarność Chase D.T. Bank i tworząc GE Capital Bank, specjalizujący się w finansowaniu sprzedaży ratalnej, pożyczkach gotówkowych i kredytach samochodowych. W 1998 kupiono dodatkowo Polsko-Amerykański Bank Hipoteczny S.A., który specjalizował się w udzielaniu kredytów mieszkaniowych klientom indywidualnym. W 1999 ten drugi Bank zmienił nazwę na GE Bank Mieszkaniowy S.A. W 2003 bank ten zajmował trzecią pozycję pod względem wartości kredytów mieszkaniowych udzielonych w Polsce. Na przełomie 2004/2005 w wyniku połączenia GE Capital Banku z GE Bankiem Mieszkaniowym powstał GE Money Bank S.A. z centralą w Gdańsku. Inicjatywa ta jest konsekwencją realizacji globalnej strategii korporacji General Electric w zakresie upraszczania jej struktury organizacyjnej.

W sierpniu 2007 GE Money podpisało porozumienie z bankiem Unicredit dot. nabycia ok. 66 % akcji Banku BPH i 49,9 % akcji BPH TFI. Transakcja, zrealizowana w czerwcu 2008, wpisuje się w strategię GE Money inwestowania i ekspansji na głównych strategicznych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej o wysokiej dynamice i dobrych perspektywach rozwoju, takich jak Polska. Ma również przyspieszyć transformację GE Money w kierunku bankowości uniwersalnej na rynku polskim. 1 stycznia 2010 doszło do fuzji GE Money Banku S.A. oraz Banku BPH S.A.

Oprócz działalność bankowej, GE prowadzi też w Polsce sprzedaż swoich produktów (sprzęt RTV-AGD, chemia budowlana i kosmetyczna, urządzenia medyczne, urządzenia elektryczne dla przemysłu) oraz inwestycje w przemysł maszynowy, elektryczny i badania naukowe. Posiada trzy fabryki GE Power Controls (w Kłodzku, Łodzi i Bielsku-Białej), dwa zakłady GE Aviation (w Dzierżoniowie i w Bielsku-Białej) oraz Centrum Projektowe EDC (Engineering Design Center) w Warszawie. W 2013 roku GE Healthcare otworzyło Centrum Doskonałości IT w Krakowie. Obecnie GE zatrudnia w Polsce około 10.000 osób. W 2012 firma GE osiągnęła w Polsce przychody o wartości 1.177 mld dolarów.

Od listopada 2013 r. dyrektorem generalnym GE w Polsce i krajach bałtyckich jest Beata Stelmach.

W 2010 firma General Electric Polska i Instytut Lotnictwa stworzyły stypendium naukowe im. Justyny Moniuszko, która zginęła w katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku, przeznaczone dla najlepszych studentów Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej[3].

Prowadzony przez GE Foundation program stypendialny Scholar-Leaders został wprowadzony w Polsce w 2003 r. Instytucją, która bezpośrednio zarządza programem, jest Institute of International Education. Do 2013 r. w programie wzięło udział 129 studentów z Polski.

Kontrowersje wokół przedsiębiorstwa[edytuj | edytuj kod]

GE zdaniem wielu ruchów ekologicznych był jednym z największych trucicieli środowiska w USA. Od lat 30. XX w. przedsiębiorstwo produkowało w stanie Nowy Jork transformatory, używając skrajnie toksycznych związków PCB produkowanych przez Monsanto w Anniston w Alabamie. GE wyrzucił do rzeki Hudson tysiące ton PCB. W połowie lat 70. XX w., produkcja transformatorów z użyciem PCB została zlikwidowana, zaś GE, pod wpływem silnej krytyki medialnej i nacisków amerykańskich instytucji rządowych (m.in. EPA) wyłożyło i stale wykłada znaczne sumy pieniędzy na rewitalizację rzeki Hudson i odszkodowania za zatrucie środowiska[potrzebne źródło]. Obecnie GE widzi w ochronie środowiska przyszłość i inwestuje znaczne kwoty na rozwój produktów związanych z ochroną środowiska oraz ściśle współpracuje z "zielonymi" organizacjami w USA[potrzebne źródło].

Przypisy

 1. Global 500 – Our annual ranking of the world's largest corporations 2009 (ang.) cnn.com [dostęp 4 listopada 2010]
 2. The World's Biggest Companies (ang.) forbes.com [dostęp 24 październik 2012]
 3. Scholarship Program (pol.). edcpolska.pl. [dostęp 18 grudnia 2012].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]