Porucznik marynarki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oznaki stopnia:
od 1952
Czapka-porucznik marynarki.JPG
czapka garnizonowa
POL PMW dyst porucznik marynarki.svg
insygnia
POL PMW pagon1 porucznik marynarki.svg
Naramiennik
POL PMW pagonold porucznik marynarki.svg
(1952-1956)
POL PMW pagon2 porucznik marynarki.svg
"lewy przód"
Oznaki stopnia:
1921-1952
Czapka-podporucznik marynarki.JPG
czapka garnizonowa
POL PMW dyst podporucznik marynarki.svg
insygnia
POL PMW pagon1 podporucznik marynarki.svg
Naramiennik
POL PMW pagon2 podporucznik marynarki.svg
"lewy przód"

Porucznik marynarki (por. mar.) - wojskowy stopień oficerski w polskiej Marynarce Wojennej, odpowiadający porucznikowi w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych. Jego odpowiedniki znajdują się także w marynarkach wojennych innych państw.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Porucznik pojawił się w marynarkach wojennych krótko po wprowadzeniu tytułu kapitana. Termin "porucznik" został zapożyczony przez floty z wojsk lądowych, gdzie lieutnant (fr.) oznaczał zastępującego dowódcę. Analogiczną funkcję pełnił na okrętach. W czasie, gdy kapitanowie dowodzili okrętami, porucznicy byli ich zastępcami. Czasem także dowodzili jednostkami pomocniczymi.

W Polsce tytuł porucznika miał inne znaczenie. Dotyczył dowódcy piechoty morskiej lub grupy abordażowej zaokrętowanej na okrętach. Przekształcony w stopień wojskowy w ok. XII wieku znalazł się w hierarchii pod kapitanem. W XIX wieku wprowadzono w Wielkiej Brytanii jeszcze jeden, niższy stopień - podporucznika, który w krótkim czasie znalazł zastosowanie w innych marynarkach wojennych.

Użycie[edytuj | edytuj kod]

W Polsce właściwy stopień porucznika marynarki powstał w 1921, wraz z pozostałymi pierwszymi stopniami w Marynarce Wojennej. Wcześniej, od 1918 używano już stopnia porucznika marynarki, ale był to zapożyczony z Wojsk Lądowych stopień porucznika, z dodanym przymiotnikiem "marynarki". Od momentu utworzenia porucznik marynarki znajduje się w hierarchii pomiędzy podporucznikiem marynarki, a kapitanem marynarki i jest odpowiednikiem porucznika. W latach 1921-1952 był najwyższym stopniem oficerów młodszych, a od 1952 jest w tej grupie stopniem środkowym.

Stopień wojskowy porucznika marynarki jest zaszeregowany dla grup uposażenia nr 12-12A. W kodzie NATO określony jest (wraz z podporucznikiem marynarki) jako OF-01.

Jego odpowiednikami w marynarkach wojennych innych państw są m.in.: