Bitwa pod Uzbin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa pod Uzbin
Wojna w Afganistanie (od 2001)
Ilustracja
Szlak sprzymierzonych przed starciem z Talibami
Czas 19 sierpnia 2008
Miejsce Dystrykt Surobi, Dolina Uzbin
Terytorium Afganistan
Przyczyna akcja przeciw Talibom
Wynik nierozstrzygnięty, ciężkie straty Francuzów
Strony konfliktu
 Stany Zjednoczone
 Francja
 Afganistan
Talibowie Talibowie
Siły
około 100 żołnierzy około 100 bojowników
Straty
Francja 10 zabitych, 21 rannych
Afganistan 4 rannych
30 zabitych i 30 rannych (według Francji)
co najmniej 13 zabitych (według afgańskiego rządu)
5 zabitych (według talibów)
Położenie na mapie Afganistanu
Mapa lokalizacyjna Afganistanu
miejsce bitwy
miejsce bitwy
34°39′33″N 69°50′56″E/34,659167 69,848889

Bitwa pod Uzbin – starcie wojskowe międzynarodowych sił ISAF a bojówką talibską w dolinie Uzbin, leżący w dystrykcie Surobi, 19 sierpnia 2008.

Sytuacja w regionie przed potyczką[edytuj | edytuj kod]

W dystrykcie Surobi do początku sierpnia 2008 stacjonowali Włosi w ramach sił ISAF, jednak w sierpniu kontyngent przejęli Francuzi z inicjatywy Nicolasa Sarkozy zwiększając zaangażowanie w wojnę z talibami. W dystrykcie Surobi od 18 sierpnia trwała akcja wyszukiwania talibów.

Potyczka[edytuj | edytuj kod]

Schemat potyczki pod Uzbin
Wojna w Afganistanie

Crescent WindRihoMazar-i SzarifKabulHeratTarin KowtKunduzQala-i-JangiKandaharTora BoraAnakondaTakur GharJacanaMountain ViperMountain ResolveAsbury ParkMountain StormCzerwone SkrzydłoLaszkar GahMountain ThrustHelmandKaikaSanginPandżwaiMeduzaMountain FurySokółHooverKaminPickaxe-HandleChoraHammerOruzganNasratHarekate YoloMusa QalaKarezKandaharOkręg ArghandabArghandabGarmserWanatShewanUzbinEagle’s SummitBalamorghabCzerwony SztyletShahi TandarDieselKunduzAlasayOrle PióroOqabPazur PanteryCios MieczaUsman KhelKamdeshGniew KobryMusztarakShah Wali KotCzarny KsiążęBaawar

Rano 19 sierpnia kontyngent francuski liczący 100 żołnierzy wraz z elementami afgańskiej armii narodowej i amerykańskich sił specjalnych, wraz ze wsparciem lotniczym i pojazdami pancernymi VAB, zostały zaatakowane przez grupę rebeliantów talibskich na wysokości 2000 m n.p.m. W pierwszych chwilach ataku armia ISAF zachowywała się bardzo chaotycznie. Zaatakowani w dolinie Uzbin zgodnie z zaleceniami NATO natychmiast wezwali pomoc. Zanim jednak amerykańskie samoloty i ciężarówki z afgańskimi żołnierzami dotarły do Surobi, upłynęły prawie cztery godziny. W międzyczasie Talibowie zaatakowali następnie główne kolumny armii, uderzając na pojazdy VAB. Przybyłe z odsieczą samoloty szturmowe A-10 i śmigłowce zrzuciły bomby na talibów, ale i pomyłkowo na Francuzów. Ci ostatni zostali też ostrzelani przez przysłanych na pomoc afgańskich żołnierzy. Dopiero przybycie posiłków interwencyjnych z Kabulu pozwoliło na stopniowe wyparcie przeciwnika w rejonu doliny, a walki zakończyły się ostatecznie po południu[1].

Ogólnie w zasadzce zginęło 10 żołnierzy, a ponad 20 odniosło rany. Następnie amerykańscy piloci w nocy 19 sierpnia zbombardowali wioski w podkabulskiej prowincji Laghman. Twierdzą, że zabili ponad 30 talibów. Ale według lekarzy z Mehtarlamu, stolicy prowincji Laghman, do ich szpitala przywieziono zwyczajnych wieśniaków poranionych w nocnych nalotach. Chirurg Asadullah Rauf twierdzi, że operował przynajmniej 20 pacjentów, w tym osiem kobiet i czworo dzieci. Jedno z rannych dzieci zmarło po drodze do szpitala. Celem Amerykanów był ponad 100-osobowy oddział talibów, który w 18 sierpnia urządził zasadzkę na francuski patrol w pobliżu miasteczka Sarobi, zaledwie 60 km na południowy wschód od Kabulu[2].

Skutki[edytuj | edytuj kod]

Po otrzymaniu wiadomości o ataku, Nicolas Sarkozy udał się do Kabulu. 22 sierpnia odbył się podobny nalot amerykańskich sił powietrznych, w wyniku którego zginęło 90 cywilów i 30 talibów.

Był to najkrwawszy incydent militarny dla francuskiego wojska od czasu zamachu w Bejrucie z 1983 roku do którego doszło podczas wojny domowej w Libanie, kiedy to zginęło 58 francuskich żołnierzy[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Altair – 10 spadochroniarzy zabitych w Afganistanie
  2. Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2017-11-22].
  3. Jerome Starkey: War in Afghanistan: The battle of Surobi. The Independent, 2008-08-20. [dostęp 2008-08-21].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]