Wyzwolenie więzienia w Kandaharze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyzwolenie więzienia w Kandaharze
Wojna w Afganistanie (od 2001)
Ilustracja
Czas 13 czerwca 2008
Miejsce Kandahar
Terytorium Afganistan
Przyczyna chęć oswobodzenia więzienia i uwolnienia talibskich jeńców
Wynik Zwycięstwo talibów
Strony konfliktu
 Afganistan  Talibowie
Straty
15 zabitych policjantów 10 zabitych więźniów
Położenie na mapie Afganistanu
Mapa lokalizacyjna Afganistanu
miejsce bitwy
miejsce bitwy
31°37′08″N 65°40′05″E/31,618889 65,668056
Wojna w Afganistanie

Crescent WindRihoMazar-i SzarifKabulHeratTarin KowtKunduzQala-i-JangiKandaharTora BoraAnakondaTakur GharJacanaMountain ViperMountain ResolveAsbury ParkMountain StormCzerwone SkrzydłoLaszkar GahMountain ThrustHelmandKaikaSanginPandżwaiMeduzaMountain FurySokółHooverKaminPickaxe-HandleChoraHammerOruzganNasratHarekate YoloMusa QalaKarezKandaharOkręg ArghandabArghandabGarmserWanatShewanUzbinEagle’s SummitBalamorghabCzerwony SztyletShahi TandarDieselKunduzAlasayOrle PióroOqabPazur PanteryCios MieczaUsman KhelKamdeshGniew KobryMusztarakShah Wali KotCzarny KsiążęBaawar

Wyzwolenie więzienia w Kandaharze - akcja odbicia talibskich więźniów w Kandaharze, która odbyła się 13 czerwca 2008. Był to jeden z największych ataków przeprowadzony przez afgańskich powstańców od 2001. Zakończył się uwolnieniem około 1000 więźniów.

Przebieg ataku[edytuj | edytuj kod]

13 czerwca 2008, cysterna zbliżyła się do bramy więziennej i zdetonowała zawarte w sobie ładunki wybuchowe. Drugi zamachowiec samobójca doszedł do więzienia od tyłu, zdetonował ładunek wybuchowy, lecz ściany nie zostały naruszone. W ciągu kolejnych 30 minut, atak na więzienie podjęła kolejna grupa talibów wyposażonych w RPG-7 i AK 47. Posiadali także trzydzieści motocykli. Kilkudziesięciu bojowników wkroczyło na teren więzienia i zaczęło uwalniać jeńców, którzy uciekali z więzienia poprzez dziury i uszkodzenia murów więzienia.

Następstwa[edytuj | edytuj kod]

Rezultatem zuchwałego ataku było uwolnienie większości z ponad 1200 więźniów, którzy mieścili się w placówce. Talibowie w ucieczce byli wspomagani przez mikrobusy, które czekały na zewnątrz więzienia. Według różnych raportów zginęło 15 funkcjonariuszy Afganistanu i dziesięciu talibów. Z powodu masowej ucieczki kanadyjscy żołnierze stacjonujący w Kandahar, zostali rozmieszczeni w okolicach więzienia. Po tym zdarzeniu doszło do małych potyczek, które doprowadziły do odwetowej bitwy pod Arghandab.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]