Hugh Childers

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hugh Childers
ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Hugh Culling Eardley Childers

Data i miejsce urodzenia

25 czerwca 1827
Londyn

Data śmierci

29 stycznia 1896

Hugh Culling Eardley Childers (ur. 25 czerwca 1827 w Londynie, zm. 29 stycznia 1896) – brytyjski polityk, członek Partii Liberalnej, minister w rządach Williama Ewarta Gladstone’a.

Kształcił się zarówno w Trinity College na Uniwersytecie Oksfordzkim, jak i w Trinity College na Uniwersytecie Cambridge. Tę ostatnią uczelnię ukończył w 1850 r. Następnie wyjechał do australijskiego kolonii Wiktoria, gdzie został inspektorem ds. szkół i emigracji. W 1852 r. złożył projekt ustawy powołującej do życia drugi uniwersytet w kolonii – Uniwersytet Melbourne[1]. Childers został jego pierwszym wicekanclerzem. Pozostał na tym stanowisku do marca 1857 r., kiedy to powrócił do Wielkiej Brytanii.

W 1860 r. został wybrany do Izby Gmin jako reprezentant okręgu Pontefract. W 1864 r. został cywilnym lordem Admiralicji. W latach 18651866 był finansowym sekretarzem skarbu. W 1868 r. otrzymał stanowisko pierwszego lorda Admiralicji. Na tym stanowisku zyskał opinię człowieka ciężko pracującego, ale autokratycznego i nienadającego się do tej funkcji[2]. Dążył do redukcji kosztów utrzymania floty oraz zmniejszenia jej personelu. Ograniczył znaczenie Rady Admiralicji.

Działaniom Childersa opinia publiczna przypisała winę za zatonięcie HMS Captain, który zatonął we wrześniu 1870 r. z powodu wad konstrukcyjnych[3]. Childers próbował się bronić i obciążał winą trzeciego lorda i kontrolera floty, sir Roberta Robinsona. Ostatecznie jednak w marcu 1871 r. podał się do dymisji z powodu złego stanu zdrowia[2].

Po rezygnacji wyjechał na kontynent europejski, ale powrócił po kilku miesiącach i w 1872 r. został Kanclerzem Księstwa Lancaster i Paymaster-General. Pozostał na tych stanowiskach do 1873 r. Po powrocie Partii Liberalnej do władzy w 1880 r. został ministrem wojny. Prowadził na tym stanowisku politykę cięć w wydatkach na utrzymanie armii, co wzbudzało liczne kontrowersje, jako że w tym czasie Wielka Brytania toczyła I wojnę burską, a w 1882 r. dokonała inwazji na Egipt. W 1881 r. przeprowadził reformę armii, zmieniając organizację pułków piechoty oraz ujednolicając umundurowanie.

W 1882 r. został kanclerzem skarbu. W 1885 r. przedstawił projekt budżetu, w którym znalazły się plany podniesienia podatku dochodowego i akcyzy od alkoholi. Projekt budżetu został odrzucony przez parlament w wyniku czego gabinet podał się do dymisji. W grudniowych wyborach 1885 r. Childers utracił miejsce w parlamencie. W styczniu 1886 r. powrócił jednak do Izby Gmin, wygrywając wybory uzupełniające w okręgu Edinburgh South.

Przez kilka miesięcy 1886 r. był ministrem spraw wewnętrznych w czasie, kiedy rząd Gladstone’a przedstawiał pierwszą Home Rule Bill. Na skutek nalegań Childersa, który groził rezygnacją, usunięto z projektu przepisy finansowe. Projekt ustawy został jednak odrzucony przez parlament i rząd podał się do dymisji.

Childers zasiadał w Izbie Gmin do 1892 r. Jego ostatnim publicznym stanowiskiem był funkcja przewodniczącego królewskiej komisji irlandzkich spraw finansowych. Zmarł w 1896 r.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Strona Uniwersytetu Melbourne.
  2. a b Strona o HMS Captain. hmscaptain.co.uk. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-12-10)]..
  3. Na tym statku zginął syn Childersa, Leonard.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]