Anna Mucha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Anna Mucha
Ilustracja
Imię i nazwisko Anna Maria Mucha
Data i miejsce urodzenia 26 kwietnia 1980
Warszawa
Zawód aktorka
Lata aktywności od 1990
Strona internetowa

Anna Maria Mucha (ur. 26 kwietnia 1980 w Warszawie) – polska aktorka, celebrytka.

Wykształcenie[edytuj kod]

Ukończyła Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, następnie studiowała w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od września 2007 do lipca 2008 roku przebywała w Nowym Jorku, gdzie uczęszczała na zajęcia z aktorstwa w szkole Lee Strasberga.

Aktorstwo[edytuj kod]

Na dużym ekranie zadebiutowała w wieku 10 lat, w filmie Andrzeja Wajdy Korczak, gdzie zagrała Sabinkę – wychowankę Korczaka. Swą pierwszą główną rolę (Karoliny Szymańskiej) zagrała w filmie Przeklęta Ameryka Krzysztofa Tchórzewskiego. Punktem zwrotnym w jej karierze była rola Danki Dresner w filmie Lista Schindlera Stevena Spielberga. Następnie wystąpiła w kilku polskich filmach, m.in. Panna Nikt, Chłopaki nie płaczą, Młode wilki 1/2 oraz serialach i spektaklach Teatru Telewizji. Od 2003 roku, z przerwami występuje w serialu M jak miłość jako Madzia (Magda Marszałek). W latach 2010–2011 w serialu Prosto w serce grała główną rolę – Monikę Milewską, bokserkę.

Pozostała działalność[edytuj kod]

Pracowała w Radiu Bis oraz rozgłośni radiowej Radiostacja. W ramach współpracy ze stacją telewizyjną TVN była reporterką programu Dzień Dobry TVN oraz prowadziła program Mucha nie siada, w którym wraz z telewizją TVN odwiedzała interesujące miejsca na świecie. W 2005 roku wystąpiła w teledysku Kayah i Krzysztofa Kiljańskiego do piosenki Prócz ciebie nic.

Wspólnie z Maciejem Orłosiem w 2006 była konferansjerem na 31. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, jednak jej komentarze i czarna kreacja śmiało odkrywająca plecy wywołały wzburzenie środowiska. „Fakt” przytoczył na przykład komentarz wygłoszony przez Muchę przed pokazem jednego z filmów: Już nie będę przynudzać, bo na tym filmie i tak pośniecie. Przed pokazem Summer Love, będącym debiutem 38-letniego Piotra Uklańskiego, Mucha zaznaczyła: Zaraz zobaczymy, czy lepiej debiutować późno, czy wcale[1][2][3]. Podjęto decyzję o zastąpieniu jej przez Tamarę Arciuch-Kasprzykowską, gdyż jak powiedział dyrektor festiwalu Mirosław Bork, uznano, że formuła prowadzenia, zaprezentowana przez Panią Annę Muchę, nie pasuje do takiego wydarzenia, jakim jest festiwal. Taka sytuacja wydarzyła się po raz pierwszy w historii tej imprezy[3].

W 2008 brała udział w programie Jak oni śpiewają, zajmując 5. miejsce. W roku 2009 znalazła się w październikowym wydaniu „Playboya[4]. W tym samym roku wygrała w parze z Rafałem Maserakiem dziesiątą edycję programu Taniec z gwiazdami. W finale, dzięki głosom widzów, pokonała Nataszę Urbańską[5]. Nagrodę za udział w konkursie, czyli Kryształową Kulę, przekazała na rzecz Fundacji TVN Nie jesteś sam.

W latach 2009–2010 zasiadała w jury piątej edycji programu You Can Dance – Po prostu tańcz.

Teatr[edytuj kod]

Teatr Telewizji[edytuj kod]

Filmografia[edytuj kod]

Polski dubbing[edytuj kod]

Producent[edytuj kod]

Telewizja programy rozrywkowe[edytuj kod]

Teledyski[edytuj kod]

Nagrody i nominacje[edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj kod]

W 2010 roku zajęła siedemdziesiąte trzecie miejsce w rankingu „Forbes” na sto najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu[10].

Życie prywatne[edytuj kod]

Jej partnerem był Kuba Wojewódzki. Rozstali się po czterech latach w 2007 roku[11]. Związana z Marcelem Sorą. Mają córkę Stefanię[12] i syna Teodora[13][14].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj kod]