Operacja Mountain Thrust

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Operacja Mountain Thrust
Wojna w Afganistanie (od 2001)
Czas 15 maja - 31 lipca 2006
Miejsce Prowincja Helmand, Kandahar, Paktika, Zabol, Oruzgan
Terytorium Afganistan
Przyczyna akcja przeciwko Talibom
Wynik taktyczne zwycięstwo sprzymierzonych; strategiczne zwycięstwo talibów
Strony konfliktu
ISAF-Logo.svg ISAF: Talibowie Talibowie,
Flag of al-Qaeda in Iraq.svg Al-Ka’ida
Dowódcy
Kanada David Fraser
Afganistan Rahmatullah Raufi
Talibowie brak jednolite dowództwa
Siły
Afganistan - 3500 żołnierzy
Wielka Brytania - 3300 żołnierzy
Stany Zjednoczone - 2300 żołnierzy
Kanada - 2200 żołnierzy
Talibowie co najmniej 2000 bojowników
Straty
Razem: 115 zabitych
106 rannych
43 chwyconych
Talibowie 1134 zabitych
387 schwyconych
brak współrzędnych
Wojna w Afganistanie

Crescent WindRihoMazar-i SzarifKabulHeratTarin KowtKunduzQala-i-JangiKandaharTora BoraAnakondaTakur GharJacanaMountain ViperMountain ResolveAsbury ParkMountain StormCzerwone SkrzydłoLaszkar GahMountain ThrustHelmandKaikaSanginPandżwaiMeduzaMountain FurySokółHooverKaminPickaxe-HandleChoraHammerOruzganNasratHarekate YoloMusa QalaKarezKandaharOkręg ArghandabArghandabGarmserWanatShewanUzbinEagle’s SummitBalamorghabCzerwony SztyletShahi TandarDieselKunduzAlasayOrle PióroOqabPazur PanteryCios MieczaUsman KhelKamdeshGniew KobryMusztarakShah Wali KotCzarny KsiążęBaawar

Operacja Mountain Thrust – operacja pod kryptonimem "Mountain Thrust" ("Pchnięcie w góry"). Prowadzona była w czterech prowincjach na południu kraju - Uruzganie, Helmandzie, Kandaharze i Zabolu w dniach 15 maja - 31 lipca 2006. Operacja miała na celu wyparcie stamtąd talibskich bojowników, odpowiedzialnych za nasilające się w ostatnich miesiącach ataki i zamachy na wojska koalicyjne oraz władze Afganistanu.

Ofensywę prowadziły siły afgańskie, natomiast wojska wchodzące w skład koalicji - Amerykanie i Kanadyjczycy - zapewniali wsparcie.

To była dotychczas największa operacja wojskowa w Afganistanie od czasów inwazji, która obaliła w 2001 roku reżim talibów[1].

Głównym czynnikiem operacji były bombardowania, dzięki lotnictwu amerykańskiemu i walki pozycyjne. Podczas operacji zginęła spora liczba żołnierzy NATO - 115. Z kolei po stronie talibskiej ofiar było dziesięciokrotnie więcej - aż 1134. David Fraser powiedział, że ofiary w talibach nie odzwierciedlają sukcesu.

Główny cel operacji - wyprzeć rebeliantów nie został osiągnięty. A więc rebelii nie udało się zahamować, ponieważ np. talibowie 1 sierpnia znowu zaatakowali i w wyniku tego zginęło trzech żołnierzy, w Kandaharze po zamachu samobójczym zginęło 21 cywilów. Te argumenty wskazują, że mimo dużej operacji, talibowie nadal byli silni.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]