Przejdź do zawartości

CAElinux

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
CAElinux
Producent

NRCtech

Architektura

x86-64

Aktualna wersja

2020
(Brak daty wydania) [±]

Jądro

monolityczne

Środowisko pracy

GNOME

Licencja

GNU General Public License

Typ pakietów

deb

Wersja Live

T dostępna

Strona internetowa

CAElinuxdystrybucja Linuksa przeznaczona dla inżynierów, zawierająca duży zbiór dostępnego bezpłatnie oprogramowania CAE.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2007 roku francuska firma NRCtech udostępniła bezpłatnie pierwszą wersję dystrybucji CAElinux, zawierającą oprogramowanie typu CAE, przeznaczoną dla inżynierów. Od tamtej pory nowe wersje CAElinux wydawane są co roku.

Pierwsze wersje budowane były w oparciu o popularną dystrybucję PCLinuxOS i zawierały środowisko graficzne KDE. Wydanie 2009 i 2010 wykorzystywało już jedną z najpopularniejszych dystrybucji, Ubuntu.

Opis dystrybucji[edytuj | edytuj kod]

CAElinux dostępne jest w postaci live DVD dla procesorów x86-64, z możliwością instalacji na dysku twardym. Nowsze wydania budowane są w oparciu o wersje Ubuntu Linux z długoterminowym wsparciem technicznym i korzystają z repozytoriów tej dystrybucji. Domyślnym środowiskiem graficznym jest GNOME.

Cechą charakterystyczną dystrybucji jest zbiór aplikacji dostępnych na otwartych licencjach, przeznaczonych do komputerowego wspomagania prac inżynierskich, m.in. QCad, FreeCAD, Salome Meca, Scilab, wxMaxima i inne.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]