Operacja Gniew Kobry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Operacja Gniew Kobry
Wojna w Afganistanie (od 2001)
ilustracja
Czas grudzień 2009
Miejsce Now Zad, Helmand
Terytorium Afganistan
Przyczyna potrzeba zakończenia rebelii Talibów w okolicach Now Zad
Wynik zwycięstwo sił NATO
Strony konfliktu
 Stany Zjednoczone
 Wielka Brytania
 Dania[1]
 Afganistan
Flaga Talibów Talibowie
Dowódcy
Martin Wetterauer[2] nieznani
Siły
Stany Zjednoczone 1000 ludzi
Afganistan 150 ludzi
Wielka Brytania ?[3]
Dania ?
nieznane
Straty
ok. 50 zabitych[4]
5 pojmanych (według NATO)[3]
brak współrzędnych
Wojna w Afganistanie

Crescent WindRihoMazar-i SzarifKabulHeratTarin KowtKunduzQala-i-JangiKandaharTora BoraAnakondaTakur GharJacanaMountain ViperMountain ResolveAsbury ParkMountain StormCzerwone SkrzydłoLaszkar GahMountain ThrustHelmandKaikaSanginPandżwaiMeduzaMountain FurySokółHooverKaminPickaxe-HandleChoraHammerOruzganNasratHarekate YoloMusa QalaKarezKandaharOkręg ArghandabArghandabGarmserWanatShewanUzbinEagle’s SummitBalamorghabCzerwony SztyletShahi TandarDieselKunduzAlasayOrle PióroOqabPazur PanteryCios MieczaUsman KhelKamdeshGniew KobryMusztarakShah Wali KotCzarny KsiążęBaawar

Operacja Gniew Kobry (ang. Operation Cobra's Anger) – operacja rozpoczęta 4 grudnia 2009 przez amerykańskich marines, wspieranych przez wojska brytyjskie oraz afgańskich żołnierzy i policjantów, w afgańskiej prowincji Helmand, prowadzona przeciwko działającym tam talibom.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Miasto Now Zad w którym marines dokonali desantu, było zaciekle bronionym bastionem talibów. Walki toczyły się od 2006 roku. Wówczas z rebeliantami zmagali się Brytyjczycy, elitarne oddziały nepalskich Ghurków i Estończycy; walki te zmusiły do ucieczki z miasta 30 tysięcy cywili.

W 2008, kiedy kontyngent estoński został wcielony do brytyjskiego, w mieście ze zmiennym szczęściem przeprowadzono wiele operacji wojskowych. Twierdza talibów w prowincji Helmand została nawet nazwana Apocalypse Now Zad, nawiązując do oryginalnego tytułu filmu Czas apokalipsy (ang. Apocalypse Now)[5].

Aby przełamać stagnację w tym rejonie Afganistanu, 2 lipca 2009 rozpoczęła się operacja Cios Miecza, prowadzona przez amerykańskich marines do czasu wyborów w Afganistanie 20 sierpnia. Operacja, która kosztowała życie 20 marines, w dużym stopniu zwiększyła bezpieczeństwo w prowincji podczas wyborów, jednak rebelia talibów utrzymała się właśnie w okolicach Now Zad.

Operacja[edytuj | edytuj kod]

Operacja rozpoczęła się 4 grudnia o 3:00 w nocy czasu lokalnego. Wtedy to 300 żołnierzy z 3. Batalionu 4. Marines, wspieranych przez jednostki lotnicze V-22 Osprey (które przy tej okazji zostały po raz pierwszy użyte w akcji bojowej w Afganistanie) dokonało desantu w dolinie Now Zad. Armia amerykańska dysponowała pojazdami opancerzonymi ABV, zbudowanymi na bazie czołgu M1 Abrams[5]. Brytyjscy i duńscy żołnierze zabezpieczali wówczas wschodni korpus armii amerykańskiej, w skład którego ostatecznie wchodziło 1000 marines. Dla dobra operacji sojusz zdecydował się nie podawać ilości brytyjskich wojskowych zaangażowanych w walkach. Wojskami marines dowodził podpułkownik Martin Wetterauer[2].

Talibowie przygotowali w dolinie liczne pułapki w postaci własnoręcznie skonstruowanych ładunków wybuchowych. Ich pozycje były stale bombardowane przez amerykańskie lotnictwo oraz artylerię[2][3].

Pierwszego dnia operacji przechwycono dwie lub trzy skrytki z bronią i materiałami do przygotowywania pułapek minowych, moździerze, karabiny maszynowe i lekką broń strzelecką. Zabito 11 talibów, a 5 pojmano[3].

6 grudnia marines weszli do miejscowości Changowlak, leżącej na północ od Now Zad, w której zabezpieczono pola minowe[6]. Tego dnia w walkach zginęło czterech talibów[7]. W ciągu trzech dni doszło łącznie do 12 potyczek z talibami[5].

8 grudnia w walkach wokół Now Zad zginęło 11 talibów, pięciu zostało rannych, a czterech aresztowano. Ponadto zniszczono ponad 200 min, w tym 90 przeciwpiechotnych, a także przechwycono 800 kg ładunków wybuchowych[4][8]. 9 grudnia przejęto duże ilości broni, należącej do talibów[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]