Wyzwolenie więzienia w Kandaharze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyzwolenie więzienia w Kandaharze
Wojna w Afganistanie (2001–2021)
Ilustracja
Czas

13 czerwca 2008

Miejsce

Kandahar

Terytorium

Afganistan

Przyczyna

chęć oswobodzenia więzienia i uwolnienia talibskich jeńców

Wynik

zwycięstwo talibów

Strony konfliktu
 Afganistan  Talibowie
Straty
15 zabitych policjantów 10 zabitych więźniów
Położenie na mapie Afganistanu
Mapa konturowa Afganistanu, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
31°37′08″N 65°40′05″E/31,618889 65,668056

Wyzwolenie więzienia w Kandaharze – akcja odbicia talibskich więźniów w Kandaharze, która odbyła się 13 czerwca 2008. Był to jeden z największych ataków przeprowadzony przez afgańskich powstańców od 2001 roku. Zakończył się uwolnieniem około 1000 więźniów.

Przebieg ataku[edytuj | edytuj kod]

13 czerwca 2008 roku cysterna zbliżyła się do bramy więziennej i zdetonowała zawarte w sobie ładunki wybuchowe. Drugi zamachowiec samobójca doszedł do więzienia od tyłu, zdetonował ładunek wybuchowy, lecz ściany nie zostały naruszone. W ciągu kolejnych 30 minut, atak na więzienie podjęła kolejna grupa talibów wyposażonych w RPG-7 i AK 47. Posiadali także trzydzieści motocykli. Kilkudziesięciu bojowników wkroczyło na teren więzienia i zaczęło uwalniać jeńców, którzy uciekali z więzienia poprzez dziury i uszkodzenia murów więzienia.

Następstwa[edytuj | edytuj kod]

Rezultatem zuchwałego ataku było uwolnienie większości z ponad 1200 więźniów, którzy mieścili się w placówce. Talibowie w ucieczce byli wspomagani przez mikrobusy, które czekały na zewnątrz więzienia. Według różnych raportów zginęło 15 funkcjonariuszy Afganistanu i dziesięciu talibów. Z powodu masowej ucieczki kanadyjscy żołnierze stacjonujący w Kandahar, zostali rozmieszczeni w okolicach więzienia. Po tym zdarzeniu doszło do małych potyczek, które doprowadziły do odwetowej bitwy pod Arghandab.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]