Bolesław V warszawski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bolesław V Warszawski
Ilustracja
Książę Warszawski
razem z braćmi
Okres od 1454
do 1471
Poprzednik Bolesław IV
Następca podział księstwa
Książę Płocki
razem z braćmi
Okres od 1462
do 1471
Poprzednik Władysław II płocki
Następca podział księstwa
książę Warszawski, Nurski i Różański
Okres od 1471
do 1488
Poprzednik on sam, Kazimierz III, Konrad III Rudy i Janusz II
Następca Konrad III Rudy
Dane biograficzne
Dynastia Piastowie (Piastowie mazowieccy)
Data urodzenia ok. 1453
Data śmierci 27 kwietnia 1488
Miejsce spoczynku Warszawa
Ojciec Bolesław IV warszawski
Matka Barbara Olelkówna
Rodzeństwo Kazimierz III płocki
Konrad III Rudy
Janusz II
Żona Anna Radzanowska
od 20 lipca 1477
do ok. 1479

Bolesław V (ur. ok. 1453, zm. 27 kwietnia 1488 w Łomży) – książę czerski, liwski, warszawski, nurski, łomżyński, ciechanowski, różański, zakroczymski i wyszogrodzki w latach 1454-1471 razem z braćmi (do 1462 regencja), książę płocki, wiski i płoński, oraz pan Zawkrza w latach 1462-1471, w wyniku podziału od 1471 książę warszawski, nurski i różański, od 1484 rezygnacja z Błonia, Tarczyna, Kamieńca i Zakroczymia.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Bolesław V był siódmym pod względem starszeństwa synem (trzecim który przeżył ojca) księcia warszawskiego Bolesława IV i Barbary Olelkówny. Gdy miał około roku osierocił go ojciec, a w związku z tym że starszy brat Konrad III Rudy miał zaledwie około sześciu lat początkowo w księstwie warszawskim rządziła rada regencyjna pod przewodnictwem biskupa płockiego Pawła Giżyckiego i matki książąt Barbary.

Własnej dzielnicy Bolesław V doczekał się dopiero w wyniku podziału ojcowizny dokonanej przez Konrada 3 kwietnia 1471. Bolesław dostała się wtedy środkowa część ojcowizny z Warszawą, Nurem i Różanem.

W 1476 po śmierci Anny wdowy po Władysławie I płockim wspólnie z bratem Januszem II zaprotestował przeciw inkorporacji ziemi sochaczewskiej do korony polskiej przez Kazimierza Jagiellończyka wysyłając do spornego miasta swoje wojska. Król jednak miał inne plany i w końcu książęta mazowieccy musieli zrezygnować z ambitnych zamierzeń.

Inkorporacja ziemi sochaczewskiej spowodowała niechęć Bolesława do króla polskiego, oraz życzliwość wobec Zakonu Krzyżackiego popierającego Mikołaja Tungena w jego sporze z królem o obsadzie stanowiska biskupstwa warmińskiego[1].

W 1484 z nieznanych przyczyn Bolesław V zrezygnował na rzecz braci z części swoich terytoriów oddając Zakroczym Konradowi III, a Kamieniec, Błonie i Tarczyn Januszowi II.

Bolesław V był żonaty od 20 lipca 1477 z Anną, córką wojewody bełskiego Zygmunta z Radzanowa, Uhnowa. Małżeństwo to jednak z powodu niskiego pochodzenia Anny zostało uznane za morganatyczne, tzn. że ewentualne dzieci z tego związku nie miałyby prawa do dziedziczenia. Zresztą Anna pozostała żoną Bolesława tylko do ok. 1479 kiedy pod naciskiem braci i otoczenia zdecydował się ją porzucić.

Bolesław V warszawski zmarł 27 kwietnia 1488 i został pochowany w Warszawie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marcin Spórna, Piotr Wierzbicki, Słownik władców Polski i pretendentów do tronu polskiego. Kraków 2003, s. 89.

Literatura dodatkowa[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]