Ławeczka Studentów w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ławeczka Studentów w Poznaniu
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Miejsce

al. Niepodleglości 26

Typ pomnika

ławeczka pomnikowa

Projektant

Roman Kosmala

Fundator

PPNT Fundacji UAM

Materiał

brąz, granit strzegomski

Data odsłonięcia

17 czerwca 2019

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Ławeczka Studentów w Poznaniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Ławeczka Studentów w Poznaniu”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Ławeczka Studentów w Poznaniu”
Ziemia52°24′46,8″N 16°55′15,2″E/52,413000 16,920889

Ławeczka Studentów w Poznaniu (także Ławeczka Studencka) – ławeczka pomnikowa honorująca wszystkich studentów. Usytuowana przed najstarszym poznańskim domem studenckim „Hanka” przy al. Niepodległości w Poznaniu[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Uroczystego odsłonięcia ławeczki dokonano 17 czerwca 2019. Ławeczka powstała w ramach obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. Została ufundowana przez Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji UAM.

Ławeczka-pomnik przedstawia studentkę trzymającą w ręku laptop i studenta trzymającego książkę, na której umieszczono cytat pierwszego rektora Wszechnicy Piastowskiej, obecnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Heliodora Święcickiego zawierający słowa, które kierował do studentów: „Strzeżcie się szarzyzny życia, w którym nie ma wielkich ukochań i słońc wielkich[1].

Ławka wykonana jest z polerownego szarego granitu strzegomskiego, odlew postaci studentów wykonano z brązu. Autorem pomnika-ławeczki jest poznański artysta-rzeźbiarz Roman Kosmala. Ławeczkę wykonała pracownia rzeźbiarsko-odlewnicza „Garstka Studio” S.C. Piotra Garstki i Andrzeja Garstki z Szymanowa[1].

Pomnik-ławeczka jest ukoronowaniem serii ławeczek czterech profesorów, założycieli uniwersytetu: Heliodora Święcickiego, Józefa Kostrzewskiego, Michała Sobeskiego i Stanisława Kozierowskiego[2][1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Administrator strony UAM, Studencka ławeczka na stulecie - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, amu.edu.pl [dostęp 2019-07-25] (pol.).
  2. Studencki pomnik z ponadczasowymi wartościami, radiopoznan.fm [dostęp 2019-07-25] (pol.).