Antoni Iglewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Antoni Iglewski
Ponar, Vanadi, Kujawiak
Ilustracja
Antoni Iglewski
kapitan kapitan
Data i miejsce urodzenia 1 stycznia 1899
Radziejów
Data i miejsce śmierci 27 stycznia 1979
Wrocław
Przebieg służby
Lata służby przed 19161922, 1939-1956
Siły zbrojne Polska Organizacja Wojskowa
Wojsko Polskie II RP
Polskie Siły Zbrojne
Armia Krajowa
Jednostki 5 Pułk Piechoty Legionów
14 Pułk Piechoty
31 Pułk Piechoty
81 Pułk Piechoty
Oddział II SG
106 DP AK
Stanowiska komendant Okręgu Białystok ZWZ
Główne wojny i bitwy I wojna światowa
powstanie wielkopolskie
wojna polsko-bolszewicka
II wojna światowa
Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Niepodległości z Mieczami Krzyż Walecznych (1920-1941, czterokrotnie) Srebrny Krzyż Zasługi Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918–1921 Wielkopolski Krzyż Powstańczy Krzyż Armii Krajowej Krzyż Partyzancki

Antoni Iglewski ps. „Antoni”, „Igła”, „Ponar”, „Suseł”, „Nieczuja”, „Vanadi”, „Kujawiak”, „Mazecki” (ur. 1 stycznia 1899 w Radziejowie, zm. 27 stycznia 1979 we Wrocławiu) – komendant Okręgu Białystok Związku Walki Zbrojnej od sierpnia do października 1940 roku[1].

Członek POW, powstaniec wielkopolski, jeden z żołnierzy oddziałów specjalnych Polskich Sił ZbrojnychCichociemny, w stopniu kolejno porucznika (1943), kapitana (1944), podpułkownika (1957)[potrzebny przypis].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 1 stycznia 1899 w Radziejowie na Kujawach. W 1916 wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej, gdzie pełnił funkcję sekcyjnego w Komendzie Lokalnej Radziejów. Po ukończeniu kursów w 1917 został instruktorem-szkoleniowcem grup bojowych. W sierpniu 1918 stanął na czele oddziału lotnego POW, a trzy miesiące później wstąpił do Wojska Polskiego. Brał udział w Powstaniu Wielkopolskim, a potem w wojnie polsko-bolszewickiej.

Po wojnie służył w 81. pp. w Grodnie. W 1933 odszedł z wojska i został zastępcą kierownika w szefostwie Budownictwa Wojskowego Okręgu Korpusu nr III w Grodnie. Dwa lata później objął stanowisko naczelnika w tamtejszym Zarządzie Miejskim Wydziału Przedsiębiorstw Miejskich. Tuż przed wybuchem II wojny światowej został przydzielony do Oddziału II Sztabu Głównego, gdzie przeszkolono go w zakresie dywersji pozafrontowej w Prusach Wschodnich.

We wrześniu 1939, podczas obrony Grodna dowodził 200 osobowym oddziałem[2]. Po kapitulacji przebywał na terenie Białostoczyzny, gdzie założył organizację „Polska Armia w Kraju - Odcinek Łomża-Grodno”.

Od połowy października 1939 pełnił funkcję zastępcy komendanta Okręgu Białostockiego Służby Zwycięstwu Polski, a później Związku Walki Zbrojnej. Od sierpnia do października 1940 pełnił obowiązki komendanta tego okręgu. Od października był szefem oddziałów I i IV Obszaru nr 2 Białystok.

W czasie inspekcji na Wileńszczyźnie, w połowie października 1940 został aresztowany przez NKWD. Więziony kolejno Bialymstoku i Mińsku, trafił ostatecznie na moskiewską Łubiankę. Za „organizowanie antykomunistycznej konspiracji” Najwyższy Sąd Wojenny NKWD skazał go w czerwcu 1941 na karę śmierci.

Zwolniony na mocy układu Sikorski–Majski, w sierpniu 1941 znalazł się w armii gen. Andersa, gdzie został szefem kancelarii Naczelnego Dowództwa. Po przerzuceniu do Wielkiej Brytanii w lutym 1942 rozpoczął służbę w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Przeszedł przeszkolenie w zakresie działań na tyłach wroga.

Zrzucony w nocy z 17 na 18 lutego 1943 na teren kraju[a]. Po krótkim okresie przygotowawczym został skierowany przez gen. Grota-Roweckiego do pracy w komendzie Okręgu Armii Krajowej Kraków. Następnie został szefem dywersji i partyzantki Inspektoratu rejonowego „Maria” /obwody Miechów, Olkusz, Pińczów/. W marcu 1943 zorganizował pierwszy w inspektoracie oddział partyzancki „Skrzetuski”.

Pod koniec lipca 1944 brał udział w walkach o utworzenie, a następnie utrzymanie terenu tzw. Rzeczypospolitej Kazimiersko-Proszowickiej.

W sierpniu 1944 został dowódcą samodzielnego partyzanckiego Baonu Szturmowego „Suszarnia” 106 Dywizji AK. Był jednocześnie zastępcą dowódcy 106 Dywizji AK. Jego oddział przeprowadził 184 wypady zbrojne, przeprowadzając likwidacje konfidentów i gestapowców.

Po wojnie działał w konspiracyjnej organizacji „NIE”, Delegaturze Sił Zbrojnych na Kraj i Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość.

Po ujawnieniu się w październiku 1945 mieszkał kolejno w Gdyni, Gdańsku i Wrocławiu. W grudniu 1948 został aresztowany przez tamtejszą bezpiekę i wywieziony do Krakowa. Wyrokiem Sądu Wojewódzkiego z 1953 został skazany na 8 lat więzienia. Na wolność wyszedł w 1956 na mocy amnestii.

Aktywnie udzielał się w środowisku Spadochroniarzy Cichociemnych. Napisał biografię pt. PONAR – Wspomnienia z lat 1939-1945, wydaną w 2012 r. i kilka artykułów do „Wojskowego Przeglądu Historycznego”. Był żonaty z Marią z Ulatowskich (1901-1975), urzędniczką. Dzieci nie miał.

Pochowany na Cmentarzu Parafialnym w Radziejowie.

Odznaczenia i ordery[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Operacja lotnicza „Wall”; dowódca kpt. naw. Mieczysław Kuźmicki; Ekipa XXI – zespół 2.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Armia Krajowa - szkice z dziejów Sił Zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego, pod redakcją Krzysztofa Komorowskiego, Warszawa 1999, s. 414.
  2. Anna Zechenter, IPN Kraków: Kresowe Westerplatte. NaszDziennik.pl, 17 września 2013.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Cichociemny z Radziejowa, Tekst i foto: Mirosław Kowalski, na podstawie pierwszego opracowania życiorysu radziejowskiego Cichociemnego autorstwa Przemysława Tomczaka, który ukazał się na łamach „Kroniki-Gazety radziejowskiej” nr 4 z 1997 r.
  • Cichociemni