ALT Linux

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ALT Linux
logo
ilustracja
Producent

ALT Linux / ALT Linux Team

Architektura

i586, AMD64

Pierwsze wydanie

25 marca 2001

Aktualna wersja

10.2
(19 września 2023) [±]

Jądro

monolityczne (Linux)

Środowisko pracy

bash; KDE3 (w Desktop) lub Xfce (w Desktop Lite)

Licencja

FLOSS

Typ pakietów

RPM

Wersja Live

T dostępna

Strona internetowa

Dystrybucje ALT Linux – rodzina dystrybucji GNU/Linux, wypuszczanych przez firmę ALT Linux i jej partnerów, bazujących na rosyjskojęzycznych deweloperach z zespołu deweloperskiego ALT (ALT Linux Team).

Technologia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Syzyf (repozytorium).

Podstawa rozwiązań i dystrybucji ALT Linux – repozytorium Syzyf, jeden z pięciu największych na świecie banków pakietów wolnego oprogramowania.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W latach 1999–2000 grupa programistów stanowiących rdzeń późniejszego ALT Linux Team, opracowywała rosyjską wersję Linuksa Mandrake (Linux-Mandrake Russian Edition).

Od 2000 roku zaczęto zastępować pakiety Mandrake swoimi własnymi pakietami i technologiami wprowadzając znaczne zmiany systemu i makr menedżera pakietów RPM. Do wersji 3.0 (2005 rok) wszystkie pakiety Mandrake, instalator i system konfiguracyjny zostały w całości wyparte przez własne opracowania zespołu ALT Linux Team. Współczesne dystrybucje ALT Linux są oddzielną gałęzią rozwoju GNU/Linux i nie mają żadnego powiązania z dystrybucjami Mandrake i Mandriva.

Dystrybucje[edytuj | edytuj kod]

Firma ALT Linux i jej partnerzy wypuszczają dystrybucje pod handlową marką ALT Linux, zorientowane zarówno na początkujących, jak i na zaawansowanych użytkowników, dystrybucje specjalizowane i uniwersalne.

Pierwszą dystrybucją, wypuszczoną w ramach projektu ALT Linux Team był uniwersalny, przeznaczony do rozwiązywania różnych zadań Linux-Mandrake Spring 2001. Jego podstawy zostały stworzone w firmie IPLabs Linux Team i on wykorzystywał wiele opracowań, jak i markę handlową francuskiej firmy MandrakeSoft. Już w tamtym czasie, to opracowanie znacznie różniło się od dystrybucji Mandrake. Linia uniwersalnych dystrybucji kontynuowana jest w dystrybucjach ALT Linux Master.

Jako mocne strony dystrybucji ALT Linux podaje się[1]::

Desktop[edytuj | edytuj kod]

Seria Desktop – rozwój serii Compact dla domowego i biurowego zastosowania[2].

ALT Linux 4.0 Desktop Professional jest certyfikowany[3] przez Federalną Służbę Kontroli Technicznej i Eksportowej (ФСТЭК) Rosji:

  • Klasyfikacja poziomu kontroli niedeklarowanych właściwości – 4 poziom[4].
  • Wskaźnik obrony przed niesankcjonowanym dostępem do informacji – 5 klasa ochrony[5].

Lite[edytuj | edytuj kod]

Przeznaczony do instalacji na słabych komputerach. System jest oparty na graficznym środowisku XFCE. System jest w wersji LiveCD.

Office Server[edytuj | edytuj kod]

ALT Linux Office Server – serwerowy system operacyjny z zainstalowanym zestawem funkcji w całości nastawionym na pełnienie roli Web-interfejsu (następca ALT Linux SOHO Server). Ostatnia wersja dystrybucji ALT Linux 4.0 Office Server wypuszczona w czerwcu 2007 roku w formie elektronicznej.

Server[edytuj | edytuj kod]

Od wersji 4.0 dostępne jest specjalizowane serwerowe wydanie pod nazwą Server.

System przeznaczony jest zarówno dla architektury x86, jak i dla x86-64.

ALT Linux 4.0 Server jest certyfikowany[6] przez Federalną Służbę Kontroli Technicznej i Eksportowej (ФСТЭК) Rosji:

  • Klasyfikacja poziomu kontroli niedeklarowanych właściwości – 4 poziom[4].
  • Wskaźnik obrony przed niesankcjonowanym dostępem do informacji – 5 klasa ochrony[5].

Terminal[edytuj | edytuj kod]

ALT Linux 4.0 Terminal – dystrybucja do rozwijania terminalowych serwerów i klasy terminalowych klientów.

Odznacza się niskimi systemowymi wymaganiami stawianymi komputerom użytkowanym w charakterze terminali[7].

Dystrybucja jest rozwijana przez firmę Alt Linux przy współpracy z kijowską firmą Media Magic.

Dystrybucje już nie wspierane[edytuj | edytuj kod]

Compact[edytuj | edytuj kod]

Dystrybucja serii Compact jest wypuszczana dla początkujących użytkowników. Ta seria jest przeznaczona dla stacji roboczych, komputerów domowych i notebooków. Compact jest prosty w konfiguracji i zawiera wiele aplikacji biurowych, multimedialnych oraz gier. Dystrybucja ta ma wiele „klonów” wykonanych na zamówienie producentów sprzętu, które są gotowymi rozwiązaniami. Ostatnia wersja dystrybucji ALT Linux Compact 3.0 wyszła w grudniu 2005 roku w trzech wydaniach:

  • wersja CD, zawierająca 1 CD z podstawowym kompletem oprogramowania niezbędnym dla użytkowników domowego komputera;
  • wersja DVD, zawierająca rozszerzony komplet oprogramowania;
  • Travel-CD, pozwalająca załadować system bezpośrednio z CD-ROMu, bez instalowania go na twardym dysku (LiveCD).

W obecnym czasie ta linia przekształciła się w ALT Linux Desktop.

Junior[edytuj | edytuj kod]

Dystrybucja serii Junior przeznaczona jest do rozwiązywania różnych stosowanych zadań użytkowników. Oprócz niezbędnych aplikacji biurowych i multimedialnych, a także aplikacji niezbędnych do pełnowartościowej pracy w Internecie, w skład serii Junior wchodzą edytory tekstowe, słowniki, czcionki, kilka środowisk graficznych, języki programowania i środowiska deweloperskie, systemy zarządzania bazami danych, programy edukacyjne, gry i narzędzia do administrowania systemem. Jednym z zadań przy tworzeniu dystrybucji ALT Linux 2.3 Junior było stworzenie na bazie GNU/Linux platformy do nauki informatyki i technologii informatycznych. Dlatego są w nim obecne dodatkowe pomoce naukowe i metodyczne, książki i artykuły na temat GNU/Linuksa oraz na tematy pokrewne.

Master[edytuj | edytuj kod]

Zadaniem dystrybucji z serii Master jest służyć jako uniwersalne narzędzie dla deweloperów, administratorów i zwykłych użytkowników. Master jest najpełniejszą dystrybucją ALT Linuksa, w której „wszystko jest pod ręką”. Na systemie Master można tworzyć korporacyjne systemy informacyjne, wykorzystywać go w charakterze platformy serwerowej, do rozwoju aplikacji klienckich i serwerowych, w instytucjach naukowych, a także używać w charakterze profesjonalnego desktopowego systemu operacyjnego. Ostatnia wersja dystrybucji ALT Linux Master 2.4 została wypuszczona w październiku 2004 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]