BioShock (seria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
BioShock
Producenci

Irrational Games
2K Marin

Wydawcy

2K Games

Dystrybutorzy

POL: Cenega Poland

Projektant

Ken Levine

Kompozytor

Garry Schyman

Pierwsza gra serii

BioShock (2007)

Ostatnia gra serii

BioShock Infinite (2013)

Platformy

Microsoft Windows
PlayStation 3
Xbox 360
PlayStation 4
Xbox One

Gatunek

strzelanka pierwszoosobowa
survival horror

BioShock – seria gier komputerowych z gatunku first-person shooter tworzona przez studio Irrational Games i projektanta Kena Levine’a[1]. Pierwotnie była wydana na platformy Windows i konsolę Xbox 360 (2007 rok), wersję na platformę PlayStation 3 przygotowała firma 2K Marin rok później[2]. We wrześniu 2016 roku gra pojawiła się na konsolach PlayStation 4 i Xbox One w ramach zestawu BioShock: The Collection. Obecnie istnieją trzy gry z serii: BioShock, BioShock 2 i BioShock Infinite. W 2015 poinformowano, że sprzedano łącznie około 25 milionów sztuk gier z tej serii[3].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Akcja gier BioShock i BioShock 2 ma miejsce w fikcyjnym podwodnym mieście-utopii Rapture. Zostało ono zbudowane w latach czterdziestych XX wieku przez biznesmena Andrew Ryana w celu zapewnienia ludzkości możliwości życia i rozwoju bez ograniczeń związanych z religią, władzą czy autorytetami. Naukowcy pracujący w mieście wkrótce odkryli substancję o nazwie ADAM, uzyskaną z morskich ślimaków. Pozwalała ona na tworzenie plazmidów nadpisujących ludzki DNA, co pozwala uzyskać nadludzkie umiejętności. ADAM stał się w krótkim czasie pożądanym towarem. W celu jego efektywnego pozyskiwania wykorzystano małe dziewczynki, zwane Siostrzyczkami (ang. „Little Sisters”), w których brzuchach umieszczono morskie ślimaki. Ludzie pod wpływem ADAM-a stawali się niestabilni psychicznie, przez co, wraz z politycznymi i społecznymi zmianami, Siostrzyczki stały się obiektem ataku ludzi uzależnionych od tej substancji. Aby je chronić, naukowcy stworzyli Tatuśków (oryg. Big Daddies), ludzi ze zmodyfikowaną psychiką ubranych w opancerzone stroje do nurkowania, zdolnych odeprzeć każdy atak potencjalnego agresora. W 1959 roku wybuchła wojna w Rapture pomiędzy mieszkającymi w nim klasami[4]. W ciągu roku miasto zostało zrujnowane, a nieliczni mieszkańcy pozostali przy życiu musieli się ukrywać przed zmodyfikowanymi genetycznie ludźmi zwanymi genofagami (oryg. splicers)[5].

Gry z serii są first-person shooterami z elementami gry fabularnej. Serię uważa się za duchową kontynuację gry System Shock 2, między innymi z faktu, iż wiele osób tworzących tę grę, tworzy również tę serię. Gracz kieruje postacią (w pierwszej części Jackiem, w drugiej Tatuśkiem – Obiektem Delta), która przemierza podwodne miasto, eliminując przeciwników i wykonując zadania. Do dyspozycji gracz otrzymuje różne rodzaje broni, które mogą być ulepszane w trakcie rozgrywki, jak również można je ładować różnymi rodzajami amunicji. Może on również korzystać z plazmidów – genetycznych modyfikacji dających nadnaturalne umiejętności (na przykład psychokinezę i pirokinezę). Można mieć w jednym momencie określoną liczbę plazmidów, jednak ich konfigurację można zmieniać w odpowiednich miejscach w grze. Dodatkowo gracz może włamywać się do systemów obronnych i wykorzystywać je do obrony własnej. W trakcie rozgrywki gracz zbiera pieniądze, za które może nabywać przydatne przedmioty (na przykład amunicję), EWĘ (oryg. EVE) – substancję podtrzymującą działanie plazmidów oraz ADAM-a. Ten ostatni jest zbierany od Siostrzyczek po pokonaniu broniącego ich Tatuśka. Można go zdobyć na dwa sposoby: zabijając Siostrzyczki zabierając jej cały zapas ADAM-a, albo ocalić ją i otrzymać mniejszą jego ilość.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Jack[edytuj | edytuj kod]

Główny bohater gry BioShock, na początku której leci samolotem nad Atlantykiem. Samolot rozbija się w pobliżu latarni morskiej, w której znajduje się wejście do Rapture. W trakcie gry Jack poznaje historię swojej rodziny i samego siebie, a także poznaje wydarzenia kluczowe dla historii miasta. Zależnie od decyzji gracza, może on zakończyć grę na trzy sposoby.

Andrew Ryan[edytuj | edytuj kod]

Biznesmen, twórca i zarządca miasta Rapture, jeden z głównych przeciwników w pierwszej części serii. Fanatyczny kapitalista i idealista, bezgranicznie ufający w moc ludzkiego umysłu. Gardzi religią, komunizmem, za przyczynę wszelkiego zła uważa altruizm. Wojna, którą stoczył z Frankiem Fontaine’em, doprowadziła do zniszczenia i upadku miasta.

Frank Fontaine[edytuj | edytuj kod]

Szef mafii w Rapture, główny wróg Andrew Ryana. Okrutny i bezlitosny, nie kieruje się żadnymi ideałami. Chce przejąć władzę nad miastem, by wykorzystać jego możliwości i siłę do własnych celów.

Atlas[edytuj | edytuj kod]

Przewodnik Jacka po pierwszych etapach gry. Obiecuje mu pomoc w zamian za uratowanie jego żony i dzieci.

Sander Cohen[edytuj | edytuj kod]

Artysta, dramatopisarz i kompozytor, jedna z najważniejszych osobistości Rapture. Zarządza obszarem miasta o nazwie Fort Frolic. Podczas wojny popadł w paranoję. Mieszkańcy znajdujący się pod jego kontrolą często padają ofiarą jego sadystycznych eksperymentów. Gracz ma za zadanie pomóc mu w stworzeniu „arcydzieła”.

dr Brygida Tenenbaum[edytuj | edytuj kod]

Naukowiec, przyczyniła się do stworzenia ADAM-a i powstania Siostrzyczek, o które dba jak o własne dzieci. Gracz może zdobyć jej przychylność ratując Little Sisters w trakcie pobierania ADAM-a. W ostatnich etapach gry BioShock pomaga graczowi.

Obiekt Delta[edytuj | edytuj kod]

Główny bohater drugiej części serii. Naprawdę nazywa się Johnny Topside, udało mu się odkryć Rapture. Po wysłaniu do więzienia został pierwszym Tatuśkiem i połączony z jedną z Little Sisters – Eleanor Lamb. W 1958 roku zapadł w śpiączkę po tym, jak został zmuszony do oddania Eleanor jej matce – Sofii – i próbie popełnienia samobójstwa. Dziesięć lat później Eleanor – już dorosłej – udało się go obudzić. Jego zadaniem jest odnalezienie Eleanor i odbudowanie więzi między nimi.

Augustus Sinclair[edytuj | edytuj kod]

Biznesmen i naukowiec, zajmował się prowadzeniem interesów i produkcją plazmidów. Odgrywa bardzo ważną rolę w drugiej części gry, to on pomaga graczowi i doprowadza go do Eleanor.

Eleanor Lamb[edytuj | edytuj kod]

Córka dr. Sofii Lamb, była Little Sister. Budzi Obiekt Delta rozpoczynając akcję gry BioShock 2. Aby mu pomóc, zostawia mu prezenty i wskazówki napisane na ścianach. Jej zachowanie w stosunku do gracza zależy do decyzji, jakie podjął on w trakcie gry.

dr Sofia Lamb[edytuj | edytuj kod]

Główny przeciwnik w drugiej części gry. Po śmierci Andrew Ryana przejmuje władzę w mieście. Wykorzystuje swoje umiejętności w zakresie psychiatrii, by podporządkować sobie genofagi, które następnie wysyła, by przeszkodziły Obiektowi Delta w odnalezieniu Eleanor.

dr Yi Suchong[edytuj | edytuj kod]

Naukowiec, pracował nad ADAM-em i plazmidami, przyczynił się do powstania Tatuśków i Little Sisters. Oportunista, starał się wykorzystać konflikt w mieście do swoich celów. Zginął przybity świdrem do blatu stołu.

Gry z serii[edytuj | edytuj kod]

Średnia ocen z recenzji
Gra GameRankings Metacritic
BioShock 94,58% (PC)[6]
93,66% (PS3)[7]
95,07% (X360)[8]
96/100 (PC)[9]
94/100 (PS3)[10]
96/100 (X360)[11]

BioShock[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: BioShock.

Gra została wydana w 2007 roku na platformy Microsoft Windows i Xbox 360, a rok później na platformę PlayStation 3. Gra zebrała niezwykle pozytywne recenzje podkreślające między innymi system moralności oraz wciągające środowisko[12]. Według prezesa Take-Two Interactive Straussa Zelnicka do czerwca 2009 roku sprzedano około 3 milionów kopii gry[13].

BioShock 2[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: BioShock 2.

BioShock 2, kontynuacja poprzedniej części, został wydany w 2010 roku. Grę projektował nowy zespół, jednak w jego składzie znaleźli się ludzie, którzy tworzyli poprzednią część. Gra, podobnie jak poprzedniczka, zyskała pochlebne recenzje, a liczbę sprzedanych egzemplarzy na świecie szacuje się na 5 milionów kopii[13]

BioShock Infinite[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: BioShock Infinite.

Następna gra z serii, pierwotnie znana jako Project Icarus, została oficjalnie zapowiedziana 12 sierpnia 2010 roku i ukazała się na Microsoft Windows, PlayStation 3 i Xbox 360. Gra nie jest bezpośrednim sequelem poprzednich części. Akcja przenosi się do roku 1912 do podniebnego miasta Columbii. Gracz wciela się w rolę byłego agenta agencji Pinkertona, Bookera DeWitta, który przemierza miasto w celu uratowania Elizabeth, która od dzieciństwa jest więziona. W czasie gry gracz będzie zdobywał nowe bronie i umiejętności, mające mu pomóc w wypełnieniu zadania i ucieczki z walącego się miasta[14].

BioShock Vita[edytuj | edytuj kod]

W trakcie międzynarodowych targów E3 w 2011 roku Ken Levine oficjalnie ogłosił, że powstanie gra z serii BioShock przeznaczona na nową konsolę PlayStation Vita. Gra będzie oryginalnym produktem przeznaczonym specjalnie dla przenośnej konsoli[15][16].

BioShock: The Collection[edytuj | edytuj kod]

13 września 2016 roku w Ameryce Północnej, 15 września 2016 roku w Australii i 16 września 2016 roku w Europie na konsolach PlayStation 4 i Xbox One miał premierę zestaw trzech pierwszych części gry zatytułowany BioShock: The Collection. Odświeżone dwie pierwsze części serii na komputery osobiste zadebiutowały 16 września 2016 roku tylko w wersji cyfrowej. Produkcje mają poprawioną oprawą graficzną w stosunku do pierwowzoru – zawierają lepsze tekstury, a wersje na konsole obsługują rozdzielczość 1080p i działają w 60 kl./s; część druga została pozbawiona trybu rozgrywek wieloosobowych. Ponadto pierwsza część została wzbogacona o zawartość, która wcześniej była dostępna jedynie na konsoli PlayStation 3: komentarz twórców, dodatkowy poziom „Museum of Orphaned Concepts” oraz pokoje wyzwań. Posiadacze pierwszej, lub drugiej części w wersji na Steam otrzymali odświeżoną wersję gry (lub gier jeżeli posiadali oba pierwowzory) za darmo[17][18][19].

Przyszłe gry[edytuj | edytuj kod]

W odpowiedzi na wysoką sprzedaż i pochlebne recenzje prezes 2K Games Christoph Hartmann przyznał, że seria BioShock może mieć 6 części, podobnie jak seria filmów Gwiezdne wojny[20].

Pozostałe projekty związane z serią[edytuj | edytuj kod]

Film[edytuj | edytuj kod]

Od czasu wydania gry pojawiły się plotki sugerujące powstawanie filmu opartego na historii z gry przy użyciu technologii blue box znanej między innymi z filmu 300[21]. 9 maja 2008 roku firma Take-Two oficjalnie poinformowała o współpracy z Universal Pictures w celu powstania filmu BioShock. Jego reżyserem miał być Gore Verbinski, a scenariusz miał napisać John Logan[22]. Film miał się ukazać w 2010 roku, jednak produkcja została wstrzymana z powodów finansowych[23]. Od stycznia 2010 roku film jest w stanie przedprodukcyjnym, reżyserem został Juan Carlos Fresnadillo, a pomaga mu Braden Lynch, odpowiedzialny za dźwięk w grze BioShock 2[24]. Gore Verbinski odszedł z obsady po tym, jak prace nad filmem zostały wstrzymane[25]. Film ma zostać wydany w 2013 roku[26].

Książka[edytuj | edytuj kod]

BioShock: Breaking the Mold – książka zawierająca szkice i grafiki z gry została wydana 13 sierpnia 2007 roku przez firmę 2K Games. Dostępna jest ona na stronie firmy, zarówno w niskiej, jak i wysokiej rozdzielczości[27]. Od 1 października 2007 roku jest ona również dostępna w formie drukowanej, którą firma wysyłała do nabywców edycji kolekcjonerskiej, których figurka Tatuśka została uszkodzona, w ramach rekompensaty[28].

Ścieżka dźwiękowa[edytuj | edytuj kod]

Ścieżka dźwiękowa z gry BioShock została skomponowana przez Garry’ego Schymana i ukazała się do pobrania za darmo na oficjalnej stronie 2K Games 24 sierpnia 2007 roku. Opublikowany zbiór zawiera 12 z 22 utworów pojawiających się w grze[29]. Do limitowanej edycji gry dołączono specjalną wersję The BioShock EP, zawierającą remiksy utworów z gry, których tworcami są Moby i Oscar The Punk[30].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Return Of Irrational Games. [dostęp 2011-07-06]. (ang.).
  2. BioShock Coming October 21. [dostęp 2011-07-06]. (ang.).
  3. Eddie Makuch: BioShock Franchise Still "Really Important," Publisher Says. GameSpot, 2015-05-28. [dostęp 2017-04-05]. (ang.).
  4. Ken Levine on BioShock: The Spoiler Interview. [dostęp 2011-07-07]. (ang.).
  5. BioShock Review Welcome to Rapture. [dostęp 2011-07-07]. (ang.).
  6. BioShock. GameRankings. [dostęp 2013-08-23]. (ang.).
  7. BioShock. GameRankings. [dostęp 2013-08-23]. (ang.).
  8. BioShock. GameRankings. [dostęp 2013-08-23]. (ang.).
  9. BioShock. Metacritic. [dostęp 2013-08-23]. (ang.).
  10. BioShock. Metacritic. [dostęp 2013-08-23]. (ang.).
  11. BioShock. Metacritic. [dostęp 2013-08-23]. (ang.).
  12. BioShock lets users take on fanaticism through fantasy. [dostęp 2011-07-07]. (ang.).
  13. a b Take-Two Targets Five Million BioShock 2 Sales. [dostęp 2011-07-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-10-03)]. (ang.).
  14. BioShock Infinite – Irrational Games trades the sea for the sky. [dostęp 2011-07-07]. (ang.).
  15. E3 2011: BioShock Vita Is An Original Title. [dostęp 2011-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-06-13)]. (ang.).
  16. BioShock Infinite to Support Move, PS Vita Game In the Works. [dostęp 2011-07-08]. (ang.).
  17. Entelarmer: Premiera BioShock: The Collection w Europie i pierwsze recenzje. Gry-Online, 2016-09-16. [dostęp 2016-09-24]. (pol.).
  18. 2K Staff: BioShock: The Collection PC Upgrades. 2K Games, 2016-09-24. [dostęp 2016-09-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-09-27)]. (ang.).
  19. Andrew Goldfar: BIOSHOCK: THE COLLECTION OFFICIALLY CONFIRMED, RELEASE DATE AND TRAILER REVEALED. IGN, 2016-06-30. [dostęp 2016-09-24]. (ang.).
  20. BioShock Could Have Five Sequels, Suggests 2K. [dostęp 2011-07-08]. (ang.).
  21. Rumor: BioShock movie murmurs in Hollywood. [dostęp 2011-07-08]. (ang.).
  22. Gore Verbinski to direct 'Bioshock'. [dostęp 2011-07-08]. (ang.).
  23. Universal halts Verbinski’s 'Bioshock'. [dostęp 2011-07-08]. (ang.).
  24. Recent news – 2009. [dostęp 2011-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-03)]. (ang.).
  25. Gore Verbinski Explains Why ‘BioShock’ Movie Isn’t Happening. [dostęp 2011-07-08]. (ang.).
  26. BioShock (2013). [dostęp 2011-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-07)]. (pol.).
  27. High-resolution Bioshock art book available for free download. [dostęp 2011-07-08]. (ang.).
  28. OFFICIAL BIG DADDY FIGURINE ANNOUNCEMENT. [dostęp 2011-07-08]. (ang.).
  29. INTRODUCING THE BIOSHOCK ORCHESTRAL SCORE. [dostęp 2011-07-08]. (ang.).
  30. A BioShock…EP? With “Period” Remixes?. [dostęp 2011-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-14)]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]