Pszczółki (województwo pomorskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pszczółki
Herb
Herb Pszczółek
DK-91 w Pszczółkach.
DK-91 w Pszczółkach.
Państwo  Polska
Województwo pomorskie
Powiat gdański
Gmina Pszczółki
Sołectwo Pszczółki
Liczba ludności (2007) 4053
Strefa numeracyjna (+48) 58
Kod pocztowy 83-032
Tablice rejestracyjne GDA
SIMC 0170222
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Pszczółki
Pszczółki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pszczółki
Pszczółki
Ziemia 54°10′21″N 18°41′53″E/54,172500 18,698056
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Strona internetowa miejscowości

Pszczółki (niem. Hohenstein) – duża wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Pszczółki, w obrębie aglomeracji gdańskiej.

W latach 1945-1998 miejscowość położona była w województwie gdańskim.

Miejscowość jest siedzibą gminy Pszczółki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o Pszczółkach (jako o Psolcicz) pochodzą z 1307 roku[1]. Od początku losy wsi wiązały się z klasztorem cystersów w Oliwie, któremu dostarczano miód z miejscowych pasiek. W latach 1773-1918 Pszczółki podlegały administracji zaboru pruskiego, w 1919 znalazły się na terenie Wolnego Miasta Gdańska, a 1 września 1939 wraz z nim zostały włączone do III Rzeszy. Wiosną 1945 roku Pszczółki ponownie znalazły się w granicach Polski.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Wiatrak
  • Drewniany wiatrak holender z XIX wieku
  • Dwa kamienne słupy z XIX wieku

Geografia i turystyka[edytuj | edytuj kod]

Strukturę zabudowy Pszczółek cechuje zwarta zabudowa jednorodzinna, odpowiadająca charakterowi przedmieścia. W pobliżu wsi zbiegają granice czterech mezoregionów (Pojezierze Kaszubskie, Pojezierze Starogardzkie, Żuławy Gdańskie i Pobrzeże Kaszubskie).

W początku II dekady XXI wieku urządzono we wsi Park Lipowy, w którym zasadzono 27 z 34 gatunków lip (planowane jest zasadzenie pozostałych gatunków). Zbudowano tu miejsca wypoczynkowe, a także tor dla rolkarzy. Corocznie odbywa się tu "Święto Miodu". W miejscowości funkcjonuje Muzeum Miodu (od 2014 wraz z biblioteką publiczną w dawnym budynku przychodni zdrowia).

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Pszczółki leżą przy trasach drogi krajowej nr 91 (przedłużenie ciągu głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta) i magistrali kolejowej (Gdańsk-Tczew-Bydgoszcz).

Transport publiczny obsługiwany jest przez Przewozy Regionalne Sp. z o.o., trójmiejską SKM, Arriva Bus Sp. z o.o. (linia 50), PKS oraz prywatnych przewoźników (linia 803). Stacja kolejowa w Pszczółkach do momentu wstrzymania ruchu na linii Pszczółki-Skarszewy-Liniewo-Kościerzyna była stacją węzłową. Po likwidacji linii do Kościerzyny wybudowano w jej miejscu powstała asfaltową ścieżkę rowerową, którą można dojechać z Pszczółek do Żelisławek. Planowane jest jej przedłużenie do Skarszew.

Ochotnicza Straż Pożarna[edytuj | edytuj kod]

Ochotnicza Straż Pożarna
w Pszczółkach
Informacje ogólne
Miejscowość Pszczółki
województwo pomorskie
powiat gdański
gmina Pszczółki
Rok założenia 1945
Prezes Józef Postrach
Naczelnik Władysław Burnatowski
Adres ul. Lipowa 2
83-032 Pszczółki
Strona internetowa jednostki

Ochotnicza Straż Pożarna w Pszczółkach powstała w roku 1945. Zrzeszona jest w Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a od 2005 roku wchodzi w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Ze względu na niewielkie terytorium gminy jest jedyną jednostką na jej terenie.

W latach 90. XX w. jednostka stale podupadała z powodu spadającej ilości członków oraz niewielkich nakładów finansowych. Po czasie stagnacji przyszedł czas na odrodzenie poprzez napływ nowych członków a także zwiększenie budżetu. Obecnie jednostka jest jedną z najprężniej rozwijających się OSP w powiecie gdańskim. Zwieńczeniem starań nad poprawą działań jednostki było wstąpienie w 2005 roku do KSRG

Strażacy alarmowani są tradycyjnie syreną elektryczną uruchamianą poprzez terminal selektywnego alarmowania DSP-50 będący w remizie OSP, z Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendy Powiatowej PSP w Pruszczu Gdańskim. W 2009 roku zamontowano także terminal GSM który w momencie uruchomienia syreny, wysyła do wszystkich strażaków wiadomości SMS powiadamiające o zadysponowaniu do działań.

Funkcję prezesa OSP pełni dh Józef Postrach a funkcję naczelnika jednostki, a także komendanta gminnego dh Władysław Burnatowski.

Straż pożarna posiada samochód gaśniczy MAN TGM GBA 2,5/16 zakupiony w 2011 roku, samochód ratownictwa technicznego Ford Transit SLRt. Każdy ze strażaków posiada własny kombinezon bojowy i hełm.

Osoby związane z Pszczółkami[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Dziennik Bałtycki, dodatek Alfabet Powiatu Gdańskiego, 29.02.2012