Bitwa pod Wanat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa pod Wanat
Wojna w Afganistanie (od 2001)
Ilustracja
Prowincja Kunar na mapie Afganistanu
Czas 13 lipca 2008
Miejsce Wanat, Kunar
Terytorium Afganistan
Przyczyna akcja przeciwko Talibom
Wynik nierozstrzygnięta
Strony konfliktu
 Afganistan
 Stany Zjednoczone
Talibowie Talibowie
Flag of Jihad.svg Al-Ka’ida
Dowódcy
Stany Zjednoczone Jonathan P. Brostrom †
Stany Zjednoczone Matthew Myer
Szejk Dost Mohammad
Siły
Stany Zjednoczone 45 żołnierzy[1]
Afganistan 24 żołnierzy[1]
200 Talibów + ? Al-Ka’ida[1]
Straty
Stany Zjednoczone 9 zabitych żołnierzy[1]
Stany Zjednoczone 27 rannych żołnierzy[1]
Afganistan 4 zabitych żołnierzy
Afganistan 4 rannych żołnierzy
Islamski Emirat Afganistanu ok. 40 zabitych
Położenie na mapie Afganistanu
Mapa lokalizacyjna Afganistanu
miejsce bitwy
miejsce bitwy
35°03′09″N 70°54′27″E/35,052500 70,907500
Wojna w Afganistanie

Crescent WindRihoMazar-i SzarifKabulHeratTarin KowtKunduzQala-i-JangiKandaharTora BoraAnakondaTakur GharJacanaMountain ViperMountain ResolveAsbury ParkMountain StormCzerwone SkrzydłoLaszkar GahMountain ThrustHelmandKaikaSanginPandżwaiMeduzaMountain FurySokółHooverKaminPickaxe-HandleChoraHammerOruzganNasratHarekate YoloMusa QalaKarezKandaharOkręg ArghandabArghandabGarmserWanatShewanUzbinEagle’s SummitBalamorghabCzerwony SztyletShahi TandarDieselKunduzAlasayOrle PióroOqabPazur PanteryCios MieczaUsman KhelKamdeshGniew KobryMusztarakShah Wali KotCzarny KsiążęBaawar

Bitwa pod Wanat – starcie zbrojne, które wydarzyło się 13 lipca 2008, podczas ataku partyzantki 200 talibów wspomaganych przez terrorystów z Al-Kaidy w prowincji Kunar pod miejscowością Wanat na stanowiska 173rd Airborne Brigade Combat Team armii Stanów Zjednoczonych. Bitwa jest częścią operacji NATO przeprowadzonej w południowo-wschodnim Afganistanie w 2008 roku. W prowincji Kunar rozmieszczono patrole USA, co zakłócało talibom działalność w tej prowincji i swobodne przemieszczanie się ich z Pakistanu do centralnego Afganistanu. Patrole te były już kilka razy atakowane przez talibów w czerwcu 2008, lecz bez pożądanego skutku.

Bitwa[edytuj | edytuj kod]

Atak na amerykańskich i afgańskich żołnierzy rozpoczął się około 4:30 rano i trwał przez cały dzień. Talibowie z zasadzki zaczęli ostrzeliwać stanowiska NATO. Siły NATO odpowiedziały karabinami maszynowymi, granatami, moździerzem. Następnie talibowie przedpołudniem zniszczyli amerykański pojazd z wyrzutnią BGM-71 TOW.

Po tym incydencie talibowie, idąc za ciosem, zaatakowali placówkę za pomocą granatników; w wyniku tego ataku zginęło 5 żołnierzy USA, a trzech innych zostało rannych. Koalicja oddziałów odpowiedziała z karabinów maszynowych, granatów i artylerii.

Zacięta walka trwała przeszło 2 godziny w których to, talibom udało się przełamać bariery żołnierzy USA zbudowane z podstaw glinianych. Jednak po bardzo wyczerpującej walce i atakom z powietrza, talibowie się wycofali. Po upływie ok. 30 minut, talibowie zaatakowali znów stanowiska USA. Atak bojowników, był skuteczny, bowiem zginęło kolejnych 4 żołnierzy. Później samoloty uderzeniowe amerykańskich wojsk lotniczych – A-10 i F-15E – zaczęły bombardować pole bitwy. Według sił zbrojnych USA zginęło około 40 talibów i ci natychmiast wycofali się z miasta.

Kapitan Matthew Myer i 10 żołnierzy otrzymało później Srebrne Gwiazdy za odwagę na polu bitwy[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]