Sady Żoliborskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Sady Żoliborskie - rejon Miejskiego Systemu Informacji i osiedle mieszkaniowe na warszawskim Żoliborzu, zaprojektowane w latach 60. przez prof. Halinę Skibniewską, odznaczające się dużą ilością zieleni. Przy okazji budowy osiedla stworzono również nowoczesne parterowe pawilony ze sklepami i barem mlecznym "Sady", będącym obecnie symbolem minionej epoki. W ramach obszaru Sadów zawierają się tereny nie tylko tereny mieszkaniowe, ale i przemysłowe - obecnie aktywnie przeobrażane w kolejne, nowe osiedla mieszkaniowe.

Sady Żoliborskie na tle dzielnicy Żoliborz
tradycyjny podział obszaru

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Według Miejskiego Systemu Informacji rejon Sady Żoliborskie położony jest pomiędzy:

  • Al. Armii Krajowej od zachodu,
  • bocznicą kolejową od południa i linią Warszawa Zachodnia - Warszawa Gdańska od południa,
  • Al. Jana Pawła II i ul. Ks. Popiełuszki od wschodu,
  • ul. Słowackiego od północy.

W rejonie Sadów Żoliborskich znajduje się również duża część dawnych Powązek - m.in. Cmentarz Wojskowy na Powązkach i miejsce po dawnych ogrodach księżnej Izabeli Czartoryskiej, jak również teren tzw. przemysłowej dzielnicy Żoliborza. Tutaj też znalazły się grunty dawnych wsi Słodowiec, Buraków i częściowo Marymont. Okolica po przejęciach deweloperów zmienia w części charakter z przemysłowego na mieszkaniowy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Osiedle zostało zbudowane w latach 1958-1973. Podzielone jest na kolonie oznaczone kolejnymi numerami rzymskimi.

Do ulic, które projektowano według tradycyjnych planów z lat 50. XX wieku, należą m.in. ul. Braci Załuskich, Przasnyska, Elbląska, Sady Żoliborskie, Tołwińskiego i Kłodawska.

Sady Żoliborskie dzielą się na 4 kolonie, obecne są również ościenne osiedla o odrębnych nazwach. W obszarze MSI znajduje się m.in. osiedla "Żoliborz IV" projektu H.Skibniewskiej (budynki po wschodniej stronie Przasnyskiej) oraz Serek Żoliborski projektu J. Nowickiego ograniczony ulicami Popiełuszki, Broniewskiego i Krasińskiego. Do obszaru Sadów Żoliborskich należy między innymi Zatrasie.

Ważniejsze obiekty[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]