Richard Dean Anderson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Richard Dean Anderson
Richard Dean Anderson
Data
i miejsce urodzenia
23 stycznia 1950
Stany Zjednoczone Minneapolis w stanie Minnesota, USA
Zawód aktor, producent
Współmałżonek Apryl Prose (? - 2002)
Lata aktywności 1976 - nadal
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Strona internetowa

Richard Dean Anderson (ur. 23 stycznia 1950 w Minneapolis) – amerykański aktor i producent filmowy. Najbardziej znany z tytułowej roli w popularnym serialu telewizyjnym MacGyver i roli Jacka O'Neilla w serialu Gwiezdne wrota, w którym za rolę przedstawiającą USAF w dobrym świetle oraz produkcję serialu otrzymał honorowy tytuł generała brygady sił powietrznych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Richard Dean Anderson jest prawdopodobnie najbardziej znany jako MacGyver, sprytny i wynalazczy bohater unikający przemocy, który rozwiązywał problemy na swój własny niezwykły sposób przez siedem lat na ABC.

Richard urodził się 23 stycznia 1950 r. w Minneapolis w Minnesocie. Jego ojciec, Stuart Anderson, uczył angielskiego, sztuk teatralnych i pięknych w miejscowym liceum i jest znanym basistą jazzowym. Jego matka Jocelyn jest artystką, uzdolnioną do malarstwa i rzeźby. Richard jest najstarszym z czterech synów. On i jego bracia, Jeffrey Scott, Thomas John i James Stuart wychowali się na przedmieściach Minneapolis, w Roseville, gdzie Richarda wciągnął sport, sztuka, muzyka i aktorstwo.

Jak wielu chłopców z Minnesoty, Richard marzył, by zostać zawodowym hokeistą. Ale kiedy miał 16 lat, złamał oba ramiona w kilku wypadkach w przeciągu zaledwie 3 tygodni podczas szkolnych meczów hokejowych. Odłożył na bok marzenia o zawodowstwie, nigdy jednak nie porzucił sportu. W wieku 17 lat, odbył 5641 milową podróż na rowerze z Minnesoty przez Kanadę i Alaskę.

Studiował sztuki teatralne na Stanowym Uniwersytecie w St. Cloud i na Uniwersytecie Ohio (nie dokończył studiów). Podróże wkrótce zaniosły go do Nowego Jorku. Spędził trochę czasu w Haight-Ashbury (dzielnica San Francisco) podczas rewolucji kulturalnej wczesnych lat 70., nim ostatecznie osiadł w Los Angeles. Tu pracował jako mim i żongler oraz jako śpiewak-błazen w kabarecie w renesansowym stylu. Pracował też w Marineland Pacific, gdzie wymyślał, reżyserował i grał w przedstawieniach z ssakami. Do jego obowiązków należało między innymi trzymanie ryby w zębach, a orki miały tę rybę złapać. Pojawiał się w sztukach i teatrze, otrzymał rolę w "Superman in the Bones" w Pilgrimage Theatre (Teatr Pielgrzymów). W tym czasie również śpiewał i grał na gitarze w swoim własnym zespole rockowym "Ricky Dean and Dante".

Richard zwrócił na siebie uwagę w 1976 r. rolą dra Jeffa Webbera w popularnej operze mydlanej [Szpital miejski]]. Po pięciu latach występowania w tej roli, poczuł, że czas się przenieść i opuścił Szpital miejski, by spróbować szczęścia w telewizji w godzinach szczytu. Pojawił się w dwóch krótkotrwałych telewizyjnych serialach (dla CBS), jako najstarszy z braci w Seven Brides for Seven Brothers w 1982 r., oraz jako pilot samolotu marynarki w Emerald Point N.A.S. w 1983. Pojawiał się też często gościnnie w innych serialach.

W 1985 r. Richard został wybrany do niezwykle charakterystycznej roli – roli MacGyvera. Opowiedział historię o tym, jak dostał tę rolę. Został wezwany na rozmowę i poproszony o przeczytanie nieznanego mu scenariusza. Będąc dalekowidzem, zapytał, czy może włożyć okulary do czytania. Ten zwykły czyn przekonał producentów, że to właśnie ten człowiek zostanie ich bohaterem.

Richard debiutował filmem telewizyjnym w 1986 r. w Ordinary Heroes z Valerie Bertinelli, remakiem Pride of the Marines z 1945 r. Richard zagrał we wzruszający sposób żołnierza, który został oślepiony w Wietnamie na trzy dni przed powrotem do domu. By sprostać wymaganiom tej roli, przed rozpoczęciem zdjęć odbył badania wraz ze zmarłą już Peggy Feury. Pojawił się w wielu telewizyjnych filmach po zakończeniu zdjęć do MacGyvera. W 1992 r. zagrał pozbawionego ideałów policjanta w In the Eyes of Stranger, oraz psychopatę ścigającego Marg Helgenberger w Through the Eyes of Killer. Jego mroczna gra znęcającego się męża w filmie Beyond Betrayal z Susan Dey skłoniła Daily Variety do następującej uwagi: Richard Dean Anderson gra w tak mroczny sposób, że zakamarki duszy jego bohatera mogłyby być bestsellerami na Halloween. W czerwcu roku 1995 zagrał kogoś dokładnie odwrotnego w wzruszającym filmie Past the Bleachers, gdzie odtwarzał rolę ojca przygnębionego po śmierci syna.

Po zakończeniu serialu MacGyver, Richard i jego przyjaciel, Michael Greenburg, podpisali kontrakt z Paramount Pictures, który orzekał, że założona przez nich spółka będzie produkować filmy i seriale dla telewizji. Ich firma nosi nazwę Gekko Film Corp. Pierwszym ich projektem była kontynuacja MacGyvera, gdzie Richard był i aktorem i producentem. Były to dwa osobne filmy, oba kręcone w Londynie, a ich premiera odbyła się w 1994 r., i przyjęta została przez krytykę z uznaniem. Kolejnym projektem był telewizyjny serial z 1995 r., Legend, dla telewizji UPN. Tutaj Richard sportretował Ernesta Pratta, pisarza krótkich opowiadań, który wchodzi w świat swojego literackiego bohatera, Nicodemusa Legenda, w lekkiej mieszance westernu i science fiction.

Po przedwczesnym ukończeniu Legend, Richard podpisał kontrakt z telewizją CBS i nakręcił odcinek pilotażowy nowego serialu, Firehouse, ale nikt nie zakupił serialu. Pilota przekształcono w telewizyjny film. Następnie pojawił się w miniserii NBC w 1996 r., w Pandora's Clock, która zdobyła uznanie krytyki i była ważnym sukcesem dla sieci NBC. Richard podpisał kontrakt z Metro-Goldwyn-Mayer/United Artists i telewizją Showtime, by zagrać w serialu science-fiction Stargate SG-1, który powstał na podstawie filmu z 1994 r. Produkcja tego serialu rozpoczęła się w lutym 1997 r., a premiera odbyła się 27 lipca 1997 r. Serial był kręcony w Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver. Pierwotnie miał być znacznie krótszy, ale okazał się tak dużym sukcesem, że kontynuowano go przez 10 lat, do 2007 roku. Źródło IMDB.Richard nigdy się nie ożenił. Jego obecną partnerką życiową jest Apryl Prose, z którą ma jedno dziecko, dziewczynkę o imieniu Wylie Quinn Annarose Anderson urodzoną 2 sierpnia 1998 roku.Jest wegetarianinem.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Aktor[edytuj | edytuj kod]

Kompozytor[edytuj | edytuj kod]

Producent[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]