Łódź Stoki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Łódź Stoki
Widok peronu, patrząc w stronęosiedla studenckiego Lumumbowo
Widok peronu, patrząc w stronę
osiedla studenckiego Lumumbowo
Państwo  Polska
Miejscowość Łódź
Lokalizacja WidzewStoki
Data otwarcia 1973
Rodzaj przystanek osobowy
Dane techniczne
Liczba peronów 1
Liczba krawędzi
peronowych
1
Kasy N
Przejścia nadziemne N
Przejścia podziemne N
Linie kolejowe
Położenie na mapie Łodzi
Mapa lokalizacyjna Łodzi
Łódź Stoki
Łódź Stoki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Łódź Stoki
Łódź Stoki
Ziemia51°46′37,1″N 19°30′35,4″E/51,776972 19,509833
Portal Portal Transport szynowy

Łódź Stokiprzystanek kolejowy położony w łódzkiej dzielnicy Widzew, na osiedlu Stoki, w obrębie łódzkiej kolei obwodowej, na trasie pomiędzy Łodzią Widzewem i Zgierzem.

1 września 2014 roku reaktywowany, stanowi jeden z przystanków Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej[1]. W celu zwiększenia jego funkcjonalności został przesunięty z dotychczasowej lokalizacji w stronę Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego oraz osiedla akademickiego Lumumbowo, największych z pobliskich generatorów ruchu.

Historyczny przystanek Łódź-Stoki[edytuj]

Dawny przystanek jest niemal doszczętnie zdewastowany. Jedynymi po nim pozostałościami są zarośnięty peron (podwyższenie 30 cm, szerokość 3,5 m) oraz zdewastowane schody, wiodące z peronu w kierunku biegnącej równolegle do torów ulicy Pomorskiej (i kończące się w krzakach – ulica Pomorska została w latach 90. przebudowana i przesunięta ok. 15 metrów na południe).

Charakterystycznym elementem krajobrazu dworcowego są dwa wiadukty przecinające torowisko w pobliżu peronu. Starszy z nich, wybudowany jeszcze przed II wojną światową, przebiega tuż obok wschodniego krańca peronu. Położenie wiaduktu sprawia, iż kierowcy jadący ulicą Pomorską, nie chcąc wypaść z drogi na ostrym, podwójnym zakręcie (Pomorska biegnie wzdłuż torów w kierunku wschód-zachód, konieczność przejazdu przez wąski wiadukt sprawia, że muszą oni w krótkim czasie wykonywać dwa skręty o 90°), zmuszeni są wyraźnie zwalniać. W związku z tym, w połowie lat lat 90. XX wieku, pojawił się projekt budowy nowego, wygodniejszego przejazdu. Powstał on ok. 150 metrów na wschód od poprzedniego, w pobliżu ulicy Edwarda. Projekt ten został jednak w ostatniej chwili porzucony, w wyniku czego nowoczesny, szeroki wiadukt (2 pasy w każdym kierunku jazdy) nigdy nie doczekał się wiodących do niego dróg dojazdowych i niszczeje niewykorzystany.

Przypisy

  1. Pociągiem ŁKA z Widzewa do Zgierza w 15 minut. naszemiasto.pl, 2014-03-10. [dostęp 2014-08-08].

Linki zewnętrzne[edytuj]

Łódź Stoki
Linia 16 Łódź WidzewKutno (2,608 km)
BSicon KBHFl.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Łódź Widzew
odległość: 2,608 km
BSicon BHFq.svg
BSicon STRq.svgBSicon STRq.svgBSicon KBHFr.svgŁódź Uniwersytet (mijanka)
odległość: 1,526 km