Anna Mucha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Anna Mucha
Ilustracja
Anna Mucha (2013)
Imię i nazwisko Anna Maria Mucha
Data i miejsce urodzenia 26 kwietnia 1980
Warszawa
Zawód aktorka
Lata aktywności od 1990
Strona internetowa

Anna Maria Mucha (ur. 26 kwietnia 1980 w Warszawie) – polska aktorka, celebrytka.

Życiorys[edytuj]

Wykształcenie[edytuj]

Ukończyła Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, następnie studiowała w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od września 2007 do lipca 2008 roku przebywała w Nowym Jorku, gdzie uczęszczała na zajęcia z aktorstwa w szkole Lee Strasberga.

Kariera[edytuj]

Na dużym ekranie zadebiutowała w wieku 10 lat, w filmie Andrzeja Wajdy Korczak, gdzie zagrała Sabinkę – wychowankę Korczaka. Swą pierwszą główną rolę (Karoliny Szymańskiej) zagrała w filmie Przeklęta Ameryka Krzysztofa Tchórzewskiego. Punktem zwrotnym w jej karierze była rola Danki Dresner w filmie Lista Schindlera Stevena Spielberga. Następnie wystąpiła w kilku polskich filmach, m.in. Panna Nikt, Chłopaki nie płaczą, Młode wilki 1/2 oraz serialach i spektaklach Teatru Telewizji. Od 2003 roku, z przerwami występuje w serialu M jak miłość jako Madzia (Magda Marszałek).

Pracowała w Radiu Bis oraz rozgłośni radiowej Radiostacja. W ramach współpracy ze stacją telewizyjną TVN była reporterką programu Dzień Dobry TVN oraz prowadziła program Mucha nie siada, w którym wraz z telewizją TVN odwiedzała interesujące miejsca na świecie. W 2005 roku wystąpiła w teledysku Kayah i Krzysztofa Kiljańskiego do piosenki Prócz ciebie nic.

Wspólnie z Maciejem Orłosiem w 2006 była konferansjerem na 31. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, jednak jej komentarze i czarna kreacja śmiało odkrywająca plecy wywołały wzburzenie środowiska. „Fakt” przytoczył na przykład komentarz wygłoszony przez Muchę przed pokazem jednego z filmów: Już nie będę przynudzać, bo na tym filmie i tak pośniecie. Przed pokazem Summer Love, będącym debiutem 38-letniego Piotra Uklańskiego, Mucha zaznaczyła: Zaraz zobaczymy, czy lepiej debiutować późno, czy wcale[1][2][3]. Podjęto decyzję o zastąpieniu jej przez Tamarę Arciuch, gdyż – jak powiedział dyrektor festiwalu Mirosław Bork – uznano, że „formuła prowadzenia, zaprezentowana przez Panią Annę Muchę, nie pasuje do takiego wydarzenia, jakim jest festiwal”. Taka sytuacja wydarzyła się po raz pierwszy w historii tej imprezy[3].

W 2008 brała udział w programie Jak oni śpiewają, zajmując piąte miejsce. W roku 2009 znalazła się w październikowym wydaniu „Playboya[4]. W tym samym roku wygrała w parze z Rafałem Maserakiem dziesiątą edycję programu Taniec z gwiazdami. W finale, dzięki głosom widzów, pokonała Nataszę Urbańską[5]. Nagrodę za udział w konkursie, czyli Kryształową Kulę, przekazała na rzecz Fundacji TVN „Nie jesteś sam”.

Od 2009 roku jest Ambasadorką Ogólnopolskich Spotkań Filmowych „Kameralne Lato” w Radomiu. W latach 2009–2010 zasiadała w jury piątej edycji programu You Can Dance – Po prostu tańcz. W latach 2010–2011 w serialu Prosto w serce grała główną rolę bokserki Moniki Milewskiej.

W 2013 roku założyła Instytut „Kosmopolis” Fundację Nauki, Kultury i Edukacji, której zadaniem jest organizacja warsztatów, konferencji, imprez edukacyjnych i kulturalnych, prowadzenie badań z zakresu nauk humanistycznych, ekonomii kultury i zagadnień związanych z przemysłem kreatywnym.

Życie prywatne[edytuj]

Jej partnerem był Kuba Wojewódzki. Rozstali się po czterech latach w 2007 roku[6]. Związana z Marcelem Sorą. Mają córkę Stefanię[7] i syna Teodora[8][9].

Filmografia[edytuj]

Teatr[edytuj]

Teatr Telewizji[edytuj]

Polski dubbing[edytuj]

Producent[edytuj]

Programy rozrywkowe[edytuj]

Teledyski[edytuj]

Nagrody i nominacje[edytuj]

Ciekawostki[edytuj]

W 2010 roku zajęła siedemdziesiąte 73. miejsce w rankingu „Forbes” na sto najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu[14].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]