Starszy chorąży marynarki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oznaki stopnia:
Czapka starszychorążymarynarki m.PNG
czapka garnizonowa
POL PMW dyst starszy chorąży marynarki.svg
insygnia
POL PMW pagon1 starszy chorąży marynarki.svg
Naramiennik
POL PMW pagon2 starszy chorąży marynarki.svg
„lewy przód”
Oznaki stopnia:
1963–67

POL PMW starszy chorazy 1963-70.svg
Naramiennik

Starszy chorąży marynarki (st. chor. mar.) – wojskowy stopień podoficerski w polskiej Marynarce Wojennej, odpowiadający starszemu chorążemu w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych. Jego odpowiedniki znajdują się także w marynarkach wojennych innych państw.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Termin „chorąży” został zapożyczony przez floty wojenne z wojsk lądowych. Początkowo, podobnie jak i inne stopnie wojskowe chorąży był tytułem i dotyczył funkcji sprawowanych na okręcie. W hierarchii został umiejscowiony pomiędzy bosmanem a porucznikiem. Chorążowie sprawowali funkcje nawigatorów, artylerzystów, kapelanów, cyrulików, płatników oraz zajmowali inne pomocnicze stanowiska na okrętach. W XVII wieku tytuł chorążego przekształcił się w stopień wojskowy.

Użycie[edytuj | edytuj kod]

W Polsce stopień starszego chorążego marynarki powstał w 1963[1], w związku z utworzeniem korpusu chorążych. Został umiejscowiony między chorążym marynarki, a podporucznikiem marynarki. W 1967 ponad starszym chorążym marynarki utworzono w hierarchii stopień chorążego sztabowego marynarki[2]. W latach 1997-2004 pomiędzy tymi stopniami istniał jeszcze stopień wojskowy młodszego chorążego sztabowego marynarki. W 2004 zlikwidowano korpus chorążych, a jego stopnie przeniesiono do korpusu podoficerów. Od momentu powstania starszy chorąży marynarki jest odpowiednikiem starszego chorążego.

Stopień wojskowy starszego chorążego marynarki jest zaszeregowany dla grupy uposażenia nr 9, a w kodzie NATO określony jest (wraz ze starszym chorążym sztabowym marynarki) jako OR-09.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marian Laprus [red.]: Leksykon wiedzy wojskowej. s. 411.
  2. Dz.U. z 1967 r. nr 44, poz. 220

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Marian Laprus [red.]: Leksykon wiedzy wojskowej. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1979.