Linux From Scratch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linux From Scratch
Rodzina systemów operacyjnych GNU/Linux
Producent Linux From Scratch Team
Pierwsze wydanie 1999-12-1616 grudnia 1999
Aktualna wersja 7.10 - 7 września 2016; 5 miesięcy temu
Jądro monolityczne
Środowisko pracy Bash (domyślnie)
Licencja GNU GPL
Typ pakietów brak, kompilacja z kodu źródłowego
Linux From Scratch w serwisie distrowatch.com
www.linuxfromscratch.org

Linux From Scratch (LFS, w wolnym tłumaczeniu z jęz. ang. Linux od podstaw) to książka, tworzona przez Gerarda Beekmansa, w której znajdują się instrukcje, jak krok po kroku zbudować z kodu źródłowego system Linux.

Książka dostępna jest za darmo na stronie projektu. Aby nie wprowadzać dodatkowego bałaganu, powstała też książka Beyond Linux From Scratch, która opisuje dalsze możliwości rozwoju dystrybucji, stworzonej za pomocą LFS. Wersja 5 tej książki została przetłumaczona na język polski przez Jerzego Iwaniuka, kolejne przez Tomasza Sekścińskiego.

Linux From Scratch jest najprostszą drogą na stworzenie działającego systemu Linux, samodzielnie budując go z kodu źródłowego. Jest to jednak o wiele bardziej skomplikowane, niż zainstalowanie gotowej dystrybucji. Główną ideą projektu jest zrozumienie działania systemu poprzez ręczną kompilację pakietów. Dodatkowo poprzez kompilację zyskujemy szybsze programy o mniejszym rozmiarze oraz możemy doskonale dopasować dystrybucję do naszych potrzeb – "Twoja dystrybucja, twoje zasady" ("Your distro, your rules").

Instalacja[edytuj]

Do zbudowania własnej dystrybucji potrzebna jest czysta partycja i działający system Linux. Na początku należy skompilować narzędzia takie, jak: gcc, glibc, GNU Binutils i inne wymagane pakiety. Następnie katalog główny musi zostać zmieniony (poprzez chroot) na partycję, na której znajdują się uprzednio skompilowane narzędzia i można rozpocząć budowanie systemu docelowego. Jednym z pierwszych pakietów, jakie trzeba przekompilować jest glibc; potem kolejno budujemy pozostałe pakiety.

Linki zewnętrzne[edytuj]