Bitwa pod Pandżwai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa pod Panjwaii
Wojna w Afganistanie (od 2001)
Ilustracja
Pandżawi na mapie Kandaharu
Czas wrzesień 2006październik 2006
Miejsce Pandżwai
Terytorium Afganistan
Przyczyna akcja przeciw Talibom
Wynik zwycięstwo sił ISAF
Strony konfliktu
ISAF-Logo.svg ISAF: Talibowie Talibowie
Dowódcy
Kanada Omer Lavoie brak jednolitego dowództwa
Siły
2000 800 – 1500
Straty
16 zabitych
50 rannych
ok. 1000 wg NATO
brak współrzędnych

Bitwa pod Pandżwai – bitwa, w której siły ISAF z udziałem Kanady i armii Afganistanu wspierane przez niewielkie oddziały z Holandii i Wlk. Brytanii, walczyły przeciwko talibom na przełomie września i października 2006.

Bitwa[edytuj | edytuj kod]

Samolot bliskiego wsparcia sił lądowych Fairchild A-10 Thunderbolt II

Mimo zwycięskich walk ISAF w lipcu 2006 na tym samym terenie, talibowie powrócili i opanowali twierdzę w Panjwaii. Po raz kolejny odbyła się mobilizacja wojsk ISAF na terenie Panjawii, tym razem w ramach operacji pod kryptonimem "Meduza". W pierwszym dniu operacji ISAF zaatakowało twierdzę zdobytą przez talibów. Wyczerpujące i krwawe walki prowadzone na ziemi i z powietrza trwały do następnego rana. Na drugi dzień zginęło 4 kanadyjskich żołnierzy. Podczas bitwy wezwano na pomoc lotnictwo USA.

Amerykańskie samoloty szturmowe A-10 celnie ostrzelały pozycje talibów oraz – przez pomyłkę – Kanadyjczyków, ponieważ piloci źle namierzyli stanowiska sojuszników. W kolejnych dniach walki ucichły, lecz codziennie dochodziło do starć, w których to talibowie ponosili ogromne straty. Kanadyjczycy zmusili bojowników do odwrotu i przejęli kontrolę nad Panjwaii. Ofiar jednak, głównie wśród cywilów, dalej przybywało, ponieważ talibowie zwiększyli liczbę zamachów terrorystycznych w tym rejonie.


Wojna w Afganistanie

Crescent WindRihoMazar-i SzarifKabulHeratTarin KowtKunduzQala-i-JangiKandaharTora BoraAnakondaTakur GharJacanaMountain ViperMountain ResolveAsbury ParkMountain StormCzerwone SkrzydłoLaszkar GahMountain ThrustHelmandKaikaSanginPandżwaiMeduzaMountain FurySokółHooverKaminPickaxe-HandleChoraHammerOruzganNasratHarekate YoloMusa QalaKarezKandaharOkręg ArghandabArghandabGarmserWanatShewanUzbinEagle's SummitBalamorghabCzerwony SztyletShahi TandarDieselKunduzAlasayOrle PióroOqabPazur PanteryCios MieczaUsman KhelKamdeshGniew KobryMusztarakShah Wali KotCzarny KsiążęBaawar

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]