Bajkał (napój)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bajkał
napój bezalkoholowy
Ilustracja
Butelka i szklanka z napojem Bajkał
Data i miejsce wprowadzenia 1973
Związek Radziecki
Producent Wspierająca Kompania „Aqualife” Sp. z o.o. (ООО Поддержке Компания «Аквалайф»)
Składniki

woda artezyjska podgotowana, cukier, ekstrakty: eleuterokoka, czarnej herbaty; barwnik: karmel amoniakalno-siarczynowy (klasy IV) (E150d); dwutlenek węgla, regulator kwasowości: kwas cytrynowy (E330); naturalne substancje aromatyczne, olejki: kardamonu, eukaliptusa, cytryny; konserwant: benzoesan sodu (E211)

Uwagi
  • kolor: ciemnobrązowy

Bajkał (ros. Байкал) – gazowany napój bezalkoholowy wynaleziony w Związku Radzieckim.

Napój został wynaleziony w 1969 roku przez Wszechzwiązkowy Instytut Naukowo-Badawczy Piwa i Przemysłu Bezalkoholowego w Moskwie jako odpowiednik niedostępnej w Związku Radzieckim Coca-Coli. W 1973 roku do Związku Radzieckiego weszła Pepsi-Cola, wobec czego napój Bajkał zmienił formułę – przez co rok 1973 także jest uważany za początek napoju Bajkał. W 1980 roku napój był oficjalnym napojem Igrzysk XXII Olimpiady w Moskwie. Po rozpadzie Związku Radzieckiego produkcja napoju jest kontynuowana w Rosji. Napój w Związku Radzieckim cieszył się dużą popularnością, która trwa do dzisiaj.

Prawa do receptury i nazwy napoju posiada ten sam instytut, który go wynalazł, obecnie jako Wszechrosyjski Instytut Naukowo-Badawczy Browarnictwa, Przemysłu Bezalkoholowego i Winiarskiego w Moskwie. Instytut ten udzielił wyłącznej licencji dla przedsiębiorstwa WK „Aqualife” Sp. z o.o. (wcześniej pod innymi nazwami) w Czernogołowce, które wytwarza napój do dzisiaj według tradycyjnej receptury z lat 70. Firma posiada wyłączność na produkcję i sprzedaż napoju Bajkał w Rosji i 30 innych krajach. Napój jest eksportowany m.in. do Polski, Niemiec, Zjednoczonego Królestwa, Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Francji i Gruzji.

Wartość odżywcza w 100 g/ml[1]:

Data przydatności wynosi 1 rok od daty wytworzenia. Napój po otwarciu należy przechowywać w lodówce i spożyć w ciągu 3 dni.

Napój pn. Retro Bajkał (Retro Baikal) jest produkowany także na Litwie przez Browar Wileński ZSA (UAB „Vilniaus alus”).

W 2008 roku holenderski fotograf Joris van Velzen, pracujący od 1989 roku w Moskwie, otrzymał od prof. Lwa Oganessjanza, byłego dyrektora Wszechzwiązkowego Instytutu Naukowo-Badawczego Piwa i Przemysłu Bezalkoholowego, oryginalną recepturę napoju Bajkał. W 2009 roku Joris van Velzen, po wprowadzeniu zmian w smaku i wyglądzie, wprowadził do produkcji w Niemczech napój Wschód (Wostok) pochodny od napoju Bajkał. Napój Wschód (Wostok) jest produkowany w Berlinie przez Baikal Getränke GmbH (Bajkał Napoje Sp. z o.o) i jest eksportowany m.in. do Polski, Czech, Holandii, Austrii i Szwajcarii.

Napój Wschód (Wostok)

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Strona firmy „Aqualife” [1]
  • Strona firmy Napoje Bajkał [2]
  • Strona firmy Browar Wileński [3]
  • Instrukcja technologiczna do produkcji koncentratu dla napoju «Bajkał» ТI 18-6-26-85, Zarząd Ministerstwa Przemysłu Spożywczego ZSRR, 1985
  • Zykow N., Kwas, oranżada i «pepsi-cola», [w:] Nauka i życie nr 8, Moskwa 1973, str. 30, 32.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dane z polskojęzycznej etykiety w Sklepie „Ukraineczka” w Szczecinie