Paweł Giżycki (biskup)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paweł Giżycki
herbu Gozdawa
biskup
Herb Paweł Giżycki
Data urodzenia ok. 1400
Data i miejsce śmierci 27 lub 28 stycznia 1463
Pułtusk
płocki
Okres sprawowania
Wyznanie katolickie
Kościół Kościół łaciński
Sakra biskupia 1439

Paweł Giżycki (ur. najprawdopodobniej ok. 1400, zm. 27 lub 28 stycznia 1463 w Pułtusku[1]) – biskup płocki, kanonik gnieźnieński i krakowski, scholastyk płocki i krakowski.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Więcława (Wacława) – sędziego ziemskiego sochaczewskiego, dziedzica wsi Giżyce, i Elżbiety. Bracia Wincenty, marszałek książąt mazowieckich, i Zygmunt, kanonik płocki.

Studiował w Pradze, w 1419 został bakałarzem nauk wyzwolonych. Zgromadził wiele godności kościelnych – był kanonikiem płockim, krakowskim, gnieźnieńskim i poznańskim. Pełnił także funkcję pisarza ziemskiego krakowskiego. 29 maja 1439 został wybrany przez kapitułę na biskupa płockiego (jako następca Stanisława z Pawłowic). 21 sierpnia 1439 otrzymał potwierdzenie papieskie, a 27 grudnia przyjął sakrę biskupią. Jako elekt płocki sprzedał dziesięciny w Piekczynie Marcinowi Strusiowi.

Dokonał podziału archidiakonatu płockiego na: płocki i pułtuski. W 1444 r. razem z biskupem włocławskim Władysławem ustalił granice obu diecezji w tzw. miejscach spornych.

Po śmierci Władysława Warneńczyka zalecał na króla jednego z książąt mazowieckich (rok 1446). Po śmierci Bolesława IV i Władysława I został regentem w księstwie płockim w imieniu małoletnich książąt Siemowita i Władysława. Księżna Katarzyna za jego zasługi w czasie regencji, potwierdziła dawne przywileje kościoła płockiego i nadała nowe. Sprzeciwiał się wcieleniu Mazowsza do Korony.

Zdecydowany przeciwnik husytów. Fundator kolegiaty w Pułtusku (1449) gdzie po śmierci został pochowany.

Na płockiej stolicy biskupiej zastąpił go Ścibor z Gościeńczyc.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Piotr Chojnacki: Biskup płocki Paweł Giżycki (1439–1463) i jego działalność. [W:] Fasciculi Historici Novi. T. IV. Warszawa, 2001, s. 152.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Słowikowski T. Giżycki Paweł (zm. 1463). [W:] Polski Słownik Biograficzny. T. VIIІ/1, zeszyt 36. Wrocław — Kraków — Warszawa : Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1959, s. 23—25.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]