Oliver Letwin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oliver Letwin
Oliver Letwin Official.jpg
Data i miejsce urodzenia 19 maja 1956
Londyn
Kanclerz Księstwa Lancaster
Okres od 15 lipca 2014
Przynależność polityczna Partia Konserwatywna
Poprzednik lord Hill of Oarenford

Oliver Letwin (ur. 19 maja 1956 w Londynie) – brytyjski polityk, członek Partii Konserwatywnej. Od 1997 roku jest członkiem Izby Gmin z okręgu wyborczego West Dorset. Od początku istnienia rządu Camerona jest ministrem stanu (co odpowiada polskiemu sekretarzowi stanu) w Urzędzie Gabinetu, odpowiadającym za kwestie programowe (policy). Choć formalnie nie jest członkiem Gabinetu, decyzją premiera posiada przywilej stałego uczestnictwa w jego posiedzeniach. Od 15 lipca 2014 zajmuje dodatkowo honorowy urząd Kanclerza Księstwa Lancaster.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młodość i kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z rodziny nauczycieli akademickich, jego ojciec William Letwin był profesorem London School of Economics, matka również wykładała na uczelni. Jest absolwentem Eton College oraz filozofii w Trinity College na Uniwersytecie Cambridge. W pierwszych latach swojej kariery zawodowej Letwin pracował naukowo na Princeton University, a także w Cambridge. W 1985 odbył studia podyplomowe w zakresie finansów korporacyjnych w London Business School. Następnie związał się z branżą finansową w londyńskim City.

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

Równolegle działał w Partii Konserwatywnej, zasiadając w latach 1983–1986 w zespole doradców programowych (Policy Unit) przy premier Margaret Thatcher. W latach 1987 i 1992 bez powodzenia kandydował do parlamentu. Udało mu się zdobyć mandat za trzecim razem, w przegranych przez konserwatystów wyborach z 1997 roku. W 2001 roku wszedł po raz pierwszy do gabinetu cieni, którym kierował ówczesny lider opozycji William Hague, jako główny sekretarz skarbu. Kolejny przywódca partii Iain Duncan Smith awansował go na ministra spraw wewnętrznych w gabinecie cieni, zaś w 2003 roku Michael Howard powierzył mu stanowisko kanclerza skarbu w gabinecie cieni, przez co stał się głównym rzecznikiem partii ds. polityki ekonomicznej.

Po wyborach z 2005 roku poprosił partyjne przywództwo o przydzielenie mniej eksponowanej roli, co wiązano z jego planami powrotu do biznesu. Ostatecznie pozostał w gabinecie cieni, ale na nieco mniej ważnym stanowisku ministra środowiska, żywności i spraw wsi. Pod koniec tego samego roku był jednym z tych prominentów Partii Konserwatywnej, którzy już na wczesnym etapie walki o stanowisko nowego lidera, po dymisji Howarda, poparli Davida Camerona. Po swoim zwycięstwie, Cameron postawił Letwina na czele zespołu mającego zrewidować dotychczasowy program partii i uczynić go bardziej atrakcyjnym dla wyborców. Po wygranej partii w wyborach w 2010 roku i powstaniu koalicyjnego rządu konserwatystów i Liberalnych Demokratów, Letwin został ministrem w Urzędzie Gabinetu (brytyjskim odpowiedniku polskiej Kancelarii Premiera), odpowiadającym za wypracowywanie programu politycznego rządu. Pozostał także szefem agend partyjnych zajmujących się kwestiami programowymi. Podczas rekonstrukcji rządu w 2014 otrzymał dodatkowo stanowisko Kanclerza Księstwa Lancaster.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Letwin jest od 1984 roku żonaty z Isabele Davidson, z którą w 1993 roku dochowali się pary bliźniaków, chłopca i dziewczynki. W 2003 wzbudził spore kontrowersje mówiąc publicznie, iż wolałby "wyjść na ulicę i żebrać" niż posłać swoje dzieci do państwowej szkoły[1]. Państwo Letwin posiadają rezydencję w Somerset oraz mieszkanie w Londynie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Paul Waugh: Letwin: I'd rather beg than send child to inner-city school (ang.). The Independent, 2003-10-10. [dostęp 2011-07-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Biogram na stronie Partii Konserwatywnej (ang.) [dostęp 2011-07-26]
  • Profil w serwisie BBC Democracy Live (ang.) [dostęp 2011-07-26]
  • Biogram na stronie Parlamentu Wielkiej Brytanii (ang.) [dostęp 2011-07-26]
  • Biogram na stronie Urzędu Gabinetu (ang.) [dostęp 2011-07-26]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]