CAElinux

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
CAElinux
Rodzina systemów operacyjnych Linux
Producent NRCtech
Architektura x86-64
Jądro monolityczne
Środowisko pracy GNOME
Licencja GNU General Public License
Typ pakietów deb
Wersja Live T dostępna
CAElinux w serwisie distrowatch.com
Strona internetowa

CAElinuxdystrybucja Linuksa przeznaczona dla inżynierów, zawierająca duży zbiór dostępnego bezpłatnie oprogramowania CAE.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2007 roku francuska firma NRCtech udostępniła bezpłatnie pierwszą wersję dystrybucji CAElinux, zawierającą oprogramowanie typu CAE, przeznaczoną dla inżynierów. Od tamtej pory nowe wersje CAElinux wydawane są co roku.

Pierwsze wersje budowane były w oparciu o popularną dystrybucję PCLinuxOS i zawierały środowisko graficzne KDE. Wydanie 2009 i 2010 wykorzystywało już jedną z najpopularniejszych dystrybucji, Ubuntu.

Opis dystrybucji[edytuj | edytuj kod]

CAElinux dostępne jest w postaci live DVD dla procesorów x86-64, z możliwością instalacji na dysku twardym. Nowsze wydania budowane są w oparciu o wersje Ubuntu Linux z długoterminowym wsparciem technicznym i korzystają z repozytoriów tej dystrybucji. Domyślnym środowiskiem graficznym jest GNOME.

Cechą charakterystyczną dystrybucji jest zbiór aplikacji dostępnych na otwartych licencjach, przeznaczonych do komputerowego wspomagania prac inżynierskich, m.in. QCad, FreeCAD, Salome Meca, Scilab, wxMaxima i inne.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]