Miecław

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Miecław
książę Mazowsza
Okres

od 1037
do 1047

Dane biograficzne
Data urodzenia

X/XI w.

Data śmierci

1047

     Terytorium państwa Miecława

Miecław (Masław, Mojsław, Miesław; zm. 1047) – cześnik króla Mieszka II, następnie władca Mazowsza w czasie wygnania króla, kontestujący władzę Piastów.

Działalność polityczna[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci króla Mieszka II i ucieczce z kraju na Węgry jego syna, księcia Kazimierza Odnowiciela w kraju zapanował chaos oraz wybuchło w 1038 powstanie ludowe[1]. W tym czasie Miecław objął władzę na Mazowszu ogłaszając się księciem (1037)[2]. Założył tzw. „państwo Miecława”. Według ustaleń Mateusza Boguckiego Miecław umocnił swoje panowanie przez emisję własnych monet[3]. Gdy Kazimierz powrócił w 1039 roku do Polski, Miecław przeciwstawił się mu zbrojnie w 1041 roku, sprzymierzając się z Pomorzanami i Jaćwingami. Konflikt ten znany jest w historiografii polskiej jako „bunt Miecława”. Kazimierz odniósł jednak zwycięstwo w bitwie pod Pobiedziskami na terenie Wielkopolski. Upadła wtedy koncepcja ustanowienia przez Miecława nowej dynastii[2].

Według Galla Anonima Miecław zginął w 1047 roku w bitwie z wojskami księcia Kazimierza Odnowiciela i posiłkami księcia kijowskiego Jarosława Mądrego. Według przekazu Wincentego Kadłubka Miecław miał zbiec do Prus i dopiero tam zostać zamordowanym[2].

Geneza imienia[edytuj | edytuj kod]

Imię występuje w źródłach jako Meczzlaus, Meczslaus, Meslaus, brzmiało Miecław, z Miecław, Miecisław, czyli ten, który miota sławę[potrzebny przypis]. Według hipotezy Stanisława Rosponda, Masław jest skróconą formą niezachowanego w pierwotnym brzmieniu imienia Jimasław, który wtórnie utrzymał się jako Jimisław[4].

Odniesienia w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tadeusz Łepkowski: Słownik historii Polski. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1973, s. 363.
  2. a b c Łukasz Piernikarczyk: Masław i jego państwo (1037-1047). [dostęp 2022-04-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-10)].
  3. Bogucki 2014 ↓.
  4. Rospond 1995 ↓.
  5. J. I. Kraszewski: Masław. Powieść z XI. wieku. Kraków: Spółka wydawnicza księgarzy w Warszawie, 1877.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]