Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Dpk5 DSC0048.JPG
Przewodniczący zarządu Janusz Fogler
Profil działalności organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi
Rok założenia 1918
Nr KRS 0000037327
Data rejestracji 6 grudnia 2001
Status stowarzyszenie
Siedziba Warszawa
Zasięg Polska
Adres ul. Hipoteczna 2, 00-092 Warszawa
Strona internetowa

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS (od Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych) – polska organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi twórców. Jednym z założycieli był Julian Tuwim.

Decyzją Ministra Kultury 1 lutego 1995 wydano stowarzyszeniu zezwolenie na zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi do utworów słownych, muzycznych, słowno-muzycznych, choreograficznych, pantomimicznych, słownych, muzycznych, słowno-muzycznych i choreograficznych w utworze audiowizualnym, na następujących polach eksploatacji:[1] utrwalanie, zwielokrotnianie, wprowadzanie do obrotu, wprowadzanie do pamięci komputera, publiczne wykonanie, publiczne odtwarzanie, wyświetlanie, wystawianie, użyczenie i najem, nadanie za pomocą wizji lub fonii przewodowej albo bezprzewodowej przez stację naziemną, nadanie za pośrednictwem satelity, reemisja, publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym.

Działając zgodnie z ustawą o prawie autorskim Stowarzyszenie Autorów ZAiKS pobiera opłaty także w imieniu twórców niezrzeszonych, którzy mają prawo do odebrania tantiem, jednak nie później niż 5 lat po publikacji, gdyż wtedy zostają one uznane za tzw. „tantiemy puste” i rozdzielone między członków ZAiKS. Stowarzyszenie utworzyło Agencję Autorską, która zajmuje się reprezentowaniem artystów za granicami Polski[potrzebne źródło].

Przewodniczącym zarządu stowarzyszenia jest Janusz Fogler.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Założona w marcu 1918 pod nazwą Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Pierwszym prezesem stowarzyszenia został Kazimierz Wroczyński. W 1926 był jednym z założycieli Międzynarodowej Konfederacji Związków Autorów i Kompozytorów CISAC.

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Działania ZAiKS budzą kontrowersje, których efektem jest między innymi utworzenie strony "ZAiKS stop" – zdaniem jej twórców[2]:

Quote-alpha.png
Nie chcemy okradać artystów, ale nie chcemy by powołując się na nich próbował okradać nas ZAiKS.

Według serwisu prawo.vagla.pl ZAiKS zaczął domagać się opłacania tantiem za publiczne wykonywanie utworów udostępnianych przez serwis Jamendo udostępnionych przez ich twórców na licencjach Creative Commons, zezwalających na bezpłatne ich wykorzystywanie (w wielu przypadkach nawet w celach komercyjnych)[3]. Przedstawiciele ZAiKS stwierdzili jednak, że był to wynik nieporozumienia i nadgorliwości pracownika jednego z lokalnych oddziałów ZAiKS i że Stowarzyszenie nie zamierza pobierać w imieniu twórców tantiem za dzieła udostępnione przez nich na wolnych licencjach[4]. Ponieważ art. 108 pkt. 3 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych utracił moc z dniem 1 września 2006 roku (dotyczył konieczności zatwierdzania tabeli stawek przez Komisję Prawa Autorskiego), ZAiKS pobiera wynagrodzenia za rozpowszechnianie utworów na podstawie tabel zatwierdzanych przez zarząd Stowarzyszenia.

Serwis Dziennik Internautów opisał sytuację Marcina Węgrzynowskiego – fryzjera z Wałbrzycha – któremu ZAiKS wytoczył proces sądowy z tytułu rzekomego naruszenia praw autorskich, które miało nastąpić w wyniku nieopłacania przez niego należnych tantiem za publiczne odtwarzanie radia w swoim salonie[5][6]. Węgrzynowski proces wygrał poprzez oświadczenia swoich klientów iż muzyka puszczana w jego salonie nie miała dla nich znaczenia[5], co było istotne dla sytuacji, gdyż wedle ZAiKSu sytuacja w której klienci kierowali by się faktem publicznego odtwarzania muzyki miałaby być pozbawianiem twórców muzyki szansy na zarobek[6].

W 2014 roku media wskazały na dysproporcję pomiędzy środkami pobieranymi przez ZAiKS — w 2013 organizacja miała ponad 1 mld zł aktywów[7], a wypłaciła artystom jedynie 200 mln zł. Kolejne 300 mln zł może być wypłacone z opóźnieniem sięgającym 3 lat. ZAiKS jest też krytykowany za bardzo wysokie koszty własne pobierania tantiem (19,6%) oraz inwestycje takie jak zakup zabytkowego pałacu w Janowicach[8].

Problem VAT-u od tantiem[edytuj | edytuj kod]

Według Gazety Wyborczej z maja 2008, ZAiKS zalega do 300 milionów zł podatku VAT, a organizacji grozi bankructwo[9].

Jak pisze serwis Polska.pl w artykule "Fiskus pobrał pieniądze z kont ZAiKS"[10], "urząd skarbowy pobrał z kont Stowarzyszenia Autorów ZAiKS 96 mln złotych zaległego podatku VAT za rok 2005 (...). Zdaniem fiskusa organizacja powinna płacić podatek od towarów i usług od 2004 roku. Stanowisko urzędu poparła niedawno Dyrekcja Generalna Podatków i Unii Celnej Komisji Europejskiej".

ZAiKS zaskarżył decyzję organów podatkowych do sądu administracyjnego. Rozprawa w tej sprawie miała odbyć się 27 maja 2009 r., na wniosek pełnomocników ZAiKS-u została jednak odroczona[11].

Przypisy

 1. Obwieszczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 26 marca 2009 roku w sprawie ogłoszenia decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o udzieleniu i o cofnięciu zezwolenia na podjęcie działalności organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi M.P. z 2009 r. Nr 21, poz. 270
 2. Strona ZAiKS Stop
 3. Piotr Waglowski, ZAiKS wie lepiej niż twórcy z Jamendo?
 4. Marcin Opolski, ZAiKS: Opłaty za Creative Commons to nieporozumienie, Dziennik Internautów, 27.11.2007
 5. 5,0 5,1 Marcin Maj: ZAiKS dalej sądzi się z fryzjerem? Świadomość społeczeństwa nie pomoże stowarzyszeniu (pol.). Dziennik Internautów, 16-06-2014, 08:42. [dostęp 2014-04-19].
 6. 6,0 6,1 Marcin Maj: Fryzjer wygrał z ZAiKS-em? Raczej rozsądek z pazernością (pol.). Dziennik Internautów, 15-04-2014, 08:26.
 7. Sprawozdania finansowe. ZAiKS. [dostęp 2 sierpnia 2014].
 8. Miliony złotych do odbioru. ZAiKS zalega z płaceniem twórcom. Forsal, 2014.
 9. ZAiKS na skraju bankructwa?
 10. Polska.pl
 11. Czarne chmury nad ZAiKS-em: rozprawa odroczona, 28.05.2009

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]