Tomb Raider (seria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy serii gier. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Tomb Raider
Ilustracja
Logotypy serii z różnych jej okresów: 1996-2000 (góra), 2002-2007 (drugi od góry), 2009 (drugi od dołu), od 2013 (dół)
Producenci Core Design
Crystal Dynamics
Wydawcy Eidos Interactive
Square Enix
Pierwsza gra serii Tomb Raider (1996)
Ostatnia gra serii Shadow of the Tomb Raider (2018)
Platformy sprzętowe Android, Dreamcast, Game Boy Advance, Macintosh, OS X, MS-DOS, Microsoft Windows, GameCube, Nintendo DS, PlayStation, PlayStation 2, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation Network, PlayStation Portable, Sega Saturn, Wii, Windows Mobile, Xbox, Xbox 360, Xbox One, SteamOS
Gatunek przygodowa gra akcji

Tomb Raider (wymowa: /tuːmɹeɪdɚ/) – seria gier komputerowych, komiksów, powieści i filmów opowiadających o przygodach fikcyjnej, brytyjskiej archeolog Lary Croft. Od ukazania się pierwszej części serii w 1996 roku seria stała się dochodową marką wykorzystującą różne media, zaś Lara stała się jedną z głównych ikon przemysłu gier komputerowych[1]. W 2006 roku znalazła się w Księdze rekordów Guinnessa, gdzie określono ją jako „bohaterkę gry komputerowej, która odniosła największy sukces w realnym życiu” (Most Successful Human Videogame Heroine)[2].

Sześć pierwszych gier z cyklu stworzonych zostało przez Core Design, zaś następne (dotychczas cztery) przez Crystal Dynamics. Wszystkie wydało Eidos Interactive, które posiada prawa do znaku handlowego Tomb Raider oraz związanych z serią postaci. Dotychczas nakręcone zostały dwa pełnometrażowe filmy aktorskie (Tomb Raider oraz Tomb Raider: Kolebka życia) z Angeliną Jolie w roli głównej. Gry z serii sprzedały się w łącznej liczbie ponad 67 milionów egzemplarzy, co czyni Tomb Raidera jedną z najlepiej sprzedających się serii gier komputerowych w historii[3]. Najwyższe wyniki sprzedaży osiągnął reboot serii z 2013 roku, Tomb Raider, który znalazł ponad 11 mln nabywców[4].

Scenariusze[edytuj | edytuj kod]

Istnieją cztery różne wersje biografii Lary. Pierwsza, opowiedziana w częściach od pierwszej do szóstej. Drugi scenariusz stanowi gra Tomb Raider: Legenda i Tomb Raider: Underworld oraz dwa filmy kinowe. Chociaż Tomb Raider: Anniversary jest remakiem oryginalnego Tomb Raidera, historia opowiedziana w grze została skorygowana, aby pasowała do drugiego scenariusza, choć nie zawiera wyraźnych odwołań do fabuły Legendy. Trzeci scenariusz to wersja komiksowa z komiksów wydawanych przez Top Cow. W komiksach wspomina się, że Lara straciła rodziców i narzeczonego w katastrofie samolotu, gdy miała dwadzieścia jeden lat, zaś w drugim scenariuszu, że jej matka zginęła w katastrofie samolotowej, gdy Lara miała dziewięć lat.

Pierwszy scenariusz często nazywany jest scenariuszem Core Design, drugi zaś scenariuszem Crystal Dynamics. Różnice w nich są szczególnie zauważalne w przypadku postaci Lary, co tyczy się zarówno jej przeszłości, jak i osobowości. Zarówno w drugim scenariuszu jak i w filmach podaje się, że ojciec Lary zginął w Kambodży. Gry z serii stworzone przez Crystal Dynamics w wielu aspektach powiązane są z filmami, chciano bowiem zachować pomiędzy nimi swego rodzaju spójność, stąd też np. wygląd rezydencji Croftów w Legendzie i Anniversary jest bardzo podobny do tego znanego z filmów.

W 2013 roku miał premierę restart serii z zupełnie nowym, czwartym scenariuszem, który został ujawniony na łamach magazynu „Game Informer”. Lara Croft (zupełnie nowa postać, niepowiązana z poprzednimi trzema) po ukończeniu studiów w wieku 21 lat wyrusza na ekspedycję na jedną z Wysp Japońskich Yamatai, aby udowodnić światu, że nadaje się do archeologii. Jednakże już blisko wyspy statek wpada w sam środek burzy sztormowej i tonie. Lara ratuje się i dociera na wyspę, jednakże ktoś ją ogłusza i porywa. Po ucieczce musi przetrwać w niekorzystnych warunkach, walczyć z mieszkańcami wyspy i znaleźć przyjaciół. W tym scenariuszu rodzice Lary zaginęli i są poszukiwani, a mimo ich bogactwa, Lara na zapłacenie za studia pracowała sama. Nie chciała wziąć pieniędzy rodziców, gdyż w ten sposób przyznałaby, że oni nie żyją.

Lara Croft[edytuj | edytuj kod]

Alison Carroll – oficjalna modelka Lary Croft w latach 2008–2010
 Osobny artykuł: Lara Croft.

Główną bohaterką Tomb Raidera jest Lara Croft, atrakcyjna i inteligentna brytyjska archeolog poszukująca starożytnych skarbów. Pod wieloma względami przypomina Indianę Jonesa.

Lara została stworzona przez projektanta pracującego dla firmy Core Design, Toby’ego Garda, wyewoluowała z wielu pomysłów odrzuconych ze wczesnych koncepcji.

Prawie zawsze przedstawiana jest w brązowych szortach, niebieskim topie, z małym brązowym plecakiem oraz dwiema kaburami, w których nosi broń. W poszczególnych częściach serii trochę zmieniał się wygląd bohaterki, który dostosowywany był do rosnących możliwości komputerów (poprawienie animacji, wygładzenie rysów twarzy, poruszające się włosy), jak również oczekiwań fanów (przesadnie powiększany biust, który ostatecznie zmniejszono).

W rolę Lary Croft wcieliło się kilka modelek, w tym m.in. brytyjska aktorka Nell McAndrew, Rhona Mitra (pierwsza oficjalna modelka) oraz amerykańska aktorka Angelina Jolie, grająca Larę w filmach. Ostatnią oficjalną modelką Lary była Alison Carroll (2008–10).

Gry z serii[edytuj | edytuj kod]

Gry wieloplatformowe[edytuj | edytuj kod]

Spin-offy[edytuj | edytuj kod]

Dodatki[edytuj | edytuj kod]

 • 1998: Tomb Raider: Unfinished Business
 • 1998: Tomb Raider II: The Golden Mask
 • 2000: Tomb Raider III: The Lost Artifact
 • 2009: Tomb Raider: Underworld: Beneath the Ashes
 • 2009: Tomb Raider: Underworld: Lara’s Shadow
 • 2016: Rise of the Tomb Raider: Baba Yaga – Świątynia wiedźmy[5]
 • 2016: Rise of the Tomb Raider: Przebudzenie zimnej ciemności[6]
 • 2016: Rise of the Tomb Raider: Więzy krwi
 • 2016: Rise of the Tomb Raider: Koszmar Lary
 • 2018: Shadow of the Tomb Raider: Kuźnia
 • 2018: Shadow of the Tomb Raider: Filar
 • 2019: Shadow of the Tomb Raider: Koszmar
 • 2019: Shadow of the Tomb Raider: Cena przetrwania
 • 2019: Shadow of the Tomb Raider: Serce węża
 • 2019: Shadow of the Tomb Raider: Wielki Kajman
 • 2019: Shadow of the Tomb Raider: Droga do domu

Gry przeznaczone na konsole przenośne[edytuj | edytuj kod]

Gry przeznaczone na telefony komórkowe[edytuj | edytuj kod]

 • 2003: Tomb Raider: The Osiris Codex
 • 2004: Tomb Raider: Quest for Cinnabar
 • 2004: Tomb Raider: Elixir of Life
 • 2006: Tomb Raider: Puzzle Paradox

Cechy gier[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza część wydana została na platformy Sega Saturn, PlayStation i PC. Z niesprawdzonych źródeł wynika, że gra początkowo projektowana była na Atari Jaguar[potrzebny przypis]. Jest jednym z tytułów odpowiedzialnych za sukces konsoli PlayStation w latach 90. XX wieku. Gry przedstawiają świat w 3D, na który składa się seria grobowców i innych lokacji, przez które gracz musi przeprowadzić Larę. Po drodze zabija niebezpieczne zwierzęta i inne istoty, zbiera przedmioty i rozwiązuje łamigłówki, aby uzyskać dostęp do ostatecznej nagrody, zwykle będącej potężnym artefaktem. W późniejszych grach celami Lary stali się głównie ludzie.

Tomb Raider jest wczesnym przedstawicielem strzelanek trzecioosobowych, jako że gracz stale widzi główną bohaterkę. Kamera podąża za nią, zwykle pokazując świat sponad jej ramienia lub zza pleców. Do ukazania się gry The Angel of Darkness, serię charakteryzowała budowa świata oparta na sześcianach. Stopnie, ściany i sufity były umieszczone pod kątem 90 stopni względem siebie, choć projektanci gry używali sprytnych sztuczek, aby to zamaskować.

Powodem tej ortogonalności może być fakt, że twórcy rozszerzyli do grafiki 3D wcześniejsze dwuwymiarowe gry platformowe. Jest to widoczne w rozgrywce Tomb Raidera, który przypomina starsze gry platformowe, takie jak Prince of Persia czy Flashback, które skupiały się na skakaniu na czas przeplatanym walką. Każda kolejna gra wprowadzała nowe bronie i ruchy. Od czwartej części Lara może zeskakiwać z lin wykonując salto w tył, obrócić się w powietrzu i chwycić znajdującą się za nią krawędź. Legenda wprowadziła elektromagnetyczny chwytak, który bohaterka może przyczepić do metalowych przedmiotów, używając go chociażby jako liny lub aby przyciągać do siebie metalowe obiekty i przeciwników.

Podstawowe ruchy Lary to salto, przetoczenie się, wspinaczka, pływanie, jaskółka i stanie na rękach. Ostatnie dwie umiejętności są czysto estetyczne i nie pełnią żadnej funkcji w grze. W Tomb Raiderze III wprowadzono sprint, który pozwalał Larze na tymczasowe przyspieszenie, podczas gdy pasek w górnym rogu ekranu reprezentował jej zmniejszającą się wytrzymałość. Z funkcji tej zrezygnowano w projektach zrealizowanych przez Crystal Dynamics, choć została ona przywrócona w Underworld.

Fabuła opiera się zazwyczaj na zadaniu zdobycia potężnego artefaktu, nim zrobi to zła organizacja lub pojedyncza osoba, która chce go wykorzystać do własnych celów (choć pierwsza, a przede wszystkim piąta odsłona gry, mniej lub bardziej odbiegały od tego schematu). Artefakty posiadają zazwyczaj mistyczne moce i mogą mieć nadprzyrodzone, a nawet obce pochodzenie. Przeciwnicy często używają artefaktu lub jego części jako broni lub do tworzenia przerażających mistycznych potworów, stworzeń i mutantów, które Lara musi pokonywać podczas swojej podróży.

Tomb Raider na przenośnych konsolach[edytuj | edytuj kod]

W 1997 roku pojawiła się wersja na przenośną konsolę GameBoy Color. Była to standardowa gra platformowa bazująca na fabule pierwowzoru. W 2002 roku na przenośną konsolę GameBoy Advance pojawiła się gra Tomb Raider: The Prophecy. Gra była podobna do tej wydanej w 1997 roku, miała jednak lepszą grafikę, a fabuła nie odnosiła się do pierwszej części. Pod koniec roku 2003 na konsoli Nokia N-Gage pojawiła się dokładna konwersja pierwszego Tomb Raidera, obecnie dostępna na konsoli PSP. Oprócz części przeznaczonych wyłącznie na konsole przenośne, dostępna jest także Legenda na Nintendo DS i PlayStation Portable, Anniversary na PSP oraz Underworld na DS.

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Komiksy[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Tomb Raider (komiks).

W grudniu 1997 roku wydawnictwo Top Cow wydało pierwszy komiks z Larą, Tomb Raider/Witchblade. Jego scenarzystą i rysownikiem był Michael Turner, zaś komiks przedstawiał przygody Lary i Sary Pezzini. Zdobył sporą popularność, więc rok później pojawiła się jego kontynuacja, Witchblade/Tomb Raider. Gdy i on dobrze się sprzedał, wydawnictwo postanowiło co miesiąc wydawać komiks poświęcony przygodom samej Lary. Scenarzystą serii był Dan Jurgens, zaś rysownikiem Andy Park. Stworzyli kilkanaście komiksów, jednak później pałeczkę przejęli inni autorzy. Do 2005 wydano około pięćdziesięciu komiksów z serii Tomb Raider, dwanaście z serii Tomb Raider: Journeys oraz około dwudziestu wydań specjalnych.

Na polskim rynku wydanych zostało tylko kilkanaście komiksów. W 2002 roku zaprzestano wydawania komiksów Tomb Raider, co tłumaczono niskimi zyskami i słabą podażą. Komiks prawdopodobnie i tak nie przetrwałby kolejnego roku, kiedy to nieudany The Angel of Darkness mocno osłabił zainteresowanie tak serią, jak i wszystkim, co z nią związane.

W lutym 2014 zaczęła ukazywać się nowa seria komiksów oparta na reboocie serii z 2013 roku. Do 2019 roku dzięki wydawnictwu Dark Horse Comics wydano 39 komiksów prezentujących wydarzenia pomiędzy grami Tomb Raider, Rise of the Tomb Raider i Shadow of the Tomb Raider. Dodatkowo, pomiędzy październikiem 2015 a lutym 2016 wydano 5 komiksów inspirowanych klasycznymi przygodami Lary Croft[7].

Filmy[edytuj | edytuj kod]

W 2001 roku na ekranach kin pojawił się film Lara Croft: Tomb Raider, w którym w postać Lary Croft wcieliła się aktorka Angelina Jolie. Film znacznie odbiegał od fabuły przedstawionej w grach. Jest to filmowa adaptacja gry, która osiągnęła największy sukces pod względem finansowym w Stanach Zjednoczonych, gdzie film zarobił ponad 131 milionów dolarów[8].

W 2003 roku swoją premierę miała druga część filmu, Tomb Raider: Kolebka życia z Angeliną Jolie w roli głównej. Film nie okazał się sukcesem, a zyski nie pokryły kosztów produkcji, o co producenci obwiniali słabą (wydaną w tym samym okresie) szóstą część serii.

W 2013 roku poinformowano, że wytwórnia MGM przejęła od GK Films prawa do kolejnej adaptacji filmowej serii, która ma być rebootem[9]. Premiera filmu Tomb Raider odbyła się 2 marca 2018 roku, a w postać Lary Croft wcieliła się zdobywczyni Oscara Alicia Vikander[10]. Film zwrócił koszty swojej produkcji, a w serwisie Rotten Tomatoes okazał się najlepiej ocenianą ekranizacją gry komputerowej w historii[11].

W 2019 roku rozpoczęto pracę nad czwartym filmem, będącym kontynuacją filmu Tomb Raider z 2018 roku[12].

Książki[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Tomb Raider (książka).

Na mocy porozumienia Eidos Interactive i wydawnictwa Ballantine Books powstały trzy książki, z których każda przedstawia autonomiczną przygodę, nie prezentowaną wcześniej w grach. Pierwsza z książek, The Amulet of Power, stanowi pomost między The Last Revelation a The Angel of Darkness. Dodatkowo powstały jeszcze cztery książki na kanwach scenariuszy filmów.

Dzięki porozumieniu Square Enix i wydawnictwa Penguin Random House, w 2014 roku ukazała się książka Tomb Raider: The Ten Thousand Immortals prezentująca wydarzenia rozgrywające się zaraz po grze Tomb Raider[13]. W 2016 roku ukazała się książka Lara Croft and the Blade of Gwynnever inspirowana klasycznymi przygodami Lary[14]. W 2018 roku swoją premierę miała kolejna książka, Tomb Raider: Path of the Apocalypse, która prezentowała wydarzenia między wizytą Lary na meksykańskiej wyspie Cozumel, a rozbiciem samolotu w Amazonii w Peru w grze Shadow of the Tomb Raider[15].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Seria Tomb Raider – seria gier. Gry-Online. [dostęp 2016-05-06].
 2. Guy Cocker: Lara Croft earns Guinness World Record. GameSpot, 2006-04-20. [dostęp 2016-05-06].
 3. Square Enix Holdings Co., Ltd. reports financial results for the nine-month period ended December 31, 2018 (ang.). Square Enix, 2019-02-05. [dostęp 2019-03-03].
 4. James Batchelor: East meets West: Yosuke Matsuda on growing Square Enix's global empire (ang.). GamesIndustry.biz, 2017-11-27. [dostęp 2018-03-05].
 5. Rise of the Tomb Raider: Baba Yaga – Świątynia wiedźmy. Gry-Online. [dostęp 2019-02-27].
 6. Rise of the Tomb Raider – znamy datę premiery dodatku Cold Darkness Awakened. Gry-Online, 2016-03-22. [dostęp 2016-04-18].
 7. Tomb Raider | Dark Horse Digital Comics. digital.darkhorse.com. [dostęp 2019-03-05].
 8. Video Game Adaptation Movies at the Box Office – Box Office Mojo. www.boxofficemojo.com. [dostęp 2019-03-05].
 9. MGM przejmuje reboot "Tomb Raidera" (pol.). Filmweb, 2013-03-28. [dostęp 2013-06-13].
 10. Travis Clark, Jason Guerrasio: A look at the epic rise of 29-year-old Swedish actress Alicia Vikander, who has already won an Oscar and now stars as Lara Croft in 'Tomb Raider'. Business Insider. [dostęp 2019-03-05].
 11. 47 Video Game Movies Ranked Worst to Best (ang.). [dostęp 2019-03-05].
 12. Mike Fleming Jr, Mike Fleming Jr: MGM & Warner Bros Starts Climb Toward ‘Tomb Raider 2,’ Amy Jump To Write Script (ang.). Deadline, 2019-04-12. [dostęp 2019-04-12].
 13. The Ten Thousand Immortals (Tomb Raider). Amazon. [dostęp 2019-03-05].
 14. Lara Croft and the Blade of Gwynnever. Amazon. [dostęp 2019-03-05].
 15. Shadow of the Tomb Raider. Goodreads. [dostęp 2019-03-05].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]