Copa Libertadores 2017

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Copa Libertadores 2017
Copa CONMEBOL Libertadores Bridgestone
2016 2018
Szczegóły turnieju
Gospodarz CONMEBOL
Termin 23 stycznia – 29 listopada 2017
Liczba drużyn 47 (z 1 konfederacji)
Mistrz Brazylia Grêmio Porto Alegre (3. tytuł)
Statystyki turnieju
Mecze 156
Strzelone gole 426 (2,73 na mecz)
Frekwencja 3 548 159  (22 745 na mecz)
Król strzelców Argentyna José Sand
(9 goli)

Copa Libertadores 2017 – 58. edycja rozgrywek piłkarskich Copa Libertadores o miano najlepszej drużyny klubowej konfederacji CONMEBOL. Zwycięzca rozgrywek otrzymał prawo reprezentowania strefy CONMEBOL na Klubowych Mistrzostwach Świata, a także prawo występu w meczu o Recopa Sudamericana w roku 2018[1]. Obrońcą tytułu była kolumbijska drużyna Atlético Nacional.

Rozgrywki składają się z 3 części:

  • fazy kwalifikacyjnej,
  • fazy grupowej,
  • fazy pucharowej.

Zmiana formatu[edytuj | edytuj kod]

Od tego sezonu zdecydowano o kilku istotnych zmianach w formacie rozgrywek:[2]

  • zwiększono ilość drużyn biorących udział w rozgrywkach z dotychczasowych 38 do 47,
  • 10 drużyn wyeliminowanych z Copa Libertadores zostanie dołączonych do Copa Sudamericana (8 drużyn, które zajmą trzecie miejsca w swoich grupach w fazie grupowej oraz dwie najlepsze drużyny wyeliminowane w ostatniej rundzie kwalifikacji),
  • turniej zostanie rozegrany na przestrzeni całego roku od końcówki stycznia do końca listopada.

Początkowo reforma zakładała zwiększenie rozgrywek do 44 drużyn, z dotychczasowych 38. Dodatkowe 6 miejsc miało zostać rozdysponowane dla federacji piłkarskich z Brazylii (2 zespoły więcej), Argentyny, Chile i Kolumbii (wszystkie po 1 dodatkowym zespole), a także dla zdobywcy Copa Sudamericana niezależnie od federacji z której pochodzi zwycięska drużyna[3]. Jednak po tym jak 17 listopada władze Liga MX zadecydowały, że kluby z Meksyku nie przystąpią do tegorocznych rozgrywek o Copa Libertadores[4][5], co zwolniło 3 miejsca, zdecydowano że turniej powiększony zostanie do 47 drużyn, a po jednym przedstawicielu więcej będą mogły wystawić pozostałe federacje zrzeszone w CONMEBOL (Boliwia, Ekwador, Paragwaj, Peru, Urugwaj, Wenezuela)[6].

Podział miejsc[edytuj | edytuj kod]

47 miejsc w rozgrywkach zostało podzielonych przez CONMEBOL na poszczególne federacje w formacie:[6]

  • zdobywca Copa Libertadores 2016,
  • zdobywca Copa Sudamericana 2016,
  • Brazylia - 7 miejsc,
  • Argentyna - 6 miejsc,
  • pozostałe federacje - 4 miejsca.

W fazie grupowej zapewniony udział miało 28 drużyn oznaczonych miejscami:

  • zdobywca Copa Libertadores 2016,
  • zdobywca Copa Sudamericana 2016,
  • 1-5 z Brazylii i Argentyny,
  • 1-2 z pozostałych federacji.

Od drugiej rundy kwalifikacyjnej zaczęły drużyny oznaczone miejscami:

  • 6-7 z Brazylii,
  • 6 z Argentyny,
  • 3-4 z Chile i Kolumbii,
  • 3 z pozostałych federacji.

Od pierwszej rundy kwalifikacyjnej zaczęły drużyny oznaczone miejscami:

  • 4 z Boliwii, Ekwadoru, Paragwaju, Peru, Urugwaju i Wenezueli.

O tym w jaki sposób drużyny w poszczególnych krajach zdobywają kwalifikacje decydują związki krajowe.

Federacja Drużyna (Miejsce) Zaczyna od Sposób kwalifikacji
 Argentyna
6 miejsc
Lanús (Argentina 1) fazy grupowej Primera División 2016 zwycięzca[7]
San Lorenzo (Argentina 2) Primera División 2016 2. miejsce[7]
Estudiantes (Argentina 3) Primera División 2016 3. miejsce[7]
Godoy Cruz (Argentina 4) Primera División 2016 4. miejsce[7]
River Plate (Argentina 5) Copa Argentina 2015/16 zwycięzca[7]
Atlético Tucumán (Argentina 6) drugiej rundy kwalifikacyjnej Primera División 2016 5. miejsce[7]
 Boliwia
4 miejsca
Sport Boys (Bolivia 1) fazy grupowej 2015 Apertura zwycięzca[8]
Jorge Wilstermann (Bolivia 2) 2016 Clausura zwycięzca[8]
The Strongest (Bolivia 3) drugiej rundy kwalifikacyjnej Liga de Fútbol Profesional Boliviano 2015/16 najlepszy zespół w tabeli łączonej nie zakwalifikowany w inny sposób[8]
Universitario (Bolivia 4) pierwszej rundy kwalifikacyjnej Liga de Fútbol Profesional Boliviano 2015/16 drugi, najlepszy zespół w tabeli łączonej nie zakwalifikowany w inny sposób[8]
 Brazylia
7 + 1 miejsc
Chapecoense (Copa Sudamericana) fazy grupowej Copa Sudamericana 2016 zwycięzca
SE Palmeiras (Brazil 1) Campeonato Brasileiro Série A 2016 zwycięzca[9]
Grêmio (Brazil 2) Copa do Brasil 2016 zwycięzca[9]
Santos FC (Brazil 3) Campeonato Brasileiro Série A 2016 2. miejsce[9]
CR Flamengo (Brazil 4) Campeonato Brasileiro Série A 2016 3. miejsce[9]
Atlético Mineiro (Brazil 5) Campeonato Brasileiro Série A 2016 4. miejsce[9]
Botafogo (Brazil 6) drugiej rundy kwalifikacyjnej Campeonato Brasileiro Série A 2016 5. miejsce[9]
Atlético Paranaense (Brazil 7) Campeonato Brasileiro Série A 2016 6. miejsce[9]
 Chile
4 miejsca
CD Universidad Católica (Chile 1) fazy grupowej Primera División de Chile 2016 Clausura zwycięzca[10]
Deportes Iquique (Chile 2) Primera División de Chile 2016 Apertura 2. miejsce[11]
Colo-Colo (Chile 3) drugiej rundy kwalifikacyjnej Copa Chile 2016 zwycięzca[11]
Unión Española (Chile 4) Primera División de Chile zwycięzca baraży[11]
 Ekwador
4 miejsca
Barcelona SC (Ecuador 1) fazy grupowej Serie A 2016 zwycięzca[12]
Emelec (Ecuador 2) Serie A 2016 2. miejsce[12]
El Nacional (Ecuador 3) drugiej rundy kwalifikacyjnej Serie A 2016 najlepszy zespół w tabeli łączonej nie zakwalifikowany w inny sposób[12]
Independiente del Valle (Ecuador 4) pierwszej rundy kwalifikacyjnej Serie A 2016 drugi, najlepszy zespół w tabeli łączonej nie zakwalifikowany w inny sposób[12]
 Kolumbia
4 + 1 miejsc
Atlético Nacional (Copa Libertadores) fazy grupowej Copa Libertadores 2016 zwycięzca
Independiente Medellín (Colombia 1) Categoría Primera A 2016 Apertura zwycięzca[13]
Santa Fe (Colombia 2) Categoría Primera A 2016 zwycięzca finałów[13]
Millonarios (Colombia 3) drugiej rundy kwalifikacyjnej Categoría Primera A 2016 najlepszy zespół w tabeli łączonej nie zakwalifikowany w inny sposób[13]
Junior (Colombia 4) Categoría Primera A 2016 drugi, najlepszy zespół w tabeli łączonej nie zakwalifikowany w inny sposób[13]
 Paragwaj
4 miejsca
Libertad (Paraguay 1) fazy grupowej Primera división paraguaya 2016 Apertura zwycięzca[14]
Guaraní (Paraguay 2) Primera división paraguaya 2016 Clausura zwycięzca[14]
Olimpia (Paraguay 3) drugiej rundy kwalifikacyjnej Primera división paraguaya 2016 najlepszy zespół w tabeli łączonej nie zakwalifikowany w inny sposób[14]
Deportivo Capiatá (Paraguay 4) pierwszej rundy kwalifikacyjnej Primera división paraguaya 2016 drugi, najlepszy zespół w tabeli łączonej nie zakwalifikowany w inny sposób[14]
 Peru
4 miejsca
Sporting Cristal (Peru 1) fazy grupowej Primera División Peruana 2016 Descentralizado zwycięzca[15]
Melgar (Peru 2) Primera División Peruana 2016 Descentralizado 2. miejsce[15]
Universitario (Peru 3) drugiej rundy kwalifikacyjnej Primera División Peruana 2016 Descentralizado 3. miejsce[15]
Deportivo Municipal (Peru 4) pierwszej rundy kwalifikacyjnej Primera División Peruana 2016 Descentralizado 4. miejsce[15]
 Urugwaj
4 miejsca
Peñarol (Uruguay 1) fazy grupowej Primera División Uruguaya 2015/16 zwycięzca[16]
Nacional (Uruguay 2) Primera División Uruguaya 2015/16 2. miejsce[16]
Cerro (Uruguay 3) drugiej rundy kwalifikacyjnej Primera División Uruguaya 2015/16 najlepszy zespół w tabeli łączonej nie zakwalifikowany w inny sposób[16]
Montevideo Wanderers (Uruguay 4) pierwszej rundy kwalifikacyjnej Primera División Uruguaya 2016 najlepszy zespół nie zakwalifikowany w inny sposób[17]
 Wenezuela
4 miejsca
Zamora (Venezuela 1) fazy grupowej Primera División Venezolana 2016 zwycięzca[18]
Zulia (Venezuela 2) Primera División Venezolana 2016 2. miejsce[18]
Carabobo (Venezuela 3) drugiej rundy kwalifikacyjnej Primera División Venezolana 2016 najlepszy zespół w tabeli łączonej nie zakwalifikowany w inny sposób[18]
Deportivo Táchira (Venezuela 4) pierwszej rundy kwalifikacyjnej Primera División Venezolana 2016 drugi, najlepszy zespół w tabeli łączonej nie zakwalifikowany w inny sposób[18]

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Poniżej przedstawiono terminarz rozgrywek[19].

Faza Runda Pierwszy mecz Drugi mecz
Kwalifikacje Pierwsza runda kwalifikacyjna 23 stycznia 2017 27 stycznia 2017
Druga runda kwalifikacyjna 31 stycznia - 2 lutego 2017 7-9 lutego 2017
Trzecia runda kwalifikacyjna 14-16 lutego 2017 21-23 lutego 2017
Faza grupowa Termin 1 7-9 marca 2017
Termin 2 14-16 marca 2017
Termin 3 11-13 kwietnia 2017
Termin 4 18-20 kwietnia 2017
Termin 5 25-27 kwietnia 2017
Termin 6 2-4 maja 2017
Termin 7 16-18 maja 2017
Termin 8 23-25 maja 2017
Faza pucharowa 1/8 finału 4-6 lipca 2017 8-10 sierpnia 2017
Ćwierćfinały 12-14 września 2017 19-21 września 2017
Półfinały 24-26 października 2017 31 października - 2 listopada 2017
Finały 22 listopada 2017 29 listopada 2017

Faza kwalifikacyjna[edytuj | edytuj kod]

I runda kwalifikacyjna[edytuj | edytuj kod]

Do startu w I rundzie kwalifikacyjnej uprawniono 6 drużyn, z czego 3 zostały rozstawione.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Universitario Boliwia 5:7 Urugwaj Montevideo Wanderers 3:2 2:5
Deportivo Municipal Peru 2:3 Ekwador Independiente del Valle 0:1 2:2
Deportivo Capiatá Paragwaj 1:0 Wenezuela Deportivo Táchira 1:0 0:0
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

II runda kwalifikacyjna[edytuj | edytuj kod]

Do startu w II rundzie kwalifikacyjnej uprawniono 16 drużyn (3 z poprzedniej rundy), z czego 8 zostały rozstawione.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Atlético Paranaense Brazylia 1:1 (k. 4:2) Kolumbia Millonarios 1:0 0:1
Botafogo FR Brazylia 3:2 Chile CSD Colo-Colo 2:1 1:1
Cerro Montevideo Urugwaj 2:5 Chile Unión Española 2:3 0:2
Carabobo Wenezuela 0:4 Kolumbia Atlético Junior 0:1 0:3
Atlético Tucumán Argentyna 3:2 Ekwador CD El Nacional 2:2 1:0
Montevideo Wanderers Urugwaj 0:6 Boliwia The Strongest 0:2 0:4
Independiente del Valle Ekwador 2:3 Paragwaj Olimpia 1:0 1:3
Deportivo Capiatá Paragwaj 4:3 Peru Universitario Deportes 1:3 3:0
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

III runda kwalifikacyjna[edytuj | edytuj kod]

Do startu w III rundzie kwalifikacyjnej uprawniono 8 drużyn z poprzedniej rundy.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Atlético Paranaense Brazylia 4:3 Paragwaj Deportivo Capiatá 3:3 1:0
Botafogo FR Brazylia 1:1 (k. 3:1) Paragwaj Olimpia 1:0 0:1
Unión Española Chile 1:6 Boliwia The Strongest 1:1 0:5
Atlético Junior Kolumbia 2:3 Argentyna Atlético Tucumán 1:0 1:3
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.
Ranking drużyn do Copa Sudamericana

Klasyfikacja drużyn, które odpadły w III rundzie kwalifikacyjnej została sporządzona na podstawie wyników meczów tych czterech drużyn w III rundzie kwalifikacyjnej. Na tej podstawie dwie najwyżej sklasyfikowane drużyny uzyskały przepustkę do Copa Sudamericana 2017.

Awans do Copa Sudamericana 2017
Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Olimpia 2 1 0 1 1 1 0 3
2 Atlético Junior 2 1 0 1 2 3 −1 3
3 Deportivo Capiatá 2 0 1 1 3 4 −1 1
4 Unión Española 2 0 1 1 1 6 −5 1

Źródło: [potrzebne źródło]
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Losowanie odbyło się 21 grudnia w Luque w Paragwaju. Do startu w fazie grupowej uprawnione są 32 drużyny (w tym 4 zwycięzców III rundy kwalifikacyjnej oraz zwycięzca Copa Sudamericana z poprzedniego sezonu). W trakcie losowania zespoły zostały rozdzielone na 4 koszyki, następnie rozlosowane i podzielone na 8 grup po 4 drużyny każda. Do jednej grupy nie będą mogły trafić drużyny z tego samego koszyka i federacji, z wyjątkiem drużyn, które uzyskały awans z III rundy kwalifikacyjnej, ponieważ w momencie losowania nie były znane drużyny, które awansują z eliminacji.

Wszystkie zespoły zagrają ze sobą dwukrotnie – po 2 najlepsze z każdej grupy awansują do fazy pucharowej, drużyny z 3. miejsc otrzymają prawo gry w drugiej rundzie Copa Sudamericana.

Kolory w tabeli grup
Zespoły z miejsc 1. i 2. awansują do 1/8 finału
Zespół z miejsca 3. awansuje do drugiej rundy Copa Sudamericana 2017

Zasady ustalania kolejności w tabeli:

  1. liczba zdobytych punktów w całej rundzie;
  2. różnica bramek w całej rundzie;
  3. łączna liczba bramek zdobytych w całej rundzie;
  4. łączna liczba bramek zdobytych na wyjeździe w całej rundzie;
  5. miejsce drużyny w rankingu CONMEBOL.

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Barcelona SC (A) 6 3 1 2 8 8 0 10
2 Botafogo FR (A) 6 3 1 2 6 5 +1 10
3 Estudiantes (CS) 6 3 0 3 7 8 −1 9
4 Atlético Nacional 6 2 0 4 8 8 0 6

Źródło: conmebol.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Copa Libertadores; (CS) = przejście do drugiej rundy Copa Sudamericana.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  ANM EST BGU BOT
Atlético Nacional Kolumbia 4:1 3:1 0:2

Estudiantes Argentyna 1:0 0:2 1:0

Barcelona SC Ekwador 2:1 0:3 1:1

Botafogo FR Brazylia 1:0 2:1 0:2


Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Santos FC (A) 6 3 3 0 11 4 +7 12
2 The Strongest (A) 6 2 3 1 9 5 +4 9
3 Santa Fe (CS) 6 2 2 2 8 6 +2 8
4 Sporting Cristal 6 0 2 4 2 15 −13 2

Źródło: conmebol.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Copa Libertadores; (CS) = przejście do drugiej rundy Copa Sudamericana.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  SFC SFE SCR SLP
Santos FC Brazylia 3:2 4:0 2:0

Santa Fe Kolumbia 0:0 3:0 1:1

Sporting Cristal Peru 1:1 0:2 0:0

The Strongest Boliwia 1:1 2:0 5:1


Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 River Plate (A) 6 4 1 1 14 9 +5 13
2 CS Emelec (A) 6 3 1 2 8 5 +3 10
3 Independiente Medellín (CS) 6 3 0 3 8 8 0 9
4 Melgar 6 1 0 5 6 14 −8 3

Źródło: conmebol.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Copa Libertadores; (CS) = przejście do drugiej rundy Copa Sudamericana.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  RPL EGU IND MEL
River Plate Argentyna 1:1 1:2 4:2

CS Emelec Ekwador 1:2 1:0 3:0

Independiente Medellín Kolumbia 1:3 1:2 2:0

Melgar Peru 2:3 1:0 1:2


Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 San Lorenzo (A) 6 3 1 2 8 8 0 10
2 Atlético Paranaense (A) 6 3 1 2 9 10 −1 10
3 CR Flamengo (CS) 6 3 0 3 11 7 +4 9
4 Universidad Católica 6 1 2 3 8 11 −3 5

Źródło: conmebol.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Copa Libertadores; (CS) = przejście do drugiej rundy Copa Sudamericana.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  SAL UCS FLA ATP
San Lorenzo Argentyna 2:1 2:1 0:1

Universidad Católica Chile 1:1 1:0 2:3

CR Flamengo Brazylia 4:0 3:1 2:1

Atlético Paranaense Brazylia 0:3 2:2 2:1


Grupa E[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 SE Palmeiras (A) 6 4 1 1 13 9 +4 13
2 Jorge Wilstermann (A) 6 3 0 3 12 10 +2 9
3 Atlético Tucumán (CS) 6 2 1 3 8 10 −2 7
4 CA Peñarol 6 2 0 4 11 15 −4 6

Źródło: conmebol.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Copa Libertadores; (CS) = przejście do drugiej rundy Copa Sudamericana.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  CAP PAL WIL ATU
CA Peñarol Urugwaj 2:3 2:0 2:1

SE Palmeiras Brazylia 3:2 1:0 3:1

Jorge Wilstermann Boliwia 6:2 3:2 2:1

Atlético Tucumán Argentyna 2:1 1:1 2:1


Grupa F[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Atlético Mineiro (A) 6 4 1 1 17 6 +11 13
2 Godoy Cruz (A) 6 3 2 1 10 8 +2 11
3 Club Libertad (CS) 6 1 3 2 7 9 −2 6
4 Sport Boys 6 0 2 4 8 19 −11 2

Źródło: conmebol.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Copa Libertadores; (CS) = przejście do drugiej rundy Copa Sudamericana.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  ATM LIB GOD SPB
Atlético Mineiro Brazylia 2:0 4:1 5:2

Club Libertad Paragwaj 1:0 1:2 1:1

Godoy Cruz Argentyna 1:1 1:1 2:0

Sport Boys Boliwia 1:5 3:3 1:3


Grupa G[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 CA Lanús (A) 6 4 1 1 13 3 +10 13
2 Club Nacional (A) 6 2 2 2 5 3 +2 8
3 Chapecoense (CS) 6 2 1 3 6 12 −6 7
4 Zulia 6 1 2 3 4 10 −6 5

Źródło: conmebol.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Copa Libertadores; (CS) = przejście do drugiej rundy Copa Sudamericana.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  CNA ACF LAN ZUL
Club Nacional Urugwaj 3:0 0:1 0:1

Chapecoense Brazylia 1:1 1:3 2:1

CA Lanús Argentyna 0:1 3:0[20] 5:0

Zulia Wenezuela 0:0 1:2 1:1


Grupa H[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Grêmio Porto Alegre (A) 6 4 1 1 15 6 +9 13
2 Guaraní (A) 6 3 2 1 9 7 +2 11
3 Deportes Iquique (CS) 6 3 1 2 12 9 +3 10
4 Zamora 6 0 0 6 6 20 −14 0

Źródło: conmebol.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Copa Libertadores; (CS) = przejście do drugiej rundy Copa Sudamericana.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  GPA GUA ZAM DIQ
Grêmio Porto Alegre Brazylia 4:1 4:0 3:2

Guaraní Paragwaj 1:1 3:1 0:0

Zamora Wenezuela 0:2 1:3 1:4

Deportes Iquique Chile 2:1 0:1 4:3


Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

Od tej rundy aż do zakończenia turnieju obowiązuje system pucharowy według następujących zasad:[1]

W porównaniu do poprzednich edycji w formacie turnieju nastąpiły następujące zmiany:

  • rozstawienie nie decyduje już o kształcie drabinki turniejowej, która teraz jest losowana (od tej edycji rozstawienie decyduje jedynie o rozgrywaniu u siebie rewanżu przez drużynę wyżej rozstawioną),
  • jeżeli dwie drużyny z tej samej federacji dojdą do półfinału, nie muszą już grać meczu przeciwko sobie (drabinka nie jest korygowana w celu spotkania ich ze sobą w półfinale, jak było chociażby w edycji 2008).
Rozstawienie

Drużyny, które zajęły pierwsze miejsca w swoich grupach zostały rozstawione w losowaniu z numerami 1-8, natomiast te z drugich miejsc były nierozstawione i otrzymały numery 9-16. Podziału numerów dokonano na podstawie wyników osiągniętych w fazie grupowej i na tej podstawie stworzono dwie oddzielne klasyfikacje: dla drużyn rozstawionych i nierozstawionych.

Nr Gr Drużyna Mecze W R P Bramki +/- Pkt
1 F Brazylia Atlético Mineiro 6 4 1 1 17 6 +11 13
2 G Argentyna CA Lanús 6 4 1 1 13 3 +10 13
3 H Brazylia Grêmio Porto Alegre 6 4 1 1 15 6 +9 13
4 C Argentyna River Plate 6 4 1 1 14 9 +5 13
5 E Brazylia SE Palmeiras 6 4 1 1 13 9 +4 13
6 B Brazylia Santos FC 6 3 3 0 11 4 +7 12
7 A Brazylia Botafogo FR 6 3 1 2 6 5 +1 10
8 D Argentyna San Lorenzo 6 3 1 2 8 8 0 10
9 F Argentyna Godoy Cruz 6 3 2 1 10 8 +2 11
10 H Paragwaj Guaraní 6 3 2 1 9 7 +2 11
11 C Ekwador CS Emelec 6 3 1 2 8 5 +3 10
12 A Ekwador Barcelona SC 6 3 1 2 8 8 0 10
13 D Brazylia Atlético Paranaense 6 3 1 2 9 10 -1 10
14 B Boliwia The Strongest 6 2 3 1 9 5 +4 9
15 E Boliwia Jorge Wilstermann 6 3 0 3 12 10 +2 9
16 G Urugwaj Club Nacional 6 2 2 2 5 3 +2 8

Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. stosunek bramek; 3. liczba bramek strzelonych; 4. liczba bramek strzelonych na wyjeździe; 5. ranking CONMEBOL

Drabinka[edytuj | edytuj kod]

  1/8 finału

(5-7 lipca, 9-11 sierpnia)

Ćwierćfinały

(14-15, 21-22 września)

Półfinały

(25-26 października, 1-2 listopada)

Finały

(22 i 29 listopada)

                                                     
12  Ekwador Barcelona SC 1 0 1 k. (5)  
5  Brazylia SE Palmeiras 0 1 1 k. (4)  
  12  Ekwador Barcelona SC 1 1 2  
  6  Brazylia Santos FC 1 0 1  
13  Brazylia Atlético Paranaense 2 0 2
6  Brazylia Santos FC 3 1 4  
  12  Ekwador Barcelona SC 0 1 1  
  3  Brazylia Grêmio Porto Alegre 3 0 3  
16  Urugwaj Club Nacional 0 0 0  
7  Brazylia Botafogo FR 1 2 3  
  7  Brazylia Botafogo FR 0 0 0
  3  Brazylia Grêmio Porto Alegre 0 1 1  
9  Argentyna Godoy Cruz 0 1 1
3  Brazylia Grêmio Porto Alegre 1 2 3  
  3  Brazylia Grêmio Porto Alegre 1 2 3
  2  Argentyna CA Lanús 0 1 1
15  Boliwia Jorge Wilstermann 1 0 1  
1  Brazylia Atlético Mineiro 0 0 0  
  15  Boliwia Jorge Wilstermann 3 0 3
  4  Argentyna River Plate 0 8 8  
10  Paragwaj Guaraní 0 1 1
4  Argentyna River Plate 2 1 3  
  4  Argentyna River Plate 1 2 3
  2  Argentyna CA Lanús 0 4 4  
11  Ekwador CS Emelec 0 1 1 k. (4)  
8  Argentyna San Lorenzo 1 0 1 k. (5)  
  8  Argentyna San Lorenzo 2 0 2 k. (3)
  2  Argentyna CA Lanús 0 2 2 k. (4)  
14  Boliwia The Strongest 1 0 1
2  Argentyna CA Lanús 1 1 2  

1/8 finału[edytuj | edytuj kod]

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Guaraní Paragwaj 1:3 Argentyna River Plate 0:2 1:1
Atlético Paranaense Brazylia 2:4 Brazylia Santos FC 2:3 0:1
Club Nacional Urugwaj 0:3 Brazylia Botafogo FR 0:1 0:2
CS Emelec Ekwador 1:1 (k. 4:5) Argentyna San Lorenzo 0:1 1:0
The Strongest Boliwia 1:2 Argentyna CA Lanús 1:1 0:1
Godoy Cruz Argentyna 1:3 Brazylia Grêmio Porto Alegre 0:1 1:2
Barcelona SC Ekwador 1:1 (k. 5:4) Brazylia SE Palmeiras 1:0 0:1
Jorge Wilstermann Boliwia 1:0 Brazylia Atlético Mineiro 1:0 0:0
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.
Dwumecz A
5 lipca 2017
02:45 CET
Guaraní Paragwaj 0:2
(0:1)
Argentyna River Plate Estadio Defensores del Chaco, Asunción  
Raport Scocco Gol 36'
Larrondo Gol 87'
Widzów: 15 000
Sędzia: Urugwaj Andrés Cunha

9 sierpnia 2017
02:45 CET
River Plate Argentyna 1:1
(0:1)
Paragwaj Guaraní Estadio Monumental, Buenos Aires  
Alario Gol 51' Raport Palau Gol 45+1' Widzów: 50 000
Sędzia: Ekwador Roddy Zambrano
Dwumecz B
6 lipca 2017
00:15 CET
Atlético Paranaense Brazylia 2:3
(1:1)
Brazylia Santos FC Estádio Durival Britto e Silva, Kurytyba  
Nikão Gol 6'
Éderson Gol 71'
Raport Kayke Gol 24'67'
Bruno Henrique Gol 56'
Widzów: 13 770
Sędzia: Chile Roberto Tobar

11 sierpnia 2017
02:45 CET
Santos FC Brazylia 1:0
(0:0)
Brazylia Atlético Paranaense Estádio Urbano Caldeira, Santos  
Bruno Henrique Gol 77' Raport Widzów: 12 380
Sędzia: Argentyna Mauro Vigliano
Dwumecz C
7 lipca 2017
02:45 CET
Club Nacional Urugwaj 0:1
(0:1)
Brazylia Botafogo FR Estadio Gran Parque Central, Montevideo  
Raport João Paulo Gol 37' Widzów: 12 000
Sędzia: Chile Julio Bascuñán

11 sierpnia 2017
00:15 CET
Botafogo FR Brazylia 2:0
(2:0)
Urugwaj Club Nacional Estádio Olímpico João Havelange – Engenhão, Rio de Janeiro  
Bruno Silva Gol 2'
Rodrigo Pimpão Gol 5'
Raport Widzów: 40 050
Sędzia: Kolumbia Wilmar Roldán
Dwumecz D
7 lipca 2017
02:45 CET
CS Emelec Ekwador 0:1
(0:1)
Argentyna San Lorenzo Estadio George Capwell, Guayaquil  
Raport Belluschi Gol 24' Widzów: 28 000
Sędzia: Kolumbia Wilson Lamouroux

11 sierpnia 2017
02:45 CET
San Lorenzo Argentyna 0:1
k. 5:4
(0:0)
Ekwador CS Emelec Estadio Pedro Bidegain, Buenos Aires  
Raport Lastra Gol 47' Widzów: 25 000
Sędzia: Brazylia Wilton Sampaio
    Rzuty karne  
Blandi Karny–gol
Caruzzo Karny–gol
Angeleri Karny–gol
Gudiño Karny–gol
Belluschi Pudło
Reniero Karny–gol
Karny–gol Gaibor
Karny–gol Preciado
Pudło Luna
Karny–gol Píriz
Karny–gol Caicedo
Pudło Ramos
Dwumecz E
7 lipca 2017
00:15 CET
The Strongest Boliwia 1:1
(0:1)
Argentyna CA Lanús Estadio Hernando Siles, La Paz  
D. Bejarano Gol 90+1' Raport Pasquini Gol 36' Widzów: 28 000
Sędzia: Brazylia Wilton Sampaio

9 sierpnia 2017
00:15 CET
CA Lanús Argentyna 1:0
(0:0)
Boliwia The Strongest Estadio Ciudad de Lanús, Buenos Aires  
Sand Gol 84' Raport Widzów: 14 000
Sędzia: Urugwaj Andrés Cunha
Dwumecz F
5 lipca 2017
00:15 CET
Godoy Cruz Argentyna 0:1
(0:1)
Brazylia Grêmio Porto Alegre Estadio Malvinas Argentinas, Mendoza  
Raport Ramiro Gol 1' Widzów: 17 000
Sędzia: Peru Víctor Carrillo

10 sierpnia 2017
00:15 CET
Grêmio Porto Alegre Brazylia 2:1
(1:1)
Argentyna Godoy Cruz Arena do Grêmio, Porto Alegre  
Pedro Rocha Gol 28'59' Raport J. Correa Gol 13' Widzów: 38 797
Sędzia: Paragwaj Enrique Cáceres
Dwumecz G
6 lipca 2017
02:45 CET
Barcelona SC Ekwador 1:0
(0:0)
Brazylia SE Palmeiras Estadio Monumental Isidro Romero Carbo, Guayaquil  
Álvez Gol 90+1' Raport Widzów: 20 000
Sędzia: Argentyna Patricio Loustau

10 sierpnia 2017
02:45 CET
SE Palmeiras Brazylia 1:0
k. 4:5
(0:0)
Ekwador Barcelona SC Allianz Parque, São Paulo  
Moisés Gol 50' Raport Widzów: 38 310
Sędzia: Argentyna Nestor Pitana
    Rzuty karne  
Guerra Karny–gol
Tchê Tchê Karny–gol
Bruno Henrique Pudło
Keno Karny–gol
Moisés Karny–gol
Egídio Pudło
Karny–gol Álvez
Karny–gol M. Oyola
Karny–gol S. Castillo
Karny–gol M. Caicedo
Pudło Díaz
Karny–gol Ayoví
Dwumecz H
6 lipca 2017
02:45 CET
Jorge Wilstermann Boliwia 1:0
(1:0)
Brazylia Atlético Mineiro Estadio Félix Capriles, Cochabamba  
Álvarez Gol 40' Raport Widzów: 25 000
Sędzia: Urugwaj Daniel Fedorczuk

10 sierpnia 2017
02:45 CET
Atlético Mineiro Brazylia 0:0
(0:0)
Boliwia Jorge Wilstermann Estádio Raimundo Sampaio, Belo Horizonte  
Raport Widzów: 36 018
Sędzia: Wenezuela José Argote

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Jorge Wilstermann Boliwia 3:8 Argentyna River Plate 3:0 0:8
Barcelona SC Ekwador 2:1 Brazylia Santos FC 1:1 1:0
Botafogo FR Brazylia 0:1 Brazylia Grêmio Porto Alegre 0:0 0:1
San Lorenzo Argentyna 2:2 (k. 3:4) Argentyna CA Lanús 2:0 0:2
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.
Dwumecz S1
15 września 2017
02:45 CET
Jorge Wilstermann Boliwia 3:0
(1:0)
Argentyna River Plate Estadio Félix Capriles, Cochabamba  
Zenteno Gol 4'
Álvarez Gol 50'
Machado Gol 81'
Raport Widzów: 27 000
Sędzia: Brazylia Sandro Ricci

22 września 2017
00:15 CET
River Plate Argentyna 8:0
(4:0)
Boliwia Jorge Wilstermann Estadio Monumental, Buenos Aires  
Scocco Gol 8'15'19'46'57'
Pérez Gol 35'66'
I. Fernández Gol 52'
Raport Widzów: 55 000
Sędzia: Chile Julio Bascuñán
Dwumecz S2
14 września 2017
02:45 CET
Barcelona SC Ekwador 1:1
(0:0)
Brazylia Santos FC Estadio Monumental Isidro Romero Carbo, Guayaquil  
Álvez Gol 78' Raport Bruno Henrique Gol 46' Widzów: 30 747
Sędzia: Urugwaj Daniel Fedorczuk

21 września 2017
02:45 CET
Santos FC Brazylia 0:1
(0:0)
Ekwador Barcelona SC Estádio Urbano Caldeira, Santos  
Raport Álvez Gol 67' Widzów: 12 730
Sędzia: Peru Victor Carrillo
Dwumecz S3
14 września 2017
02:45 CET
Botafogo FR Brazylia 0:0
(0:0)
Brazylia Grêmio Porto Alegre Estádio Olímpico João Havelange – Engenhão, Rio de Janeiro  
Raport Widzów: 36 034
Sędzia: Wenezuela José Argote

21 września 2017
02:45 CET
Grêmio Porto Alegre Brazylia 1:0
(0:0)
Brazylia Botafogo FR Arena do Grêmio, Porto Alegre  
Barrios Gol 62' Raport Widzów: 50 517
Sędzia: Argentyna Patricio Loustau
Dwumecz S4
14 września 2017
00:15 CET
San Lorenzo Argentyna 2:0
(1:0)
Argentyna CA Lanús Estadio Pedro Bidegain, Buenos Aires  
Blandi Gol 33'50' (k.) Raport Widzów: 30 000
Sędzia: Kolumbia Wilmar Roldán

22 września 2017
02:45 CET
CA Lanús Argentyna 2:0
k. 4:3
(2:0)
Argentyna San Lorenzo Estadio Ciudad de Lanús, Buenos Aires  
Sand Gol 10'
Pasquini Gol 15'
Raport Widzów: 15 000
Sędzia: Paragwaj Enrique Cáceres
    Rzuty karne  
Silva Karny–gol
Pasquini Karny–gol
Braghieri Karny–gol
Acosta Karny–gol
Karny–gol Belluschi
Pudło Caruzzo
Karny–gol Rodríguez
Karny–gol Botta
Pudło Blandi

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
River Plate Argentyna 3:4 Argentyna CA Lanús 1:0 2:4
Barcelona SC Ekwador 1:3 Brazylia Grêmio Porto Alegre 0:3 1:0
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.
Dwumecz F1
25 października 2017
00:15 CET
River Plate Argentyna 1:0
(0:0)
Argentyna CA Lanús Estadio Monumental, Buenos Aires  
Scocco Gol 81' Raport Widzów: 55 000
Sędzia: Brazylia Wilton Sampaio

1 listopada 2017
01:15 CET
CA Lanús Argentyna 4:2
(1:2)
Argentyna River Plate Estadio Ciudad de Lanús, Buenos Aires  
Sand Gol 45'46'
Acosta Gol 61'
Silva Gol 68' (k.)
Raport Scocco Gol 17' (k.)
Montiel Gol 22'
Widzów: 30 000
Sędzia: Kolumbia Wilmar Roldán
Dwumecz F2
26 października 2017
01:45 CET
Barcelona SC Ekwador 0:3
(0:2)
Brazylia Grêmio Porto Alegre Estadio Monumental Isidro Romero Carbo, Guayaquil  
Raport Luan Gol 7'50'
Edílson Gol 20'
Widzów: 52 500
Sędzia: Argentyna Nestor Pitana

2 listopada 2017
00:45 CET
Grêmio Porto Alegre Brazylia 0:1
(0:1)
Ekwador Barcelona SC Arena do Grêmio, Porto Alegre  
Raport Álvez Gol 32' Widzów: 54 128
Sędzia: Chile Roberto Tobar

Finały[edytuj | edytuj kod]

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Grêmio Porto Alegre Brazylia 3:1 Argentyna CA Lanús 1:0 2:1
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.
Pierwszy mecz
23 listopada 2017
00:45 CET
Grêmio Porto Alegre Brazylia 1:0
(0:0)
Argentyna CA Lanús Arena do Grêmio, Porto Alegre  
Cícero Gol 82' Raport Widzów: 55 188
Sędzia: Chile Julio Bascuñán
Grêmio
Lanús
BR 1 Brazylia Marcelo Grohe
OB 2 Brazylia Edílson
OB 3 Brazylia Pedro Geromel (c)
OB 4 Argentyna Walter Kannemann Żółta kartka w 40. minucie 40'
OB 12 Brazylia Bruno Cortês
PO 25 Brazylia Jailson Żółta kartka w 43. minucie 43' Zejście w 71. minucie 71'
PO 29 Brazylia Arthur
PO 17 Brazylia Ramiro
PO 7 Brazylia Luan
PO 21 Brazylia Fernandinho Zejście w 56. minucie 56'
NA 18 Paragwaj Lucas Barrios Zejście w 73. minucie 73'
Rezerwowi:
BR 24 Brazylia Paulo Victor
OB 16 Brazylia Léo Moura
OB 22 Brazylia Bressan
PO 5 Brazylia Michel
PO 27 Brazylia Cícero Żółta kartka w 73. minucie 73' Wejście w 71. minucie 71'
NA 9 Brazylia Jael Wejście w 73. minucie 73'
NA 11 Brazylia Éverton Wejście w 56. minucie 56'
Trener:
Brazylia Renato Portaluppi
Grêmio vs Lanús 2017-11-22.svg
BR 28 Argentyna Esteban Andrada
OB 4 Argentyna José Luis Gómez
OB 23 Paragwaj Rolando García Guerreño Żółta kartka w 40. minucie 40'
OB 6 Argentyna Diego Braghieri Żółta kartka w 90+4. minucie 90+4'
OB 3 Argentyna Maximiliano Velázquez (c) Żółta kartka w 75. minucie 75' Zejście w 78. minucie 78'
PO 10 Argentyna Román Martínez
PO 30 Argentyna Iván Marcone
PO 21 Argentyna Nicolás Pasquini
NA 16 Urugwaj Alejandro Silva
NA 9 Argentyna José Sand
NA 7 Argentyna Lautaro Acosta Żółta kartka w 23. minucie 23'
Rezerwowi:
BR 1 Argentyna Fernando Monetti
OB 2 Argentyna Marcelo Herrera
OB 22 Argentyna Santiago Zurbriggen
PO 19 Argentyna Nicolás Aguirre Wejście w 78. minucie 78'
PO 24 Argentyna Leandro Maciel
NA 17 Argentyna Germán Denis
NA 25 Argentyna Marcelino Moreno
Trener:
Argentyna Jorge Almirón

Asystenci sędziego:
Chile Carlos Astroza
Chile Christian Schiemann
Sędzia techniczny:
Peru Diego Haro
Sędzia wideo:
Wenezuela Jesús Valenzuela
Sędzia asystent wideo:
Ekwador Roddy Zambrano
Sędzia wideo 2:
Ekwador Christian Lescano

Rewanż
30 listopada 2017
00:45 CET
CA Lanús Argentyna 1:2
(0:2)
Brazylia Grêmio Porto Alegre Estadio Ciudad de Lanús, Buenos Aires  
Sand Gol 71' (k.) Raport Fernandinho Gol 26'
Luan Gol 41'
Widzów: 45 000
Sędzia: Paragwaj Enrique Cáceres
Lanús
Grêmio
BR 28 Argentyna Esteban Andrada
OB 4 Argentyna José Luis Gómez
OB 2 Argentyna Marcelo Herrera Zejście w 65. minucie 65'
OB 23 Paragwaj Rolando García Guerreño Żółta kartka w 5. minucie 5'
OB 3 Argentyna Maximiliano Velázquez (c) Żółta kartka w 20. minucie 20' Zejście w 87. minucie 87'
PO 10 Argentyna Román Martínez
PO 30 Argentyna Iván Marcone
PO 21 Argentyna Nicolás Pasquini
NA 16 Urugwaj Alejandro Silva Żółta kartka w 70. minucie 70' Zejście w 77. minucie 77'
NA 9 Argentyna José Sand
NA 7 Argentyna Lautaro Acosta
Rezerwowi:
BR 1 Argentyna Fernando Monetti
OB 14 Paragwaj Matías Rojas Wejście w 77. minucie 77'
OB 22 Argentyna Santiago Zurbriggen
PO 19 Argentyna Nicolás Aguirre
PO 24 Argentyna Leandro Maciel
NA 17 Argentyna Germán Denis Wejście w 87. minucie 87'
NA 25 Argentyna Marcelino Moreno Wejście w 65. minucie 65'
Trener:
Argentyna Jorge Almirón
Lanús vs Grêmio 2017-11-29.svg
BR 1 Brazylia Marcelo Grohe Żółta kartka w 90+1. minucie 90+1'
OB 2 Brazylia Edílson Żółta kartka w 25. minucie 25'
OB 3 Brazylia Pedro Geromel (c)
OB 22 Brazylia Bressan Zejście w 81. minucie 81'
OB 12 Brazylia Bruno Cortês Żółta kartka w 70. minucie 70'
PO 25 Brazylia Jailson Żółta kartka w 70. minucie 70'
PO 29 Brazylia Arthur Zejście w 51. minucie 51'
PO 17 Brazylia Ramiro Żółta kartka w 82. minucie 82' Czerwona kartka w 82. minucie 82'
PO 7 Brazylia Luan
PO 21 Brazylia Fernandinho
NA 18 Paragwaj Lucas Barrios Zejście w 75. minucie 75'
Rezerwowi:
BR 24 Brazylia Paulo Victor
OB 16 Brazylia Léo Moura
OB 15 Brazylia Rafael Thyere Wejście w 81. minucie 81'
PO 5 Brazylia Michel Wejście w 51. minucie 51'
PO 27 Brazylia Cícero Wejście w 75. minucie 75'
NA 9 Brazylia Jael
NA 11 Brazylia Éverton
Trener:
Brazylia Renato Portaluppi

Asystenci sędziego:
Paragwaj Eduardo Cardozo
Paragwaj Juan Zorrilla
Sędzia techniczny:
Paragwaj Éber Aquino
Sędzia wideo:
Paragwaj Mario Díaz de Vivar
Sędzia asystent wideo:
Peru Víctor Carrillo
Sędzia wideo 2:
Paragwaj Milcíades Saldívar

Klasyfikacja strzelców[edytuj | edytuj kod]

P. Zawodnik Drużyna Gole
1. Argentyna José Sand Argentyna CA Lanús 9 Gol
2. Boliwia Alejandro Chumacero Boliwia The Strongest 8 Gol
Brazylia Luan Brazylia Grêmio Porto Alegre
Argentyna Ignacio Scocco Argentyna River Plate
5. Urugwaj Jonathan Álvez Ekwador Barcelona SC 6 Gol
Paragwaj Lucas Barrios Brazylia Grêmio Porto Alegre
Brazylia Fred Brazylia Atlético Mineiro

Źródło:[21]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Reglamento Conmebol Libertadores Bridgestone 2017. CONMEBOL.com.
  2. Zmiany w Copa Libertadores (aktualizacja). albicelestes.pl, 2016-09-29. [dostęp 2017-03-07].
  3. Copa Libertadores - wielka reforma!. 2016-10-12. [dostęp 2017-03-08].
  4. Copa Libertadores 2017 bez Meksyku?!. albicelestes.pl, 2016-11-05. [dostęp 2017-03-08].
  5. Oficjalnie: bez Meksyku w CL 2017!. albicelestes.pl, 2016-11-17. [dostęp 2017-03-08].
  6. a b Dodatkowa runda eliminacyjna w Copa Libertadores!. albicelestes.pl, 2016-12-06. [dostęp 2017-03-08].
  7. a b c d e f Reglamento del Campeonato de Primera División 2016 (hiszp.). AFA.
  8. a b c d L.F.P.B.: El campeón del Apertura irá a la Libertadores 2017. elpaisonline.com, 3 grudnia 2015.
  9. a b c d e f g Campeonato Brasileiro da Série A de 2016 REC - REGULAMENTO ESPECÍFICO DA COMPETIÇÃO. CBF.
  10. Bases Campeonato Nacional Primera División 2015-2016 (hiszp.). ANFP.
  11. a b c Bases Campeonato Nacional Primera División 2016-2017 (hiszp.). ANFP.
  12. a b c d Reglamento del Comité Ejecutivo de fútbol Profesional (hiszp.). FEF.
  13. a b c d Reglamentación Liga Águila 2016 (hiszp.). DIMAYOR.
  14. a b c d Reglamento del Campeonato Oficial Año 2016 (hiszp.). APF.
  15. a b c d Bases del Torneo Descentralizado 2016 (hiszp.). ADFP.
  16. a b c Reglamento de Primera División (hiszp.). AUF.
  17. Campeonato Uruguayo Especial 2016 (hiszp.). AUF.
  18. a b c d Comisión de Torneos Nacionales Normas Reguladoras de Primera División Temporada 2016 (hiszp.). FVF.
  19. La CONMEBOL dio a conocer los calendarios oficiales de las copas Bridgestone Libertadores y Sudamericana | CONMEBOL, www.conmebol.com [dostęp 2017-11-17] (hiszp.).
  20. Mecz zweryfikowano jako walkower 3:0 dla argentyńskiej drużyny z powodu wystawienia przez Brazylijczyków do gry nieuprawnionego zawodnika. Na boisku padł wynik 1:2.
  21. HTML Center, estadisticas.conmebol.com [dostęp 2017-11-17].