Autostrada A1 (Francja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne artykuły o autostradach A1.
A1
Długość 211 km
Departamenty Sekwana-Saint-Denis,
Dolina Oise,
Oise,
Somma,
Pas-de-Calais,
Nord
Mapa
Mapa A1
Zdjęcie
Autostrada A 1 w pobliżu dworca TGV Haute-Picardie
Autostrada A 1 w pobliżu dworca TGV Haute-Picardie
A1
E15
E17
E19
E42

Autostrada A1 (fr. Autoroute A1), także Autoroute du Nord (Autostrada Północna)autostrada we Francji w ciągu tras europejskich E15, E17, E19, oraz E42.

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

A 1 jest jedną z głównych autostrad Francji, łączącą Paryż z Lille. Stanowi część połączenia Paryża z zachodnią Belgią oraz Holandią. Na całej długości autostrady istnieją trzy lub więcej pasy ruchu w każdą stronę. Całkowita długość autostrady wynosi 211 km, długość odcinka płatnego wynosi 130 km. Operatorem odcinka płatnego jest firma Sanef. Punkty poboru opłat (fr. Gare de péage) znajdują się na każdym z wjazdów/zjazdów oraz na obydwu końcach płatnego odcinka: Dourges na północy, Roissy na południu.

Przebieg trasy[edytuj | edytuj kod]

Autostrada rozpoczyna się od połączenia z obwodnicą Paryża (Bulwar Peryferyjny) w pobliżu Porte de la Chapelle, biegnie przez północne przedmieścia miasta, omija Stade de France oraz międzynarodowe lotnisko Roissy Charles de Gaulle. Dalej biegnie przez słabo zaludnione obszary regionu Pikardii, aż do Basenu Górniczego na południe od Lille. Bezpośrednio przed Lille z autostrady wybiegają A 27 do Liège i A 23 do Valenciennes oraz wschodnia obwodnica Lille, przechodząca potem w autostradę A 22 do Belgii. A 1 kończy się w Lille, przechodząc na południowych przedmieściach miasta w autostradę A25 łączącą Lille z Dunkierką.

Cechą charakterystyczną autostrady jest linia kolei TGV, biegnąca wzdłuż autostrady na długim jej odcinku.

Autostrada A 1 jest główną trasą prowadzącą z południa Francji do Lille, którego aglomeracja stanowi jeden z największych węzłów komunikacyjnych w Europie. Na wysokości Lesquin, tuż przed Lille notuje się 150.000 pojazdów dziennie, podczas gdy projektanci przywidywali nasycenie autostrady do 70.000 pojazdów na dobę. Z tego powodu A 1 jest bardzo często zakorkowana i dlatego od jakiegoś czasu podnosi się kwestię jej odciążenia.

Autostrada A 24[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej realnym pomysłem zmniejszenia ruchu na A 1 jest budowa autostrady A 24. Początkowo miała to być alternatywna autostrada, biegnąca wzdłuż A 1, w tej chwili zwycięża raczej koncepcja oddalenia jej na zachód, tak aby połączyć Lille i Amiens, i przedłużenia A 24 w kierunku Belgii. A 24 przebiegałaby zachodnim skrajem aglomeracji, tworząc wraz z autostradą A 16 alternatywne połączenie Paryż – Lille.

Budowa autostrady i jej planowany przebieg wzbudziły duże kontrowersje, szczególnie wśród aktywistów ekologicznych w departamencie Nord i na przygranicznych terenach w Belgii. 27 października 2006 administracja departamentu Nord zatwierdził przebieg autostrady na podlegającym mu terytorium. Ma ona omijać aglomerację Lille od zachodu, w pobliżu miasta Armentières i przeciąć na północ od niego granicę belgijską. Zarzucona została koncepcja włączenia A 24 w autostradę A 22 na północ od Lille, jeszcze przed granicą z Belgią. Obecnie (marzec 2007) ostateczna decyzja pozostaje w gestii francuskiego ministerstwa transportu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Autostradę zbudowano w latach 19541967. Była to pierwsza tak długa droga tego typu zbudowana w tym kraju. Austostradę oddawano do użytku odcinkami:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]