Chris Rock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chris Rock
Ilustracja
Chris Rock
Data i miejsce urodzenia 7 lutego 1965
Andrews
Strona internetowa

Chris Rock (ur. 7 lutego 1965 w Andrews) – amerykański komik uprawiający stand-up i aktor, scenarzysta, producent telewizyjny, producent i reżyser filmowy. Comedy Central umieściło go na piątym miejscu w rankingu najlepszych komików wszech czasów występujących na żywo. W oparciu o jego doświadczenia z dzieciństwa powstał serial komediowy Wszyscy nienawidzą Chrisa (Everybody Hates Chris).

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Południowej Karolinie. Krótko po jego narodzinach rodzice przenieśli się do Brooklynu. Matka była nauczycielką i pracownikiem socjalnym (zajmowała się upośledzonymi umysłowo). Ojciec był kierowcą ciężarówki, później dostawcą gazet. Ma pięcioro młodszego rodzeństwa.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Zaczął karierę komika w sieci klubów Catch a Rising Star w Nowym Jorku. Tam zauważył go Eddie Murphy, który się z nim zaprzyjaźnił oraz pomógł mu w karierze. Eddie dał Chrisowi Rockowi jego pierwszą rolę w filmie Gliniarz z Beverly Hills II. W 1990 został członkiem obsady Saturday Night Live. Chris Rock, Chris Farley, Adam Sandler i David Spade – nowi członkowie obsady dali się poznać jako Bad Boys of SNL. W 1991 wydał swój pierwszy album komediowy Born Suspect oraz zdobył uznanie jako uzależniony od kokainy Pookie w filmie New Jack City. W 1993 odszedł z SNL i zaczął występować w In Living Color. Program ten w tym czasie nie był już popularny i został zdjęty z anteny parę miesięcy później. Rock zdecydował się skupić na karierze filmowej. Napisał i zagrał w CB4 film ten jednak nie odniósł sukcesu, Chris Rock opuścił Hollywood i postanowił zostać komikiem. W 1994 występował w HBO w swoim cyklu komediowym Big Ass Jokes, ale dopiero jego drugi show, kontrowersyjny Bring The Pain (1996) dał mu sławę jednego z najlepszych komików w branży. Za Bring The Pain dostał 2 nagrody Emmy. Prowadził w HBO talk show The Chris Rock Show za który także dostał nagrodę Emmy. Praca w telewizji dała mu w sumie 3 nagrody Emmy i 15 nominacji.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]