Cdlinux.pl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cdlinux.pl
Rodzina systemów operacyjnych GNU/Linux
Logo
Ilustracja
Interfejs użytkownika
Producent Jerzy Kaczmarek, Michał Wróbel, Politechnika Gdańska
Pierwsze wydanie 2001
Aktualna wersja 1.0
Jądro monolityczne
Środowisko pracy IceWM
Licencja GNU GPL
Typ pakietów DEB
Wersja Live T dostępna
Strona internetowa

Cdlinux.pl – polska i w największym stopniu spolonizowana dystrybucja systemu operacyjnego GNU/Linux uruchamiana z płyty CD-ROM (tzw. LiveCD).

Dostępne są dwie wersje tej dystrybucji - cdlinux.pl mały i cdlinux.pl duży. Różnią się one wielkością miejsca zajmowanego na płycie CD-ROM oraz ilością zawartego oprogramowania. System, w zależności od typu, zawiera m.in. takie programy jak: Mozilla Firefox, Mozilla Thunderbird (od wersji 1.0 odpowiednio: IceWeasel, IceDove), Kadu, EKG2, Psi, XMMS i MPlayer oraz Open Office, GIMP, Inkscape, Bluefish, Scribus, Xpdf, QCad (w wersji typu duży przeszło 80 programów - nie licząc narzędzi systemowych). Do obsługi, popularnych ostatnio, bezprzewodowych kart sieciowych używany jest program ndiswrapper wraz z zestawem dodatkowych programów. Zastosowanie lekkiego menedżera okien IceWM sprawia, że system wydajnie działa na starszych komputerach (uruchomienie systemu w trybie graficznym możliwe jest już np. na komputerze z procesorem P I 100 MHz i 24 MB RAM, jednak komfortowa praca jest dostępna dopiero przy P II 300 MHz i 64 MB RAM).

Do uruchomienia systemu operacyjnego nie jest potrzebny dysk twardy, wszystkie dane przechowywane są w pamięci lub pozostają na CD-ROMie. Możliwe jest zapisanie własnych ustawień (np. profili komunikatora, zakładek przeglądarki, autostartu środowiska graficznego czy autologowania wybranego użytkownika) na dyskietce, dzięki czemu cdlinux.pl doskonale nadaje się na przenośny, osobisty system operacyjny. Wchodzący w skład systemu instalator pozwala też na zainstalowanie go na dysku twardym. Po zainstalowaniu na dysku użytkownik ma możliwość łatwego doinstalowania programów, korzystając z bogatych repozytoriów Debiana Sid przy użyciu typowych dla Debiana narzędzi opartych na APT.

Cdlinux.pl skierowany jest tak do początkujących użytkowników Linuksa, jak i programistów oraz osób poszukujących niedużego systemu linuksowego mieszczącego się (w przypadku wersji typu mały) na małym krążku CD (8 cm średnicy, 210 MB pojemności).

Podstawowe cechy dystrybucji:

  • łatwość uruchamiania
  • intuicyjność użytkowania
  • zautomatyzowana konfiguracja
  • nagrywanie własnych dystrybucji cdlinux.pl (po zainstalowaniu na dysku twardym)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]