Korczak (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Korczak
ilustracja
Gatunek film biograficzny, wojenny[1]
Rok produkcji 1990[1]
Data premiery 6 maja 1990[1]
Kraj produkcji Polska,
Niemcy,
Wielka Brytania
Język polski
Czas trwania 113 min[1]
Reżyseria Andrzej Wajda
Scenariusz Agnieszka Holland
Główne role Wojciech Pszoniak
Muzyka Wojciech Kilar
Zdjęcia Robby Müller
Scenografia Allan Starski
Montaż Ewa Smal

Korczak – czarno-biały film w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1990 roku, według scenariusza Agnieszki Holland. Jest to biograficzna opowieść o Januszu Korczaku, polskim lekarzu żydowskiego pochodzenia.

Film kręcono w Warszawie i Łodzi (ul. Włókiennicza)[1].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

W ostatniej 30-sekundowej sekwencji filmu wagon jadący do Treblinki z Januszem Korczakiem i dziećmi z sierocińca odczepia się od składu, a dzieci w zwolnionym tempie wychodzą na łąkę. We Francji ta ostatnia scena wywołała krytykę i została odebrana jako próba zatuszowania „polskiego antysemityzmu”[2]. Film zadebiutował na festiwalu Cannes. Zamieszczona w dzienniku „Le Monde” recenzja Daniele Heymann atakowała Wajdę za pokazanie w filmie Polaków tylko w dobrym świetle. Innym krytykiem był Claude Lanzmann, reżyser filmu Shoah, który w wywiadzie prasowym krytykował Wajdę za rozmyślne pominięcie „pasywności Polaków”. Marek Edelman napisał list do „Le Monde”, w którym zarzucił francuskim krytykom filmowym antypolski szowinizm.

Fragmenty recenzji i wypowiedzi[edytuj | edytuj kod]

  • Le Monde 1990[3]:

Film jest dobrze zrobiony, ponieważ Wajda, człowiek z ołowiu, jest zdolnym rzemieślnikiem. Film jest biało czarny, z kilkoma fragmentami starych filmów dokumentalnych, co ma dodawać filmowi wiarygodności. Prawie można w to wszystkie uwierzyć... Ale co widzimy? Niemcy (brutalni, muszą być brutalni), Żydzi - kolaborują. Polaków - nie widać. Getto warszawskie? To sprawa pomiędzy Niemcami i Żydami. Tak opisuje nam te sprawy Polak. Na początku filmu można być nieco zakłopotanym, potem przeradza się to w zdegustowanie. Ale w końcówce filmu można prawie zemdleć. Deportacja jest podpisana. Likwidacja getta postępuje. I pod Gwiazdą Dawida dzieci i Korczak wchodzą do wagonu, wagon jest zapieczętowany. A potem wagon się otwiera - jest to jakiś degustujący sen na granicy rewizjonizmu - i widzimy jak małe ofiary, żwawo i radośnie wyłaniają się w zwolnionym tempie z wagonu śmierci. Treblinka w tej wizji to wyzwolenie mordowanych dzieci żydowskich. Nie. Nie w momencie profanacji żydowskich grobów w Carpentras. Nigdy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Korczak w bazie filmpolski.pl
  2. Stephen Engelberg. Wajda's Korczak Sets Loose the Furies. „The New York Times”, sobota, 14 kwietnia 1991 (ang.). 
  3. Daniéle Heymann, Le Monde, Paris, 13 May, 1990.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]