Wąsosz (województwo podlaskie): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
NickyBot (dyskusja | edycje)
m →‎Linki zewnętrzne: usunięcie szablonu stuba
Konarski (dyskusja | edycje)
Linia 34: Linia 34:
W Wąsoszu znajduje się Gminna Biblioteka Publiczna, Gminny Ośrodek Kultury, Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza i Gimnazjum.
W Wąsoszu znajduje się Gminna Biblioteka Publiczna, Gminny Ośrodek Kultury, Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza i Gimnazjum.


== [[Plik:Obiekt zabytkowy znak.svg|next to|15px]] Zabytki i obiekty historyczne. ==
== [[Plik:Obiekt zabytkowy znak.svg|next to|15px]] Zabytki i obiekty historyczne ==
W Wąsoszu znajdują się dwa kościoły zabytkowe.<br />Kościół parafialny pw. [[Przemienienie Pańskie|Przemienienia Pańskiego]] przy ul. Sienkiewicza, który został wybudowany w latach 1508 – 1532 w stylu [[Gotyk|późnogotyckim]]. Murowany z cegły w wątku wendyjskim i polskim, trójnawowy, pseudobazylikowy. W kościele znajdują się trzy murowane [[ołtarz]]e. W polu środkowym usytuowany jest obraz Przemienienia Pańskiego, po jego lewej stronie obraz św. Rozalii namalowany w [[1908]] roku. Z [[marmur|białego marmuru]] wykonano [[epitafium]] przez małżeństwo Bzurów w drugiej połowie [[XIX wiek]]u. Drugie prostokątne epitafium z białego marmuru zostało wmurowane [[15 sierpnia]] [[1997]] roku na uroczystej mszy św. przez wojewodę łomżyńskiego i parafian wąsoskich.
* '''Kościół parafialny''' pw. [[Przemienienie Pańskie|Przemienienia Pańskiego]] przy ul. Sienkiewicza, który został wybudowany w latach 1508 – 1532 w stylu [[Gotyk|późnogotyckim]]. Murowany z cegły w wątku wendyjskim i polskim, trójnawowy, pseudobazylikowy. ** W kościele znajdują się trzy murowane [[ołtarz]]e.
** W środku usytuowany jest obraz Przemienienia Pańskiego,
** po jego lewej stronie obraz św. Rozalii namalowany w [[1908]] roku.
** Z [[marmur|białego marmuru]] wykonano [[epitafium]] przez małżeństwo Bzurów w drugiej połowie [[XIX wiek]]u.
** Drugie prostokątne epitafium z białego marmuru zostało wmurowane [[15 sierpnia]] [[1997]] roku na uroczystej mszy św. przez wojewodę łomżyńskiego i parafian wąsoskich.


* '''Kościół filialny (dawniej karmelitów)''' usytuowany przy rynku (zwany przez mieszkańców klasztorkiem) jest jedną z cenniejszych pamiątek nie tylko architektury, ale i burzliwej historii regionu. Kościół filialny, pierwotnie karmelitów trzewiczkowych powstał około [[1625]] roku. [[Karmelici|Karmelici trzewiczkowi]] zjawili się w Wąsoszu na początku [[XVII wiek]].u Legenda głosi, że dwóch zakonników zatrzymało się na wypoczynek w Wąsoszu, podczas podróży z [[Kraków|Krakowa]] do [[Wilno|Wilna]]. Szlachta i mieszczanie zwrócili się do nich z prośbą o założenie w Wąsoszu [[klasztor]]u. Obiecali cenne darowizny. Prośba mieszkańców została wysłuchana. Klasztor powstał w [[1605]] roku. Zaczątkiem jego siedziby była podarowana kamienica przez bogatego mieszczanina, Andrzeja Rogalę. Przez prawie dwa stulecia, do powstania styczniowego karmelici byli błogosławieństwem dla Wąsosza i okolic. Założyli pierwszą szkołę, uczyli uprawy roli i leczyli mieszkańców. Po rozbiorach stali się ostoją polskości. Wspierali uczestników kolejnych powstań. W podziemiach klasztoru przechowywali broń, chronili rannych powstańców. Po upadku powstania, na rozkaz gubernatora łomżyńskiego klasztor został zlikwidowany.
Świecący ekstrawaganckimi różowymi tynkami kościółek usytuowany przy rynku w Wąsoszu zwany przez mieszkańców klasztorkiem jest jedną z cenniejszych pamiątek nie tylko architektury, ale i burzliwej historii regionu.
** W podziemiach kościoła znajduje się trumna rycerza przypisywana wg legendy, Rzędzianowi z Wąsoszy.
[[Karmelici|Karmelici trzewiczkowi]] zjawili się w Wąsoszu na początku [[XVII wiek]].u Legenda głosi, że dwóch zakonników zatrzymało się na wypoczynek w Wąsoszu, podczas podróży z [[Kraków|Krakowa]] do [[Wilno|Wilna]]. Szlachta i mieszczanie zwrócili się do nich z prośbą o założenie w Wąsoszu [[klasztor]]u. Obiecali cenne darowizny. Prośba mieszkańców została wysłuchana. Klasztor powstał w [[1605]] roku. Zaczątkiem jego siedziby była podarowana kamienica przez bogatego mieszczanina, Andrzeja Rogalę.
** W ołtarzu głównym znajduje się [[Maria z Nazaretu|obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem]], pochodzący z [[XVI wiek]]u, przesłonięty srebrną sukienką pochodzącą z około [[1740]] roku, zaś korony są z [[1659]] roku.
Przez prawie dwa stulecia, do powstania styczniowego karmelici byli błogosławieństwem dla Wąsosza i okolic. Założyli pierwszą szkołę, uczyli uprawy roli i leczyli mieszkańców. Po rozbiorach stali się ostoją polskości. Wspierali uczestników kolejnych powstań. W podziemiach klasztoru przechowywali broń, chronili rannych powstańców.
** Podczas remontu kościoła robotnicy natrafili na pewien detal zdobniczy. Po jego zbadaniu okazało się, że jest to [[sgraffito]], ozdoba charakterystyczna dla [[Renesans|architektury renesansowej]]. Sgraffito umieszczone było nad jednym z dawnych okien elewacji frontowej i przedstawia [[Ostatnia wieczerza|Ostatnią wieczerzę]].
Po upadku powstania, na rozkaz gubernatora łomżyńskiego klasztor został zlikwidowany.
Kościół filialny, pierwotnie karmelitów trzewiczkowych powstał około [[1625]] roku. W podziemiach kościoła znajduje się trumna rycerza przypisywana wg legendy, Rzędzianowi z Wąsoszy. W ołtarzu głównym znajduje się [[Maria z Nazaretu|obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem]], pochodzący z [[XVI wiek]]u, przesłonięty srebrną sukienką pochodzącą z około [[1740]] roku, zaś korony są z [[1659]] roku.
Podczas remontu kościoła robotnicy natrafili na pewien detal zdobniczy. Po jego zbadaniu okazało się, że jest to [[sgraffito]], ozdoba charakterystyczna dla [[Renesans|architektury renesansowej]]. Sgraffito umieszczone było nad jednym z dawnych okien elewacji frontowej i przedstawia [[Ostatnia wieczerza|ostatnią wieczerzę]].


== Wydarzenia historyczne ==
== Wydarzenia historyczne ==

Wersja z 16:53, 7 sty 2011

Wąsosz
{{{rodzaj miejscowości}}}
ilustracja
Państwo podlaskie
Powiat

grajewski

Gmina

Wąsosz

Liczba ludności 

1600

Strefa numeracyjna

(+48) 86

Tablice rejestracyjne

BGR

SIMC
Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: podlaskie
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:airport}

Wąsoszwieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie grajewskim, w gminie Wąsosz.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa łomżyńskiego. Zobacz też: Wąsosz

Ogólnie o Wąsoszu ( z opracowania A. Gordon )

Obecnie Wąsosz liczy 1409 mieszkańców. Jest miejscowością typowo rolniczą, oraz siedzibą Gminy Wąsosz. W Wąsoszu znajduje się Gminna Biblioteka Publiczna, Gminny Ośrodek Kultury, Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza i Gimnazjum.

next to Zabytki i obiekty historyczne

  • Kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego przy ul. Sienkiewicza, który został wybudowany w latach 1508 – 1532 w stylu późnogotyckim. Murowany z cegły w wątku wendyjskim i polskim, trójnawowy, pseudobazylikowy. ** W kościele znajdują się trzy murowane ołtarze.
    • W środku usytuowany jest obraz Przemienienia Pańskiego,
    • po jego lewej stronie obraz św. Rozalii namalowany w 1908 roku.
    • Z białego marmuru wykonano epitafium przez małżeństwo Bzurów w drugiej połowie XIX wieku.
    • Drugie prostokątne epitafium z białego marmuru zostało wmurowane 15 sierpnia 1997 roku na uroczystej mszy św. przez wojewodę łomżyńskiego i parafian wąsoskich.
  • Kościół filialny (dawniej karmelitów) usytuowany przy rynku (zwany przez mieszkańców klasztorkiem) jest jedną z cenniejszych pamiątek nie tylko architektury, ale i burzliwej historii regionu. Kościół filialny, pierwotnie karmelitów trzewiczkowych powstał około 1625 roku. Karmelici trzewiczkowi zjawili się w Wąsoszu na początku XVII wiek.u Legenda głosi, że dwóch zakonników zatrzymało się na wypoczynek w Wąsoszu, podczas podróży z Krakowa do Wilna. Szlachta i mieszczanie zwrócili się do nich z prośbą o założenie w Wąsoszu klasztoru. Obiecali cenne darowizny. Prośba mieszkańców została wysłuchana. Klasztor powstał w 1605 roku. Zaczątkiem jego siedziby była podarowana kamienica przez bogatego mieszczanina, Andrzeja Rogalę. Przez prawie dwa stulecia, do powstania styczniowego karmelici byli błogosławieństwem dla Wąsosza i okolic. Założyli pierwszą szkołę, uczyli uprawy roli i leczyli mieszkańców. Po rozbiorach stali się ostoją polskości. Wspierali uczestników kolejnych powstań. W podziemiach klasztoru przechowywali broń, chronili rannych powstańców. Po upadku powstania, na rozkaz gubernatora łomżyńskiego klasztor został zlikwidowany.
    • W podziemiach kościoła znajduje się trumna rycerza przypisywana wg legendy, Rzędzianowi z Wąsoszy.
    • W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, pochodzący z XVI wieku, przesłonięty srebrną sukienką pochodzącą z około 1740 roku, zaś korony są z 1659 roku.
    • Podczas remontu kościoła robotnicy natrafili na pewien detal zdobniczy. Po jego zbadaniu okazało się, że jest to sgraffito, ozdoba charakterystyczna dla architektury renesansowej. Sgraffito umieszczone było nad jednym z dawnych okien elewacji frontowej i przedstawia Ostatnią wieczerzę.

Wydarzenia historyczne

W lipcu 1941 zginęło ok. 250 miejscowych Żydów. IPN prowadzi śledztwo w tej sprawie. Dr Jan Milewski z Białostockiego IPN uważa, że zbrodni dokonało kilkunastu miejscowych przestępców z inspiracji Niemców[1]. Istnieje podejrzenie, że zbrodni tej dokonano jeszcze przed wkroczeniem tam niemieckiej żandarmerii[2]. W miejscu gdzie pochowano ofiary znajduje się pomnik upamiętniający to wydarzenie[3]

Linki zewnętrzne

Szablon:Linki do map Polski

  1. Tvp.Pl – Telewizja Polska S.A
  2. Instytut Pamięci Narodowej – wersja tekstowa – www.ipn.gov.pl
  3. Przemysław Burchard: Pamiątki i zabytki kultury żydowskiej w Polsce. Warszawa: 1990, s. 69.
Błąd w przypisach: Znacznik <ref> o nazwie „stopień”, zdefiniowany w <references>, nie był użyty wcześniej w treści.
BŁĄD PRZYPISÓW