Gęś białoczelna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Anser albifrons)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gęś białoczelna
Anser albifrons[1]
(Scopoli, 1769)
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada ptaki neognatyczne
Rząd blaszkodziobe
Rodzina kaczkowate
Rodzaj Anser
Gatunek gęś białoczelna
Synonimy
 • Branta albifrons Scopoli, 1769[2]
Podgatunki
 • A. a. flavirostris Dalgety & P. Scott, 1948
 • A. a. albifrons (Scopoli, 1769)
 • A. a. elgasi Delacour & Ripley, 1975
 • A. a. gambelli Hartlaub, 1852
 • A. a. sponsa Banks, 2011
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Gęś białoczelna[4], gęś białoczółka[5] (Anser albifrons) – gatunek dużego, wędrownego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae), zamieszkujący północną Eurazję i Amerykę Północną. Przeloty w lutym – maju i wrześniu – grudniu. Zimuje w południowej Europie, Azji Środkowej i Ameryce Środkowej. W Polsce pojawia się licznie podczas przelotów, na północy i zachodzie kraju. Daje płodne mieszańce z gęsiami domowymi, np. gęsi pskowskie łyse (łyse – od białej plamy na czole).

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Wyróżniono pięć podgatunków A. albifrons[4][6][7]:

 • A. albifrons albifronsgęś białoczelna – o różowym dziobie i pojedynczych pręgach na brzuchu. Zamieszkuje tajgę wschodniej Europy oraz Syberii po rzekę Kołymę. Nie występuje w Ameryce Północnej.
 • A. albifrons flavirostrisgęś grenlandzka – o pomarańczowym dziobie i dużej ciemnej plamie na brzuchu. Zamieszkuje zachodnią Grenlandię.
 • A. albifrons gambelligęś arktycznatajga zachodniej Kanady.
 • A. albifrons elgasigęś alaskańska – tajga południowej Alaski.
 • A. albifrons sponsa[8] – zachodnia Alaska.

Niektórzy systematycy za osobny podgatunek A. albifrons frontalis uznają populację gęsi białoczelnej zamieszkującą wschodnią Syberię od Kołymy na wschód aż po arktyczną Kanadę[7].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Cechy gatunku
Samiec i samica ubarwione jednakowo. Ogólnie upierzenie szare, na grzbiecie jaśniejsze poprzeczne pręgi. Ciemniejsza głowa. Na spodzie szerokie, czarne, poprzeczne pasy, u niektórych podgatunków zlewające się w jednolitą czarną plamę. Podogonie i pas wokół nasady dzioba aż do oczu białe. Nogi pomarańczowe, dziób pomarańczowy lub różowy (w zależności od podgatunku). Osobniki młodociane mają szarą nasadę dzioba (bez białego czoła) i nie mają ciemnych pasów na spodzie, ale za to szarobrązowe plamy. Najliczniej występująca dzika gęś. Podobna do gęgawy i gęsi zbożowej. Różni się od nich mniejszym rozmiarem, ciemniejszą głową i szyją, różowawym dziobem bez czarnych plam. Rozpoznanie utrudnia czasem to, że może dołączać się do stada innych gęsi. Można usłyszeć jej wysokie „kuu liuu” lub „ho ho”.
Wymiary średnie
 • Długość ciała ok. 66 – 86 cm
 • Rozpiętość skrzydeł ok. 118 cm
 • Masa ok. 1,4 – 3,3 kg
W stanie dzikim, na gnieździe Anser albifrons albifrons

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Biotop
Zabagniona i bezdrzewna tundra i tajga, na których ma lęgowiska (powraca na nie w marcu i kwietniu). Zimuje w licznych parotysięcznych koloniach nad zbiornikami wodnymi np. stawami, gdzie nocuje oraz na rozległych polach i pastwiskach.
Gniazdo
Na ziemi, często w licznych, małych kolonii na terenie o lekkim wzniesieniu. Buduje je samica z traw, mchu i puchu.
Jajo
Pacyficzna gęś białoczelna Anser albifrons frontalis
Jaja
W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając 4 do 6 jaj pod koniec maja lub na początku czerwca, dopiero po 2 miesiącach od przylotu z zimowisk. Jaja są kremoworóżowe o wymiarach 76 x 54 mm i średniej masie 25 g, podczas wysiadywania pokrywane są jasnobrązowymi plamkami.
Wysiadywanie i dorastanie
Jaja są wysiadywane przez okres 22–28 dni przez samicę. Gąsior jednak czuwa w pobliżu i strzeże gniazda. Pisklęta opuszczają gniazdo po 40–65 dniach. Opiekują się nimi oboje rodzice. Młode gęsi, które jeszcze nie potworzyły par, łączą się latem w stada przechadzające się po tundrze. Gdy skończy się lęg, dochodzą do nich rodziny z tegorocznymi gąsiętami. Na zimowiska wylatują najczęściej w październiku.
Pożywienie
Zielone i miękkie części roślin lądowych i ich nasiona.

Ochrona[edytuj | edytuj kod]

W Polsce gatunek łowny z okresem ochronnym. Sezon polowań trwa od 1 września do 21 grudnia, a na terenach województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego do 31 stycznia[9].

Mitologia i wierzenia[edytuj | edytuj kod]

W mitologii egipskiej gęś białoczelna była świętym zwierzęciem boga ziemi – Geba.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Anser albifrons, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
 2. Carboneras 1992 ↓, s. 581.
 3. Anser albifrons, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
 4. a b Nazwy polskie za: Paweł Mielczarek, Marek Kuziemko: Plemię: Anserini Vigors, 1825. W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2013-11-17].
 5. Albin Łącki: Wśród zwierząt – ptaki. Poznań: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1988, s. 50. ISBN 83-09-01320-5.
 6. Frank Gill, David Donsker (red.): Screamers, ducks, geese, swans (ang.). IOC World Bird List: Version 9.2. [dostęp 2019-10-28].
 7. a b Carboneras, C. & Kirwan, G.M.: Greater White-fronted Goose (Anser albifrons). W: del Hoyo, J., Elliott, A., Sargatal, J., Christie, D.A. & de Juana, E. (eds.). Handbook of the Birds of the World Alive [on-line]. 2019. [dostęp 2019-10-27].
 8. Richard C. Banks. Taxonomy of Greater White-fronted Geese (Aves: Anatidae). „Biological Society of Washington”. 124 (3), s. 226-233, 2011. DOI: 10.2988/11-14.1 (ang.). 
 9. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 marca 2005 r. w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne (Dz.U. z 2005 r. nr 48, poz. 459)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Karel Stastny: Ptaki wodne. Warszawa: Delta, 1993. ISBN 83-85817-10-7.
 • Carles Carboneras: Family Anatidae (Ducks, geese and Swans). W: Josep del Hoyo, Andrew Elliott, Jordi Sargatal: Handbook of the Birds of the World. Cz. 1: Ostrich to Ducks. Barcelona: Lynx Edicions, 1992. ISBN 84-87334-10-5. (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]