Łódź Żabieniec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łódź Żabieniec
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Miejscowość

Łódź

Lokalizacja

Bałuty

Data otwarcia

1945

Dane techniczne
Liczba peronów

2

Liczba krawędzi
peronowych

2

Kasy

N

Linie kolejowe
Położenie na mapie Łodzi
Mapa konturowa Łodzi, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Łódź Żabieniec”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Łódź Żabieniec”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Łódź Żabieniec”
Ziemia51°47′36,8″N 19°24′24,7″E/51,793556 19,406861
Portal Transport szynowy

Łódź Żabieniec – czwarty co do wielkości dworzec kolejowy w Łodzi, w dzielnicy Bałuty, przy osiedlu Teofilów, na północ od dworca Łódź Kaliska.

Stacja Łódź-Żabieniec widok z peronu w kierunku wiaduktu (stan na rok 2013)

W roku 2018 stacja obsługiwała 1,5–2,0 tys. pasażerów na dobę[1]. Występują tu semafory świetlne, a bocznica kolejowa posiada tory zdatne do eksploatacji. Historia dworca sięga początku lat siedemdziesiątych. Wtedy rozbudowane już osiedle mieszkaniowe i sąsiedztwo okolicznych fabryk, skutkowały wzrostem dużego ruchu pasażerskiego. Dlatego zdecydowano o przebudowie prowizorycznej stacji, która pierwotnie była ulokowana w zupełnie innym miejscu. Natomiast nowy dworzec przesunięto na południe od świeżo oddanego wiaduktu w ulicy Aleksandrowskiej. Powstałe perony i zadaszenia oraz przejście podziemne oddano w 1971–1972 roku. Był to okres największego ruchu na stacji, podobnie zresztą jak na całej kolei. Manewry obsługiwały całodobowo dwie lokomotywy rozrządzające i formujące składy towarowe na obu końcach stacji. Oprócz nich na bocznicy pracowały liczne lokomotywy prywatne. Z powodu tak dużego ruchu odgałęziły się aż 34 bocznice zakładowe. Obecnie dworzec pełni rolę samej stacji kolejowej z powodu zamknięcia poczekalni oraz kas biletowych z dniem 1 kwietnia 2010 r.

Betonowe kwietniki na stacji Łódź-Żabieniec

Historia[edytuj | edytuj kod]

Od otwarcia obiektu w 1910 roku był tu posterunek osłonny. Po zakończeniu II wojny światowej powstała stacja. W 1951 powstały 2 jednokrawędziowe perony. W 1965 roku oddano wiadukt drogowy nad torami. W 1972 roku oddano do użytku nowy dworzec oraz perony[2]. Od 16 października 2011, w związku z rozpoczęciem budowy nowego obiektu dworca Łódź Fabryczna oraz pracami modernizacyjnymi prowadzonymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na terenie Łódzkiego Węzła Kolejowego, nastąpiły zmiany organizacji ruchu pociągów kursujących do/z Łodzi. Pociągi kursujące w relacji Warszawa – Łódź – Ostrów Wielkopolski – Wrocław – Warszawa zaczęły zatrzymywać się na dworcu Łódź Żabieniec.

Od 2017 roku stacja obsługuje jedynie połączenia regionalne przewoźników ŁKA i Polregio, czego powodem było rozpoczęcie przejazdów pociągów PKP IC z północy przez Łódź Arturówek i Łódź Marysin, a nie jak dawniej przez Łódź Żabieniec i Łódź Kaliską.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Urząd Transportu Kolejowego: Wymiana pasażerska na stacjach w Polsce w 2018 r.. 2020-01-27. [dostęp 2020-01-30].
  2. Łódź Żabieniec – Baza kolejowa, semaforek.kolej.org.pl [dostęp 2019-05-17] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Łódź Żabieniec
Linia 15 BednaryŁódź Kalisa (63,822 km)
BSicon KHSTaq.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Łódź Radogoszcz Zachód
odległość: 3,077 km
BSicon BHFq.svg
odległość: 4,463 km