Operacja Hammer (Afganistan)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Operacja Hammer
Wojna w Afganistanie (od 2001)
Ilustracja
Prowincja Helmand na mapie Afganistanu
Czas 24 lipca 2007 - 1 listopada 2007
Miejsce Helmand, Afganistan
Terytorium Afganistan
Przyczyna akcja przeciw Talibom
Wynik zwycięstwo sił ISAF,
(Siły koalicyjne przejęły kontrolę nad terytorium, na południe od rzeki Helmand)
Strony konfliktu
 Stany Zjednoczone
 Wielka Brytania
 Estonia
 Dania
 Afganistan
 Talibowie
Siły
Wielka Brytania – 1500
Afganistan – 500
+ jednostki pozostałych wojsk ISAF
nieznane
Straty
Wielka Brytania – 14 zabitych, 17 rannych
Afganistan – 9 zabitych
Stany Zjednoczone – 3 zabitych, 8 rannych
Dania – 3 zabitych, 3 rannych
około 100 zabitych
brak współrzędnych
Wojna w Afganistanie

Crescent WindRihoMazar-i SzarifKabulHeratTarin KowtKunduzQala-i-JangiKandaharTora BoraAnakondaTakur GharJacanaMountain ViperMountain ResolveAsbury ParkMountain StormCzerwone SkrzydłoLaszkar GahMountain ThrustHelmandKaikaSanginPandżwaiMeduzaMountain FurySokółHooverKaminPickaxe-HandleChoraHammerOruzganNasratHarekate YoloMusa QalaKarezKandaharOkręg ArghandabArghandabGarmserWanatShewanUzbinEagle’s SummitBalamorghabCzerwony SztyletShahi TandarDieselKunduzAlasayOrle PióroOqabPazur PanteryCios MieczaUsman KhelKamdeshGniew KobryMusztarakShah Wali KotCzarny KsiążęBaawar

Operacja Hammer – operacja prowadzona przez NATO w Afganistanie w południowej prowincji Helmand w dniach 24 lipca 2007-1 listopada 2007.

Operacja Hammer, znana również jako "Chakush", rozpoczęła się we wczesnych godzinach rannych 24 lipca w prowincji Helmand. W operacji brało udział 2000 żołnierzy sił brytyjsko-afgańskich i wspomagających ich około 500 żołnierzy estońskich, amerykańskich, duńskich, wraz z lotnictwem amerykańskim.

W pierwszym etapie operacji ISAF afgańskie siły narodowe (ANA) zabezpieczyły strategiczny most nad kanałem Nahr-e-Seraj. Trwały prace również nad wyszukiwaniem i neutralizacją umocnień i fortyfikacji talibskich w prowincji.

Na początku jesieni rozpoczęto akcję zbrojną mającą na celu wyparcie talibów z terytorium na południe od rzeki Helmand. Po starciu nad rzeką, przy wykorzystaniu samolotów USA, w walce zginęło około 100 talibów, a siły międzynarodowe odzyskały terytoria na południe od rzeki Helmand.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]