Piłat i inni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piłat i inni
Pilatus und andere – ein Film für Karfreitag
Gatunek dramat
Data premiery 1972 (RFN)
Kraj produkcji  RFN
Język niemiecki
Czas trwania 94 min
Reżyseria Andrzej Wajda
Scenariusz Andrzej Wajda
Główne role Jan Kreczmar
Wojciech Pszoniak
Zdjęcia Igor Luther
Scenografia Andrzej Wajda
Kostiumy Andrzej Wajda
Montaż Joanna Rojewska
Produkcja RFN

Piłat i innifilm fabularny w reżyserii Andrzeja Wajdy z roku 1972; inspirowany jednym z wątków powieści Michaiła Bułhakowa pt. Mistrz i Małgorzata.

Cenzura[edytuj | edytuj kod]

Po nakręceniu film padł ofiarą peerelowskiej cenzury. W 1975 roku w zaleceniach dla cenzorów Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk zakazał publikowania informacji na temat tego filmu. Tomasz Strzyżewski w swojej książce o cenzurze w PRL cytuje oficjalny tajny dokument urzędu kontroli, podając zakres ingerencji cenzorskich: "Nie należy dopuszczać do publikacji żadnych materiałów, recenzji, omówień i artykułów na temat filmu "Piłat i inni" oraz żądań szerokiego rozpowszechnienia tego filmu. Mogą być zwalniane wyłącznie informacje repertuarowe o fakcie wyświetlenia tego filmu w konkretnym kinie studyjnym. Zalecenie nie dotyczy specjalistycznych pism filmowych, z których należy usuwać jedynie ewentualne żądania szerokiego rozpowszechniania"[1].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tomasz Strzyżewski: Wielka księga cenzury PRL w dokumentach. Warszawa: Prohibita, 2015, s. 91. ISBN 978-83-61344-70-4.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  1. Tomasz Strzyżewski 2015 ↓, s. 119.