Śpiesznikowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Śpiesznikowate
Oxyopidae
Thorell, 1870
Ilustracja
Śpiesznik rysień (Oxyopes ramosus)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Rodzina

śpiesznikowate

Zasięg występowania
Mapa występowania
9 rodzajów, ok. 450 gatunków

Śpiesznikowate (Oxyopidae) – rodzina pająków z podrzędu Opisthothela. Śpieszniktowate to pająki drapieżne, które żyją na roślinach, kwiatach i krzewach. Co najmniej jeden gatunek wykazuje zachowania społeczne. W Polsce występuje jeden gatunek - śpiesznik rysień (Oxyopes ramosus)[1].

Rodzina Oxyopidae zawiera około 450 gatunków podzielonych na 9 rodzajów[2]. Zazwyczaj różnią się w swoich zachowaniach i adaptacjach. Na przykład większość gatunków z rodzajów Oxyopes i Hamataliwa jest małych i średniej wielkości; przedstawiciele szczególnie tego drugiego rodzaju mają zwyczaj polowania z zasadzki w sposób przypominający ukośnikowate (Thomisidae). Niektóre z nich zajmują kwiaty i czekają na owady z je zapylające, inne czyhają na łodygach roślin lub na korze. Z drugiej strony, gatunki z rodzaju Peucetia - będące przeważnie większe, jaskrawozielone i smukłe - są aktywnymi biegaczami i skoczkami. Oxyopidae generalnie polegają na ostrym wzroku podczas polowania, czy to z zasadzki, czy w pogoni za zdobyczą, a także unikając ataków. Sześć z ich ośmiu oczu ułożonych jest w sześciokątny wzór, cechę charakterystyczną przedstawicieli tej rodziny. Pozostałe dwoje oczu są mniejsze i na ogół mieszczą się z przodu i poniżej pozostałych sześciu.

Śpiesznikowate mają również nogi pokryte kolcami, a u wielu gatunków te nogi, powiększone o kolce, wydają się pełnić rolę swego rodzaju kosza do odłowu latających owadów.

Niektórzy przedstawiciele rodzaju Oxyopes występują na tyle obficie, że są ważnym elementem w systemach rolniczych jako środek kontroli biologicznej. Szczególnie dotyczy to gatunku Oxyopes Salticus.

Jeden gatunek z rodzaju Tapinillus przejawia niezwykłe wśród pająków zachowania społeczne, żyjąc w koloniach[3].

Rodzaje[edytuj | edytuj kod]

Za The World Spider Catalog[4]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Blick, T. et al. (2004).Checklist of the spiders of Central Europe. (Arachnida: Araneae). Version 1. Dezember 2004. (PDF)
  2. Norman I. Platnick, COUNTS, [w:] The World Spider Catalog, Version 14.0 [online], American Museum of Natural History., DOI10.5531/db.iz.0001 [dostęp 2013-08-25] (ang.).
  3. Aviles, Leticia : Social behaviour in a web-building lynx spider, Tapinillus spp. (Araneae, Oxyopidae) (1994) Biological Journal of the Linnean Society, 52 (2), pp. 163-176.
  4. Norman I. Platnick, FAM. OXYOPIDAE, [w:] The World Spider Catalog, Version 14.0 [online], American Museum of Natural History., DOI10.5531/db.iz.0001 [dostęp 2013-08-25] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]