Bitwa pod Kamdesh

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa pod Kamdesh
Wojna w Afganistanie (od 2001)
Ilustracja
Dystrykty prowincji Nuristan
Kamdesh zaznaczony na żółto
Czas 3 października 2009
Miejsce Kamdesh, Nuristan
Terytorium Afganistan
Przyczyna terrorystyczny atak Talibów
Wynik odparty atak talibów, ciężkie straty sprzymierzonych
Strony konfliktu
 Stany Zjednoczone
 Afganistan
 Łotwa
Flaga Talibów Talibowie
Dowódcy
Curtis Scaparrotti
Randy George
Dost Muhammed[1][2]
Sirajuddin Haqqani[3]
Siły
Stany Zjednoczone 140[4] 80-300[5]
Straty
Stany Zjednoczone 8 zabitych, 24 rannych[4]
Afganistan 4 zabitych, 10 rannych (żołnierzy i policjantów)[6][7], 20 pojmanych (żołnierzy i policjantów)[4]
100 (według NATO)[8]
7 (według talibów)[2]
Położenie na mapie Afganistanu
Mapa lokalizacyjna Afganistanu
miejsce bitwy
miejsce bitwy
35°24′36″N 71°20′29″E/35,410000 71,341390
Wojna w Afganistanie

Crescent WindRihoMazar-i SzarifKabulHeratTarin KowtKunduzQala-i-JangiKandaharTora BoraAnakondaTakur GharJacanaMountain ViperMountain ResolveAsbury ParkMountain StormCzerwone SkrzydłoLaszkar GahMountain ThrustHelmandKaikaSanginPandżwaiMeduzaMountain FurySokółHooverKaminPickaxe-HandleChoraHammerOruzganNasratHarekate YoloMusa QalaKarezKandaharOkręg ArghandabArghandabGarmserWanatShewanUzbinEagle’s SummitBalamorghabCzerwony SztyletShahi TandarDieselKunduzAlasayOrle PióroOqabPazur PanteryCios MieczaUsman KhelKamdeshGniew KobryMusztarakShah Wali KotCzarny KsiążęBaawar

Bitwa pod Kamdesh – starcie wojskowe pomiędzy siłami amerykańskimi w ramach międzynarodowych sił ISAF oraz siłami afgańskimi, a oddziałem Talibów, do którego doszło 3 października 2009 w miejscowości Kamdesh w Nuristanie. Była to najkrwawsza bitwa w Afganistanie od czasu bitwy pod Wanat.

Bitwa[edytuj | edytuj kod]

Teren walki był oddalony zaledwie o 20 mil na południowy zachód od miejsca bitwy pod Wanat. Bitwa została nazwana afgańskim helikopterem w ogniu ze względu na dużą liczbę ofiar strony amerykańskiej bitwy.

Kilka dni przed starciem grupa talibów pod dowództwem Dost Muhammada lub Sirajuddin Haqqani, przybyła do wiosek by doprowadzić mieszkańców do ewakuacji. Sami talibowie schronili się w jednym z meczetów i w wiosce.

Oddziały talibów zaatakowały wspólne posterunki pod miejscowością Kamdesh na granicy z Pakistanem w sobotę 3 października o 6 rano. Natarcie nastąpiło od strony meczetu oraz jednej z pobliskich wiosek. Rebelianci w ataku użyli dział i rakiet. Siły koalicyjne odpowiedziały z broni palnej, moździerzy i artylerii. Doszło też do interwencji śmigłowców, które ostrzelały pozycje talibów. Jednak napastnicy nie poddali się i ciężka walka trwała do południa. Do końca bitwy koalicji udało się zachowała kontrolę nad dwoma posterunkami. W trakcie starcia rebelianci uprowadzili 7 afgańskich żołnierzy i 13 policjantów[4].

Po bitwie w nocy śmigłowce ewakuacji medycznej (MEDEVAC) zabrały z pola bitwy żołnierzy oraz ciała poległych[9].

W bitwie poległo 8 amerykańskich żołnierzy, 3 afgańskich oraz policjant. Według informacji sił NATO alianci odparli atak i zdołali zabić 100 agresorów.

Sytuacja po bitwie[edytuj | edytuj kod]

Szef policji w Nuristanie podał, iż po bitwie talibowie dokonali egzekucji na 20 porwanych Afgańczykach[6]. 5 października i 6 października, wojska koalicji rozpoczęły akcja poszukiwania oddziału talibów która walczyła pod Kamdesh. W kolejnych starciach zginęło 10 afgańskich żołnierzy i 40 talibów.[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]