Operacja Hoover

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Operacja Hoover
Wojna w Afganistanie (od 2001)
Ilustracja
Kandahar na mapie Afganistanu
Czas 24 maja - 25 maja 2007
Miejsce Zhari, Kandahar
Terytorium Afganistan
Przyczyna akacja przeciwko Talibom
Wynik zwycięstwo sił ISAF
Strony konfliktu
ISAF-Logo.svg ISAF: Talibowie Talibowie
Dowódcy
Kanada Rob Walker
Kanada David Quick
Talibowie brak jednolitego dowództwa
Siły
1000 żołnierzy 300 bojowników
Straty
1 zabity żołnierz kanadyjski 60-100 zabitych
brak współrzędnych
Wojna w Afganistanie

Crescent WindRihoMazar-i SzarifKabulHeratTarin KowtKunduzQala-i-JangiKandaharTora BoraAnakondaTakur GharJacanaMountain ViperMountain ResolveAsbury ParkMountain StormCzerwone SkrzydłoLaszkar GahMountain ThrustHelmandKaikaSanginPandżwaiMeduzaMountain FurySokółHooverKaminPickaxe-HandleChoraHammerOruzganNasratHarekate YoloMusa QalaKarezKandaharOkręg ArghandabArghandabGarmserWanatShewanUzbinEagle’s SummitBalamorghabCzerwony SztyletShahi TandarDieselKunduzAlasayOrle PióroOqabPazur PanteryCios MieczaUsman KhelKamdeshGniew KobryMusztarakShah Wali KotCzarny KsiążęBaawar

Operacja Hoover - to akcja sił ISAF kierowanych głównie przez Kanadę w prowincji Kandahar w okręgu Zhari w dniach 24 maja - 25 maja 2007. Celem akcji była ofensywa na 300 zgromadzonych tam talibskich bojowników. Operacja Hoover to część dużej operacji afgańskiej Sokół.

Operacja[edytuj | edytuj kod]

Podczas pierwszego dnia operacji, żołnierze z Kanady, przenieśli się do blokowania pozycji polecił, co polecił Major David Quick. Podczas marszu, kanadyjscy żołnierze dostrzegli talibów, z kolei talibowie dostrzegli armię kanadyjską, która wchodzi w skład ISAF. Wkrótce doszło do wymiany ognia, między Kanadyjczykami a talibami. Doszło do sporej potyczki, ponieważ do wojsk kanadyjskich dotarła afgańska milicja i Wielka Brytania razem z armią portugalską, z kolei talibowie wezwali posiłki i w końcu było ich około 300. Wieczorem 24 maja 2007, doszło do ataku na kanadyjski czołg Leopard 1 biorący udział w operacji. Pojazd odniósł niewielkie szkody, a ofiar nie odnotowano. Zaraz po tym, doszło do kolejnego ataku w którym, tym razem został zabity kanadyjski żołnierz. Walki trwały jeszcze następnego dnia, lecz już na mniejszą skalę. W operacji zginął 1 żołnierz ISAF i powyżej 60 talibskich bojowników.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 100 komandosów

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]