Charles Masterman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Charles Masterman
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 24 października 1873
Rotherfield Hall
Data i miejsce śmierci 17 listopada 1927
London Borough of Harrow
Wielka Brytania Kanclerz Księstwa Lancaster
Okres od 1914
do 1915
Przynależność polityczna Partia Liberalna
Poprzednik Charles Hobhouse
Następca Edwin Samuel Montagu

Charles Frederick Gurney Masterman (ur. 24 października 1873 w Rotherfield Hall w hrabstwie Sussex, zm. 17 listopada 1927), brytyjski polityk i dziennikarz, członek Partii Liberalnej, minister w pierwszym rządzie Herberta Henry’ego Asquitha.

Wykształcenie odebrał w Christ's College na Uniwersytecie Cambridge. Na studiach był przewodniczącym Cambridge Union. Jego pierwszą opublikowaną pracą był From The Abyss, zbiór artykułów napisanych anonimowo przez Masteramana, kiedy mieszkał w południowo-wschodnim Londynie. Wkrótce Masterman rozpoczął pracę dziennikarza i został współredaktorem English Review. Pracował również dla czasopism Granta, Daily News, Athenaeum oraz Nation. W 1908 r. poślubił poetkę i pisarkę Lucy Blanche Lyttelton. W 1909 r. opublikował The Condition of England.

W 1903 r. bez powodzenia startował w wyborach uzupełniających w okręgu Dulwich. Dopiero w 1906 r. uzyskał mandat parlamentarny z okręgu West Ham North. W 1908 r. został parlamentarnym sekretarzem przy Radzie Samorządu Lokalnego. W latach 1909-1912 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Brał aktywny udział w pracach nad „budżetem ludowym” w 1909 r. W grudniu 1910 r. Masterman utracił mandat parlamentarny, ale odzyskał go w 1911 r. po wyborach uzupełniających w okręgu Bethnal Green South West. W 1912 r. został członkiem Tajnej Rady. W latach 1912-1914 był finansowym sekretarzem skarbu.

W 1914 r. Masterman otrzymał stanowisko Kanclerza Księstwa Lancaster. Zgodnie z ówcześnie obowiązującym prawem Masterman, jako że po raz pierwszy otrzymał stanowisko rządowe, musiał wystartować w wyborach uzupełniających w swoim okręgu wyborczym. Masterman wybory te przegrał, ale pozostał na stanowisku. Zrezygnował w 1915 r., kiedy przegrał kolejne wybory uzupełniające, tym razem w okręgu Ipswich.

Po wybuchu I wojny światowej Masterman stanął na czele Biura Propagandy Wojennej (War Propaganda Bureau, WPB). Działając na tym stanowisku pozyskał do współpracy pisarzy m.in. Johna Buchana, Herberta George’a Wellsa i Arthura Conana Doyle’a, a także artystów takich jak m.in. Francis Dodd czy Paul Nash. Biuro miało również za zadanie zachęcić Stany Zjednoczone do przystąpienia do wojny po stronie Wielkiej Brytanii i Francji. Służyć temu miał cykl wykładów zorganizowany w Stanach oraz wystawa malarska.

Masterman powrócił do Izby Gmin w 1923 r. jako reprezentant okręgu Manchester Rusholme, jednak, podonie jak większość liberalnych deputowanych, utracił mandat już w 1924 r. W następnych latach stan jego zdrowia pogorszył się z powodu nadużywania alkoholu i narkotyków. Zmarł podczas pobytu w klinice w 1927 r.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Eric Hopkins, Biography of Charles Masterman (1873-1927) Politician and Journalist: The Spendid Failure