Światowa Agencja Antydopingowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Światowa Agencja Antydopingowa (ang. The World Anti-Doping Agency (WADA), fr. Agence mondiale antidopage, AMA) – niezależna fundacja utworzona pod przewodnictwem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOL) 10 listopada 1999 roku w Lozannie, w Szwajcarii. Jej celem jest koordynacja walki przeciwko używaniu niedozwolonych środków chemicznych w sporcie. Jej obecnym szefem jest Dick Pound, były wiceprzewodniczący MKOL oraz zdecydowany przeciwnik dopingu. W 2001 roku organizacja przeniosła swoją główną siedzibę do Montrealu w Kanadzie.

Agencja pracuje na rzecz poszczególnych federacji sportowych w zakresie edukacji i badań nad wdrożeniem procedur testów antydopingowych. Publikuje również listę zakazanych substancji, których nie wolno przyjmować sportowcom (Światowy Kodeks Antydopingowy).

Historia[edytuj]

Istnienie i działalność Agencji początkowo wzbudzało liczne kontrowersje i opór niektórych środowisk. Głównym argumentem jej przeciwników był fakt, że Agencja jest fundacją prywatną – podmiotem powstałym na podstawie prywatnego prawa szwajcarskiego. Szczególnie kłopotliwe okazały się relacje między WADA a rządami państw. Obawiano się, że prywatna organizacja zacznie wymuszać na państwach pewne rozwiązania legislacyjne.

W związku z tymi wątpliwościami pierwsze lata istnienia WADA poświęcono na usankcjonowanie działania Agencji i wzmocnienie jej pozycji na arenie międzynarodowej. Chociaż początkowo Agencja była finansowana przez MKOL, obecnie jedynie połowę swojego budżetu czerpie z tego źródła, podczas gdy pozostała część pochodzi ze światowych organizacji rządowych. Bardzo ważne w tym kontekście było uznanie kompetencji WADA przez Komitet Ministrów Rady Europy w 2002 r. Już rok później – 5 marca 2003 w Kopenhadze z inicjatywy Agencji na Światowej Konferencji Antydopingowej przyjęto Światowy Kodeks Antydopingowy.

Przyjęcie tego Kodeksu przez komitety olimpijskie państw było warunkiem dopuszczenia ich do igrzysk olimpijskich w Atenach. Po raz pierwszy w historii ujednolicono politykę antydopingową wszystkich krajów we wszystkich dziedzinach sportowych.

Polska miała czas na przyjęcie Kodeksu do igrzysk olimpijskich w Turynie (luty 2006). Jako że adresatem Kodeksu nie mogą być rządy, wprowadzany on jest za pośrednictwem międzynarodowych federacji sportowych, które nakładają stosowne obowiązki na krajowe związki sportowe.

Linki zewnętrzne[edytuj]