Organizacja Abu Nidala

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Fatah – Rada Rewolucyjna (Organizacja Abu Nidala) powstała w roku 1974 w wyniku oddzielenia się od al-Fatah. Jej przywódca Abu Nidal był przez wiele lat najbardziej poszukiwanym terrorystą na świecie. Przez pierwsze lata swego istnienia organizacja korzystała z irackiej opieki, ale w roku 1982 musiała przenieść się do Syrii, a pięć lat później do Libii. Poza zwalczaniem Zachodu i Izraela członkowie tej organizacji atakowali również inne ugrupowania palestyńskie uznane za zbyt liberalne (głównie al-Fatah)[1][2][3].

W latach 90. organizacja ta wycofała się z działań terrorystycznych i rozpoczęła działalność polityczną i społeczną w obozach palestyńskich w Libanie. Organizacja dysponowała silną infrastrukturą (obozy szkoleniowe, własne przedsiębiorstwa). Swoje akcje terrorystyczne przeprowadzała pod wieloma nazwami. Organizacja ma na koncie wiele zabójstw i zamachów na polityków arabskich, członków OWP oraz liczne cele zachodnie i żydowskie na całym świecie (m.in. ataki na lotniska w Wiedniu i Rzymie w grudniu 1985 roku – 16 zabitych i na synagogę w Stambule we wrześniu 1986 roku – 22 zabitych)[1][4][2].

Ugrupowanie używało także innych nazw pośród których wymienia się następujące nazwy - Rewolucyjna Rada Arabska, Rewolucyjne Brygady Arabskie, Czarny Wrzesień i Rewolucyjna Organizacja Muzułmańskich Socjalistów[3].

Przypisy

  1. a b Sabri al-Banna (Abu Nidal).
  2. a b Seale 1992, s. 100.
  3. a b Wybrane organizacje terrorystyczne na świecie).
  4. Seale 1992, s. 32, 34, 312.

Bibliografia[edytuj]

  • Patrick Seale, Abu Nidal: A Gun for Hire, Hutchinson, 1992