Bramy raju (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bramy raju
Gates to Paradise
Gatunek dramat
Data premiery 24 czerwca 1968
Kraj produkcji  Wielka Brytania
 Jugosławia
Język angielski
Czas trwania 89 min
Reżyseria Andrzej Wajda
Scenariusz Donald Kravanth
Jerzy Andrzejewski
Główne role John Fordyce
Lionel Stander
Mathieu Carrière
Pauline Challoner
Ferdy Mayne
Muzyka Ward Swingle
Zdjęcia Mieczysław Jahoda
Kostiumy Ewa Starowieyska
Produkcja Sam Waynberg

Bramy rajubrytyjsko-jugosłowiański film fabularny w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1968 roku.

Film jest adaptacją powieści Jerzego Andrzejewskiego Bramy raju. Akcja filmu rozgrywa się w średniowiecznej Francji. W 1212 roku Jakub (John Fordyce) doznaje wizji, na podstawie której dochodzi do wniosku, że tylko niewinne dzieci mogą brać udział w zdobyciu Jerozolimy. Spowiednikiem uczestników przygotowywanej dziecięcej krucjaty jest powracający z Jerozolimy mnich (Lionel Stander). Motywy młodych krzyżowców często nie mają charakteru religijnego: Alexander (Mathieu Carrière) i Bianka (Pauline Challoner) kierują się w decyzjach miłością do Jakuba, a nie powołaniem religijnym[1].

Produkcja filmowa zachowała homoseksualne wątki utworu Andrzejewskiego[1]. Ówczesna cenzura w Polsce nie dopuściła do emisji filmu w kraju[2]. W 1968 film był nominowany do nagrody Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie[3][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Światowa encyklopedia filmu religijnego. Marek Lis i Adam Garbicz (red.). Kraków: Biały Kruk, 2007, s. 61. ISBN 978-83-60292-30-3.
  2. Jan Strzałka: Andrzej Wajda i literatura (pol.). [dostęp 2020-03-09]. Cytat: w Polsce zaś z powodów politycznych – jako że jest parabolą zbiorowych iluzji – nie wszedł do kin
  3. Filmaffinity (ang.). [dostęp 2020-03-09].
  4. IMDb (ang.). [dostęp 2020-03-09].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]