Anna Mucha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Anna Mucha
Ilustracja
Anna Mucha (2013)
Imię i nazwisko Anna Maria Mucha
Data i miejsce urodzenia 26 kwietnia 1980
Warszawa
Zawód aktorka, prezenterka telewizyjna, celebrytka
Lata aktywności od 1990
Strona internetowa

Anna Maria Mucha (ur. 26 kwietnia 1980 w Warszawie) – polska aktorka, prezenterka telewizyjna i celebrytka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, następnie studiowała w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od września 2007 do lipca 2008 roku przebywała w Nowym Jorku, gdzie uczęszczała na zajęcia z aktorstwa w szkole Lee Strasberga.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Na dużym ekranie zadebiutowała w wieku 10 lat, grając Sabinkę w filmie Andrzeja Wajdy Korczak. Swą pierwszą główną rolę (Karoliny Szymańskiej) zagrała w filmie Przeklęta Ameryka Krzysztofa Tchórzewskiego. Punktem zwrotnym w jej karierze była rola Danki Dresner w filmie Lista Schindlera Stevena Spielberga. Następnie wystąpiła w kilku polskich filmach, m.in. Panna Nikt, Chłopaki nie płaczą, Młode wilki 1/2 oraz serialach i spektaklach Teatru Telewizji. Od 2003 roku, z przerwami występuje w serialu M jak miłość jako Madzia (Magda Marszałek).

Pracowała w Radiu Bis oraz rozgłośni radiowej Radiostacja. W ramach współpracy ze stacją telewizyjną TVN była reporterką programu Dzień dobry TVN oraz prowadziła program TVN Mucha nie siada, w którym odwiedzała interesujące miejsca na świecie. W 2005 roku wystąpiła w teledysku do piosenki Kayah i Krzysztofa Kiljańskiego „Prócz ciebie nic”.

W 2006 roku, wraz z Maciejem Orłosiem, była konferansjerką na 31. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jej kreacja oraz niewybredne komentarze wywołały wzburzenie środowiska; przed pokazem jednego z filmów wypowiedziała zdanie: Już nie będę przynudzać, bo na tym filmie i tak pośniecie, a przed pokazem Summer Love, będącym debiutem 38-letniego Piotra Uklańskiego, stwierdziła: Zaraz zobaczymy, czy lepiej debiutować późno, czy wcale[1][2][3]. Ostatecznie organizator podjął decyzję o odsunięciu aktorki z roli gospodyni wieczoru, tłumacząc fakt słowami: formuła prowadzenia, zaprezentowana przez Panią Annę Muchę, nie pasuje do takiego wydarzenia, jakim jest festiwal[3].

W 2008 brała udział w programie Polsat Jak oni śpiewają, zajmując piąte miejsce. W 2009 roku znalazła się w październikowym wydaniu „Playboya[4]. Jesienią wygrała dziesiątą edycję programu TVN Taniec z gwiazdami, w parze z Rafałem Maserakiem[5]. Nagrodę za udział w konkursie, czyli Kryształową Kulę, przekazała na rzecz Fundacji TVN „Nie jesteś sam”.

Od 2009 roku jest Ambasadorką Ogólnopolskich Spotkań Filmowych „Kameralne Lato” w Radomiu. W latach 2009–2010 zasiadała w jury piątej edycji programu TVN You Can Dance – Po prostu tańcz. W 2010 roku zajęła 73. miejsce w rankingu „Forbes” na sto najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu[6]. W latach 2010–2011 grała główną rolę bokserki Moniki Milewskiej w serialu TVN Prosto w serce.

W 2013 roku założyła Instytut „Kosmopolis” Fundację Nauki, Kultury i Edukacji, której zadaniem jest organizacja warsztatów, konferencji, imprez edukacyjnych i kulturalnych, prowadzenie badań z zakresu nauk humanistycznych, ekonomii kultury i zagadnień związanych z przemysłem kreatywnym.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jej partnerem był Kuba Wojewódzki, z którym rozstała się w 2007 roku po czterech latach związku[7]. Obecnie związana jest z Marcelem Sorą, z którym ma córkę Stefanię[8] i syna Teodora[9][10].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Teatr[edytuj | edytuj kod]

Teatr Telewizji[edytuj | edytuj kod]

Polski dubbing[edytuj | edytuj kod]

Producent[edytuj | edytuj kod]

Programy rozrywkowe[edytuj | edytuj kod]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]