Sławomir Łosowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sławomir Łosowski
Slawomir losowski.jpg
Sławomir Łosowski podczas występu w Łebie, 2004
Imię i nazwisko Sławomir Łosowski
Data i miejsce urodzenia 31 sierpnia 1951
Gdańsk
Instrument instrumenty klawiszowe
Gatunek rock, experimental, jazz-rock, synth-pop, pop-rock, muzyka elektroniczna
Aktywność od 1969
Wytwórnia płytowa MTJ
Powiązania Kombi, Tomasz Łosowski
Instrument
Sequential Circuits Prophet-5
Zespół
Kombi 1976-1992
Kombi Łosowski od 2004
Strona internetowa

Sławomir Łosowski (ur. 31 sierpnia 1951 w Gdańsku) – lider, główny kompozytor i założyciel zespołu Akcenty, przemianowanego w 1976 na Kombi, a obecnie zespołu Kombi Łosowski[1]. Gra na instrumentach klawiszowych[2].

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Z wykształcenia elektronik. Zasłynął tym, że przerobił sowieckie organy elektronowe Junost oraz wykonał do nich kilka własnych układów elektronicznych, dzięki czemu uzyskał możliwość kreowania zupełnie nowych, zaskakujących brzmień. Do dzisiaj modyfikuje fabryczne syntezatory w poszukiwaniu własnych barw dźwięku, a jego instrumentarium wciąż fascynuje pasjonatów muzyki elektronicznej. Stworzył rozpoznawalny styl i brzmienie Kombi. Jest kompozytorem największych hitów zespołu: „Słodkiego miłego życia”, „Kochać cię – za późno”, „Nie ma zysku”, „Przytul mnie”, „Wspomnienia z pleneru”, „Taniec w słońcu”, „Bez ograniczeń energii”, „Za ciosem cios” i „Nietykalni”[3]. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV[4].

W roku 1974 otrzymał nagrodę indywidualną festiwalu Jazz nad Odrą. Jego kompozycja instrumentalna „Bez ograniczeń energii” była jedną z kultowych muzycznych czołówek TVP, w latach 1982-2007 otwierała program „5-10-15”. W 1983 roku artysta podczas pobytu w Maroku ogolił głowę i od tego czasu jego łysa głowa i charakterystyczne okulary stały się istotnym elementem wizerunku Kombi. Jesienią 1983 ukazała się na antenie radiowej Trójki piosenka Łosowskiego z tekstem Marka Dutkiewicza „Słodkiego miłego życia”. W roku 1984 piosenka ta podbiła publiczność XXI Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu; zespół wielokrotnie z nią bisował i wygrał nagrodę publiczności. Stała się największym hitem w historii Kombi i do dzisiaj jest jego muzycznym logo. Zaliczana jest przez różne plebiscyty radiosłuchaczy do grona największych polskich przebojów okresu powojennego[5]. W roku 1989 napisał kilka piosenek dla swojej córki Joanny, dla potrzeb programu „Dyskoteka Pana Jacka” (czyt. dżeka).

W 1992 roku z przyczyn prywatnych (choroba żony) zawiesił działalność zespołu Kombi. Nowy zespół, założony w 2004 występuje pod nazwą Kombi Łosowski i tak jak kiedyś Kombi imponuje techniką sceniczną z zastosowaniem nowoczesnych technologii, świateł i multimediów zsynchronizowanych z muzyką[6].

Drugą po muzyce pasją Łosowskiego jest rysowanie. Swoje rysunki przekornie określa nazwą „gra-fika”. Rysuje od 3 roku życia. Najlepsze prace z dzieciństwa zachowały się dzięki jego ojcu Alfonsowi Łosowskiemu, który był artystą rzeźbiarzem, malarzem i rysownikiem, absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Publicznym debiutem Łosowskiego rysownika był album „Tabu”, na okładce którego wykorzystano gra-fiki muzyka[7].

Jest właścicielem studia nagraniowego SL Sound w gdańskiej dzielnicy Osowa[8].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Wystawy grafik[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]