Yoweri Museveni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Yoweri Museveni
H.E Yoweri Kaguta Museveni, President of Uganda at the Somalia Conference in London, 7 May 2013.jpg
Data i miejsce urodzenia 15 sierpnia 1944
Ntungamo
Uganda Prezydent Republiki Ugandy
Przynależność polityczna Narodowy Ruch Oporu
Okres urzędowania od 29 stycznia 1986
Poprzednik Tito Okello
Odznaczenia
Medal Rzeki Kagery (Uganda) Wielka Wstęga Orderu Narodowego Republiki (Burundi) Order Złotego Serca (Kenia) Krzyż Wielki Orderu Dobrej Nadziei (RPA)
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Yoweri Museveni, właśc. Yoweri Kaguta Museweni (ur. 15 sierpnia 1944 w Ntungamo)[1]ugandyjski ekonomista i polityk, od 29 stycznia 1986 sprawuje urząd prezydenta kraju.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Prezydenci (od lewej) Ugandy – Yoweri Museveni, KeniiMwai Kibaki i TanzaniiJakaya Kikwete na spotkaniu EAC w Arushy, 2006

Museveni uczestniczył w wojnie, która doprowadziła do upadku Idi Amina (1971-1979) oraz w zamieszkach, które spowodowały dymisję Miltona Obote (1980-1985). Po objęciu władzy Museveni doprowadził kraj do względnej stabilizacji oraz rozwoju ekonomicznego, miał także duży wpływ na prowadzoną z dużym sukcesem narodową kampanię przeciwko AIDS.

W połowie lat 90. XX w. Museveni był stawiany przez kraje Zachodu za wzór, jako przedstawiciel nowego pokolenia przywódców afrykańskich, jednak cień na jego prezydenturę rzuca udział w wojnie domowej w Kongu oraz ingerowanie w konflikty w sąsiednich krajach. Ogromnym problemem jest także sytuacja humanitarna w zbuntowanych, północnych prowincjach kraju.

Po wprowadzeniu poprawek w konstytucji kraju, ograniczających długość trwania kadencji prezydenta, 23 lutego 2006 w Ugandzie przeprowadzone zostały wybory prezydenckie. Museveni zdobył wówczas 59% głosów. Wybory nie zostały uznane za demokratyczne ze względu na naruszenia ordynacji wyborczej. Główny oponent Museveniego w wyborach, Kizza Besigye został oskarżony o przestępstwa kryminalne i uwięziony, co doprowadziło do zamieszek w Kampali i okolicznych miejscowościach. Besigye został uniewinniony i uwolniony trzy tygodnie przed terminem wyborów. Mimo więzienia, Besigye zdobył w wyborach 37% głosów.

W październiku roku 2012, na transmitowanym przez telewizję spotkaniu modlitewnym poświęcił Ugandę Bogu.[2]

W rozmowach o symulatorze lotów dla kwatery wojsk lotniczych w Entebbe w roku 2014, wyraził przekonanie, że współpraca z Rosją ma więcej sensu niż z USA: Rosja jest obecna w Afryce już od roku 1917, co znaczy że byli tutaj ponad sto lat. Chcę pracować z Rosją, bo nie mieszają się oni swoimi własnymi posunięciami do polityki innych krajów.


Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]