Bitwa pod Arghandab (2008)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa pod Arghandab
Wojna w Afganistanie (od 2001)
Ilustracja
Arghandab na mapie prowincji Kandahar
Czas 18 czerwca 2008 - 19 czerwca 2008
Miejsce Arghandab
Terytorium Kandahar, Afganistan
Przyczyna odwet za atak na więzienie w Kandahar
Wynik zwycięstwo sił kanadyjsko-afgańskich
Strony konfliktu
 Afganistan
 Kanada
Talibowie Talibowie
Dowódcy
Denis Thompson nieznani
Siły
700 300-600
Straty
2 zabitych, 4 rannych, ponadto 1 cywil zabity 96 zabitych
Położenie na mapie Afganistanu
Mapa lokalizacyjna Afganistanu
miejsce bitwy
miejsce bitwy
31°39′17″N 65°38′58″E/31,654722 65,649444
Wojna w Afganistanie

Crescent WindRihoMazar-i SzarifKabulHeratTarin KowtKunduzQala-i-JangiKandaharTora BoraAnakondaTakur GharJacanaMountain ViperMountain ResolveAsbury ParkMountain StormCzerwone SkrzydłoLaszkar GahMountain ThrustHelmandKaikaSanginPandżwaiMeduzaMountain FurySokółHooverKaminPickaxe-HandleChoraHammerOruzganNasratHarekate YoloMusa QalaKarezKandaharOkręg ArghandabArghandabGarmserWanatShewanUzbinEagle’s SummitBalamorghabCzerwony SztyletShahi TandarDieselKunduzAlasayOrle PióroOqabPazur PanteryCios MieczaUsman KhelKamdeshGniew KobryMusztarakShah Wali KotCzarny KsiążęBaawar

Bitwa pod Arghandab - bitwa trwająca w daniach 18-19 czerwca 2008, która była kierowana przez NATO pod kryptonimem Operacja IBRAT skierowana przeciwko talibom w odpowiedzi za wyzwolenie więzienia w Kandaharze.

Przygotowanie do bitwy[edytuj | edytuj kod]

Po ucieczce talibów z więzienia 13 czerwca, siły ISAF natychmiast przygotowały odwet za tamte wydarzenia. Przygotowano ulotki, informujące mieszkańców miasta, że jest planowany atak na talibów i sugerowały, że cywile powinni zostać w domach, które następnie zostały zrzucone na ulice miasta.

Bitwa[edytuj | edytuj kod]

Kierowane przez NATO siły weszły do Arghandabu 18 czerwca 2008. Nieopodal miasta napotkali opór talibów. Wojska kanadyjskie i afgańskie wdały się w walkę z zaskoczonymi przeciwnikami. W walkach tych zginęło 20 talibów, przy czym potwierdzona jest liczba 16 zgonów. 19 czerwca, generał brygady Denis Thompson potwierdził, że talibowie zostali pokonani na zewnątrz miasta. W bitwie zginął Jamie Kidston, australijski dziennikarz, który został postrzelony w ramię, gdy filmował przebieg bitwy. Jeden z mieszkańców miasta zginął, a drugi odniósł rany. Trzech innych wykonawców cywilnych pracujących dla ISAF było również rannych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]