Operacja Pickaxe-Handle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Operacja Pickaxe-Handle
Wojna w Afganistanie (2001–2021)
Ilustracja
Helmand na mapie Afganistanu
Czas

30 maja – 14 czerwca 2007

Miejsce

prowincja Helmand

Terytorium

Afganistan

Przyczyna

akcja przeciwko talibom

Wynik

taktyczne zwycięstwo sił ISAF,
praktycznie wynik niejasny

Strony konfliktu
 ISAF

 Afganistan

 Talibowie
Dowódcy
Wielka Brytania Jacko Page Talibowie Tor Jan
Talibowie Haji Nika
Siły
~2000, w tym:
Wielka Brytania 1000
500
Norwegia 150
1000 bojowników
Straty
Stany Zjednoczone 7 zabitych
Wielka Brytania 3 zabitych
Kanada 1 zabity
Norwegia 1 zabity
150 zabitych
brak współrzędnych

Operacja Pickaxe-Handle – akcja zbrojna prowadzona w dniach 30 maja14 czerwca 2007 roku przez siły brytyjskie w ramach NATO w afgańskiej prowincji Helmand, jest kontynuacją operacji Achilles, która zakończyła się tego samego dnia.

Operacja[edytuj | edytuj kod]

Około 4:00 czasu lokalnego w środę, 30 maja 2007, ISAF udał się w kierunku miejscowości Kajaki Sofle, dziesięć kilometrów na południowy zachód od miasta Kajaki, aby usunąć zagrożenie talibskie, obecność talibów miała wpływ na bezpieczeństwo i stabilność w Dolnym Sangin Valle. Następnego dnia w nocy zorganizowano atak lotniczy, dzięki któremu zbombardowano stanowiska talibów w Dolnym Sangin Valle. Zginęło dwudziestu talibów, zdołali oni jednak w odpowiedzi odpalić rakietę, która dosięgła helikopter, zabijając pięciu Amerykanów[1]. 2 czerwca NATO twierdziło, że ich konwój został osaczony przez bojowników talibskich. Tego dnia rozegrała się również tragedia cywilów – na rzece Helmand przewróciła się tratwa z sześćdziesięcioma cywilami, którzy chcieli się uchronić przed działaniami miltarnymi[2]. W odpowiedzi 5 czerwca armia sojuszu ISAF rozpoczęła ofensywę w południowym Afganistanie, kierowaną przez USA i rząd afgański. Po tym ataku odnotowano kilkanaście ofiar talibskich. Około osiemdziesięciu bojowników talibskich zginęło w innych incydentach operacji w czerwcu 2007.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

NATO twierdzi, że operacja była ich sukcesem, ponieważ przejęli kontrolę nad dzielnicą Kajaki w prowincji Helmand, gdyż został obsadzony nowy wojewoda, zorganizowano również radę plemienną. Talibowie natomiast twierdzą, że nie utracili kontroli w Kajaki. Potwierdzają to lokalni mieszkańcy. Niektórzy z nich nadal nie czują się tam bezpiecznie, dlatego trudno jednoznacznie wskazać zwycięzcę operacji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bartłomiej Bajerski, Afgańscy talibowie zestrzelili śmigłowiec [online], Dziennik.pl, 13 października 2007 [zarchiwizowane z adresu 2012-07-20].
  2. Ponad 60 osób utonęło po wypadku łodzi [online], Dziennik.pl, 13 października 2007 [zarchiwizowane z adresu 2012-07-28].