Linux From Scratch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linux From Scratch
Rodzina systemów operacyjnych GNU/Linux
Producent

Linux From Scratch Team

Pierwsze wydanie

1999-12-16 16 grudnia 1999(dts)

Aktualna wersja

9.1 - 1 marca 2020; ponad 2 lata temu

Jądro

monolityczne

Środowisko pracy

Bash (domyślnie)

Licencja

GNU GPL

Typ pakietów

brak, kompilacja z kodu źródłowego

Linux From Scratch w serwisie distrowatch.com
Strona internetowa

Linux From Scratch (LFS, w wolnym tłumaczeniu z jęz. ang.: Linux od podstaw) – książka tworzona przez Gerarda Beekmansa, w której znajdują się instrukcje, jak krok po kroku zbudować z kodu źródłowego system GNU/Linux. Dostępna jest za darmo na stronie projektu.

Powstała też książka Beyond Linux From Scratch, która opisuje dalsze możliwości rozwoju dystrybucji stworzonej za pomocą LFS. Wersja 5 tej książki została przetłumaczona na język polski przez Jerzego Iwaniuka, kolejne przez Tomasza Sekścińskiego.

Linux From Scratch jest najprostszą drogą na stworzenie działającego systemu GNU/Linux, samodzielnie budując go z kodu źródłowego. Jest to jednak o wiele bardziej skomplikowane, niż zainstalowanie gotowej dystrybucji. Główną ideą projektu jest zrozumienie działania systemu poprzez ręczną kompilację pakietów. Dodatkowo poprzez kompilację zyskujemy szybsze programy o mniejszym rozmiarze oraz możemy doskonale dopasować dystrybucję do naszych potrzeb – „Twoja dystrybucja, twoje zasady” (ang. Your distro, your rules).

Instalacja[edytuj | edytuj kod]

Do zbudowania własnej dystrybucji potrzebna jest czysta partycja i działający system GNU/Linux. Na początku należy skompilować narzędzia takie, jak: gcc, glibc, GNU Binutils i inne wymagane pakiety. Następnie katalog główny musi zostać zmieniony (poprzez chroot) na partycję, na której znajdują się uprzednio skompilowane narzędzia i można rozpocząć budowanie systemu docelowego. Jednym z pierwszych pakietów, jakie trzeba przekompilować jest glibc; potem kolejno budujemy pozostałe pakiety.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]